Polpak

czwartek, 25 kwietnia 2024

Muzeum Unitry w Poznaniu, fotorelacja

 Pan Paweł Matuszak od ponad 30. lat kolekcjonuje sprzęty polskiej Unitry. Uzbierał ich tak gigantyczną ilość, że dziesięć lat temu utworzył "Unitra muzeum" albo "Muzeum Unitry" (bo obie nazwy funkcjonują równolegle, zobacz TUTAJ). Początkowo muzeum było zlokalizowane na terenie Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu im. Mikołaja Kopernika na ulicy Przełajowej 4. Jednakże muzeum od końca zeszłego roku mieści się przy ulicy Bronowej 3 w Poznaniu. Zbiory można podziwiać oraz oglądać (i w dużej części także słuchać!) w każdy czwartek po południu, kiedy to zapewniany jest bezpłatny wstęp do muzeum.

Przypomnę, że Unitra to "Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego", powołane do życia w 1961 roku, które to w 1982 zamieniono na "Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA" i do którego weszło około 30 zakładów - założycieli. Z "Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego UNITRA" utworzono w 1983 spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku gwałtownych przekształceń ustrojowych przebiegających w Polsce od 1989 r. wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność, wiele upadło, zbankrutowało. Niektóre z nich zachowywały w nazwie człon „UNITRA”, inne nie (informacje za Wikipedia, czytaj TUTAJ).

Kilka razy przymierzałem się do wizyty w Muzeum Unitry w Poznaniu, ale jako mieszkaniec Trójmiasta musiałem specjalnie zaplanować wyjazd - tak, aby zdołać przyjechać w godzinach "urzędowania" muzeum, czyli w czwartkowe popołudnie. Na szczęście udało mi się wyrwać z Trójmiasta, by nareszcie móc zobaczyć, posłuchać i obfotografować zbiory pana Matuszaka. A zbiory są gigantyczne - jestem pod dużym wrażeniem! Dominują urządzenia takich marek jak Diora, Fonica, Radmor, ZRK, Eltra i Tonsil. Zresztą nie wszystko jest wystawiane na bieżącej ekspozycji, bo część sprzętów pan Paweł ma zgromadzonych w domu (na przykład oryginalną złotą wersję amplitunera Radmor). Oto fotorelacja z Muzeum Unitry. Zapraszam.


2 komentarze:

Komentarz będzie oczekiwać na moderację