Polpak

piątek, 5 kwietnia 2024

Fostex TH616, słuchawki dynamiczne otwarte - zapowiedź testu


 


Dobrych kilka lat temu opisywałem na blogu słuchawki Fostex TH610 (czytaj TUTAJ) z drewnianymi muszlami, o konstrukcji zamkniętej i z przetwornikami o średnicy 50 mm wykonanymi z membran typu "Biodyna", czyli z nanowłókien biocelulozy. Fostex TH610 na tyle mi się spodobały, że wkrótce zamówiłem u dystrybutora egzemplarz dla siebie - mam go do dzisiaj. TH610 wciąż są moimi ulubionymi słuchawkami. Wykorzystuję je regularnie do wielu testów na Stereo i Kolorowo.

Kilka miesięcy temu japoński Fostex / Foster poinformował, że z okazji 50. jubileuszu firmy wprowadza na rynek nowy model TH616 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Jest to wersja otwarta (a właściwie półotwarta) modelu TH610 i podobna do otwartego wariantu TH909 referencyjnego modelu zamkniętego TH900. Jednakże w przeciwieństwie do TH909 grill TH616 nie jest metalowy, lecz wykonany z tego samego drewna orzechowego, co cała obudowa muszli. 

Jak podaje producent: "Fostex TH610 został wyposażony w obudowy wyrzeźbione z wysokiej jakości litego drewna orzecha czarnego w stylu przypominającym tradycyjną japońską stolarkę. Przyjmuje otwartą konstrukcję, zapewniając tym samym niezawodne właściwości akustyczne. Jest to model z limitowanej edycji. Dzięki TH616 możesz cieszyć się nowymi słuchawkami o najwyższej jakości, które łączą „japoński” smak z doskonałą strukturą akustyczną. Każda para jest starannie pojedynczo montowana w japońskiej fabryce".

* * *

● Otwarta obudowa wyrzeźbiona z litego czarnego orzecha w kształcie przypominającym wiązkę światła.
Obudowa jest wyrzeźbiona z litego czarnego orzecha, wysokiej jakości drewna. Posiada charakterystyczne otwory, a ich wzór inspirowany jest fantastycznym naturalnym zjawiskiem światła słonecznego wpadającego przez szczeliny w koronach drzew. Ta obrobiona maszynowo konstrukcja nie tylko zmniejsza wagę i utrzymuje sztywność, ale także pozwala uniknąć jednorodności powierzchni obudowy, tłumiąc powstawanie drgań modalnych i redukując niepotrzebny rezonans. Dodatkowo, aby wyeliminować wpływ na dźwięk powodowany przez rezonans otworów, wszystkie otwory posiadają różne obszary, które tłumią występowanie rezonansu przy określonych częstotliwościach.

● Membrana "Biodyna*" wykorzystująca ultradrobne włókna biocelulozowe.
Wykorzystując know-how zgromadzony przez wiele lat, łączymy włókna biocelulozowe z innymi włóknami w optymalnych warunkach. Dzięki temu membrana osiąga niski ciężar właściwy, wysoki wskaźnik modułu Younga oraz niskie straty wewnętrzne. Oprócz delikatnej reprodukcji o wysokiej rozdzielczości i pięknej prezentacji średnich i średniowysokich częstotliwości, zastosowanie wolnych krawędzi o odpowiedniej liniowości wiernie odtwarza częstotliwości nisko-średnie o dużej amplitudzie.
*„Biodyna” i „BIODYNA” są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Foster Electric Co., Ltd.

● Super silny obwód magnetyczny.
Obwód magnetyczny został wyposażony w przetwornik 50 mm o gęstości strumienia magnetycznego 1 Tesli. Ultra mocny obwód magnetyczny zapewnia szeroki zakres dynamiki przy niskim poziomie zniekształceń.

● Wysokiej jakości lekkie komponenty mechaniczne.
Aluminium jest szeroko stosowane w częściach mechanicznych, dzięki czemu zapewnia wysoką jakość, trwałość i lekkość. Dzięki zastosowaniu żywicy o dużej gęstości w przegrodzie ograniczyliśmy generowanie dźwięku rezonansowego, uzyskując wysoką rozdzielczość, bogatą średnicę i wysokiej jakości reprodukcję basu.

● Odłączany kabel.
Końcówki kablowe i odłączane końcówki stykowe po stronie korpusu słuchawek są pokryte rodem, co zapewnia wysoką twardość, odporność na zużycie i korozję, co poprawia niezawodność. Ponadto możliwa jest również obsługa połączeń zbalansowanych za pomocą opcjonalnego zamiennego kabla zbalansowanego „ET-H3.0N7BL”.

● Wysokiej klasy kabel słuchawkowy z czystej miedzi.
TH616 posiada w zestawie wysokowydajny kabel wysokiej jakości z czystej miedzi HiFC, która wykazuje doskonałą przewodność dzięki specjalnemu przetwarzaniu, aby wyraźnie zaprezentować wszystkie pasma.
*„HiFC” jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Hitachi Metals, Ltd.

● Miękkie pady ze skóry ekologicznej wysokiej jakości z amortyzacją o niskim odpychaniu.
Zapewniają wygodne dopasowanie i wysoką izolację akustyczną.

Specyfikacja techniczna:
● Rodzaj: słuchawki dynamiczne, otwarte
● Przetwornik: magnes neodymowy Φ 50 mm/membrana Biodyna
● Impedancja: 25 Ω
● Czułość: 96 dB/mW
● Maksymalna moc wejściowa: 1 800 mW
● Pasmo częstotliwości : od 5 do 45 000 Hz
● Masa: około 370 g (bez kabla)


Karton transportowy

A wewnątrz pudło ze słuchawkami

Efektowne pudło


Zawartość opakowania: słuchawki, jeden przewód, woreczek transportowy i dokumenty


Solidny przewód słuchawkowy i taki sam wtyk - oba Fostex Japan


Drewno orzechowe

Piękny design, znakomite wykonanie!

Gniazda dla montażu wtyków przewodu słuchawkowego


Przewód słuchawkowy już zamontowany do muszli

Napis "Fostex" na pałąkuiFi Audio iDSD Diablo 2 oraz iPad Air 4 z QobuzWzmacniacz słuchawkowy / DAC Ferrum ERCO i zasilacz Ferrum HYPSOS


I jeszcze dwa zbliżenia

Fostex TH610 versus Fostex TH616

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację