Polpak

niedziela, 7 kwietnia 2024

Matrix Audio Element X2 Pure / Matrix Audio Element P2, czyli streamer, przedwzmacniacz, DAC / końcówka mocy
Kilka zdjęć ze strony Matrix AudioWstęp
Pytanie: co jest bezwzględnie lepsze i korzystniejsze dla dźwięku hifi? Wzmacniacz zintegrowany czy niezintegrowany? - oto prawdziwie hamletowskie pytanie! Wzmacniacz zintegrowawany w jednej, wspólnej obudowie mieści układy przedzwmacniacza i układy wzmacniające sygnał (czyli jest to tzw. końcówka lub wzmacniacz mocy). Zaś wzmacniacz niezintegrowany to oczywiście osobne obudowy dla przedwzmacniacza oraz końcówki mocy. Ta druga wersja jest bezkompromisową, ale wymagająca zewnętrznego przewodowego połączenia obu elementów (a nawet trzech, o ile używać dwóch końcówek mocy mono). Osobne konstrukcje przedwzmacniaczy i wzmacniaczy mocy mają własne ekosystemy elektroniczne, własne zasilanie, własną obudowę. Są niezależne, potencjalnie zawsze więc zagrają lepiej. Korzystniej. Ale są też mniej wygodne w użytkowaniu oraz, co też bardzo ważne - najczęściej są droższe niż systemy zintegrowane. Tu oczywiście nie ma jednej prawdy, jednej zasady, jednej odpowiedzi. Warto poszukiwać, warto słuchać, warto być nieustępliwym.

Dalekowschodni Matrix Audio do tej pory znany był z wielu ciekawych konstrukcji przetworników cyfrowo-analogowych, wzmacniaczy słuchawkowych, odtwarzaczy sieciowych (streamerów). Jednak całkiem niedawno zaproponował też własną konstrukcję wzmacniacza zintegrowanego, a także wzmacniacza mocy! Oto Matrix Audio Element P2 (zobacz TUTAJ i TUTAJ), czyli stereofoniczna końcówka mocy klasy D, która może też pracować jako monofoniczna (kiedy zastosować dwa takie urządzenia).

W trybie stereo Element P2 zapewnia moc wyjściową 230 W na każdy kanał przy obciążeniu 4 omów. Dzięki dwóm elementom P2, które zostaną skonfigurowane do trybu mono, każdy wzmacniacz współpracuje z jednym głośnikiem, uzyskując gigantyczną moc wyjściową 850 W z każdego kanału przy obciążeniu 4 omów. Wzmacniacz ma zainstalowane znakomite terminale głośnikowe WBT-0708 ze „wskaźnikiem momentu siły” na ręcznie dokręcanej części terminali, co skutecznie chroni końcówki biegunów i widełki przewodów głośnikowych przed uszkodzeniem mechanicznym. Dodatkowo ELement P2 wyposażony został w specjalistyczne podkładki CBVB. Rdzeń CBVB jest wykonany z kulek ceramicznych i gumy silikonowej. W każdej podkładce znajduje się 6. ceramicznych kulek, które minimalizują hałas powodowany przez wibracje mechaniczne.

Do końcówki mocy Element P2 firma Matrix Audio do kompletu oferuje własny przedwzmacniacz Matrix Audio Element X2 Pure (zobacz TUTAJ i TUTAJ) - ale to nie tylko przedwzmacniacz, to także zaawansowany streamer oraz DAC (podwójne układy ES9039PRO firmy ESS). Pozbawiony jest jednak funkcji przedwzmacniacza słuchawkowego, stąd też dopisek "Pure" w nazwie, bo jest skupiony na „czystym” dźwięku (w przeciwieństwie do bliźniaczego modelu Element X2, który ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy i jest już urządzeniem wielofunkcyjnym). Element X2 Pure obsługuje szereg platform streamingowych, jest Roon Ready.

Element X2 Pure ma wbudowany układowy przedwzmacniacz o wzmocnieniu analogowym +10 dB. Gdy przedwzmacniacz jest włączony, urządzenie może wyprowadzać wysokiej jakości sygnały audio do 15,8 VRMS, co w połączeniu z technologią Hyper-Control, pozwala na zachowanie bardzo niskiego poziomu szumów i zniekształceń w całym zakresie wyjściowym.

Powyższe urządzenia, czyli przedwzmacniacz Matrix Audio Element X2 Pure oraz końcówkę mocy Matrix Audio Element P2, testuję zestawione razem, jako zintegrowany dwuczęściowy komplet. Zapraszam do lektury recenzji.

Wrażenia ogólne i budowa
Urządzenia dostarczane są w dość sporych pudłach o czarnej kolorystyce. Wewnątrz pudeł leżą w piankowych formach, dodatkowo owinięte czarnymi materiałowymi workami oraz przykryte arkuszami z pianki. W zestawie producent dokłada przewody zasilające, instrukcje obsługi oraz gwarancję. Wraz z przedwzmacniaczem jest dostarczany także pilot zdalnego sterowania (cały aluminiowy, bardzo estetyczny i funkcjonalny).

Duże uznanie należy się Matrix Audio za wzornictwo i wykonanie urządzeń serii Element. Albowiem wzornictwo to efektowna, acz stonowana odmiana designu - oszczędnego, czystego, technicyzującego. Mocno podkreślającego piękno metalu (perłowe aluminium) i eksponującego kontrasty (srebrne aluminium obudowy i czerń radiatorów i ekranu). Zaś wykonanie reprezentuje prawdziwą klasę premium. Nieomal luksusową. Oczywiście, w designie można dopatrzyć się bliskich podobieństw do koreańskiego Aurandera. I taki zabieg wydaje się być jak najbardziej celową inspiracją, a nie przypadkową.

Element X2 Pure i Element P2 mają klasyczne wymiary o szerokości 44 cm. Obudowy wykonane są w całości z perłowego aluminium, fronty są lekko zaokrąglone na dolnych i górnych krawędziach, boczne radiatory to aluminiowe żebra anodowane na czarno. Oba urządzenia są ze sobą wzorniczo do siebie dostosowane, tworzą wyjątkowo ładny zestaw stereo.

Front przedwzmacniacza w większej części zajmuje duży dotykowy i kolorowy wyświetlacz LED 3,46" o wysokiej rozdzielczości. Za jego pośrednictwem można dokonywać wszelkich nastawów, regulacji i kalibracji. Menu jest bardzo rozbudowane, ale nawigacja stosunkowo prosta (w czym też wydatnie pomaga firmowa aplikacja "MA Remote"). Po prawej stronie ekranu wyświetlacza znajduje się duża metalowa gałka / przycisk (odpowiadająca m.in. za wzmocnienie sygnału), zaś po lewej - włącznik zasilania oraz biała dioda sygnalizująca przyłączenie do zasilania. Urządzenie nie ma wyjść słuchawkowych - takie wyjścia ma bliźniaczy model Matrix Audio Element X2. Przedmiotowy przedwzmacniacz jest urządzeniem purystycznym, stąd przydomek "Pure".

Z kolei front końcówki mocy (wzorniczo identyczny jak przedwzmacniacza) zdobi jedynie włącznik zasilania i biała dioda.

Tylny panel przedwzmacniacza został szczelnie zabudowany licznymi gniazdami. Możne tu znaleźć dwie pary wyjść analogowych (symetryczną XLR i niesymatryczną - RCA), a także parę wejść analogowych (tylko niesymetryczne RCA, brak XLR). Środek tylnej ścianki zajmują gniazda cyfrowe - jest ich cała masa, bo aż siedem: dwa optyczne Toslink, dwa koaksjalne, IIS-LVDS, HDMI ARC (Audio Return Channel dla podłączenia TV) oraz USB-B. Po prawej stronie zamontowano gniazdo zasilania IEC, zaraz obok dwa gniazda wyzwalacza (trigger), gniazdo sieciowe LAN oraz gniazdo cyfrowe USB-C dla przyłączania pamięci masowej.

Należy podkreślić, iż firmowa aplikacja "MA Remote" jest wyjątkowo dopracowana - jest responsywna, szybka i bezawaryjna. Działa jak szatan, nic się nie zacina i nie opóźnia. Poza tym jest przejrzysta, praktyczna i estetyczna. Bardzo uporządkowana. Łatwa w użytku. Umożliwia streaming z dużej ilości platform internetowych i radiostacji. Jest Qobuz, Tidal, Spotify - niestety, nie ma Deezer, Amazon Music i Apple Music. Urządzenie jest "Roon Ready".
Podwójna konstrukcja D/A optymalnie wykorzystuje swoje układy DAC, osiągając tym samym perfekcyjne dekodowanie cyfrowo-analogowe. Element X2 Pure jest wyposażony w dwie kości ES9039PRO, które są nowym flagowym produktem firmy ESS. Każdy chip pracuje w trybie mono, każda z 8. jednostek konwersji D/A z danego chipa pracuje równolegle, co skutecznie poprawia zakres dynamiki i zmniejsza zniekształcenia dźwięku, jednocześnie całkowicie rozdzielając obwód lewego i prawego kanału. Ten system zapewnia dokładną reprodukcję dźwięku, zapewniając lepszą jakość dźwięku i doskonałe wrażenia odsłuchowe.

Obwód przetwarzania cyfrowego i konwersji cyfrowo-analogowej element X2 Pure jest elektrycznie izolowany, przewód uziemiający części cyfrowych i analogowych jest całkowicie oddzielony. Obwody D/A i analogowe są zasilane przez przetworniki LDO o bardzo niskim poziomie szumów, aby uzyskać niezwykle wysoki współczynnik SNR i zakres dynamiczny, pozostawiając tło muzyczne tak ciche jak przestrzeń kosmiczna.

Tryby asynchroniczne i synchronizacyjne są nadal dostępne dla element X2 Pure. W trybie asynchronicznym, dwa chipy D/A wykorzystują femtosekundowy zegar Crystek CCHD950 o ultra-niskim poziomie szumów fazowych jako zegar główny, a wówczas zegar z urządzenia front-end zostanie porzucony. W trybie synchronizacji wbudowany zegar femtosekundowy zostanie wyłączony, a układ D/A całkowicie zależy od zegara urządzenia front-end.

Zintegrowana dwuzakresowa antena Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz nadaje element X2 Pure nie tylko schludny wygląd, ale i zaawansowane i elastyczne opcje połączeń. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w port Gigabit Ethernet, który zapewnia bardziej stabilne połączenie podczas przesyłania strumieniowego plików audio o wysokiej częstotliwości próbkowania, gwarantując płynne przesyłanie danych muzycznych do systemu audio.

Stopki antywibracyjne CBVB (Ceramic Ball Vibration Buffer): Element X2 Pure ma to szczęście, że jest pierwszym produktem wyposażonym w podkładki CBVB. Rdzeń CBVB wykonany jest z kulek ceramicznych i gumy silikonowej. W każdej podkładce znajduje się 6. ceramicznych kulek, które minimalizują szumy powodowane przez wibracje mechaniczne. Dzięki temu przejrzystość dźwięku jest jeszcze lepsza, tworząc szeroką i czystą scenę dźwiękową. 
(Cytat za Matrix Audio Polska).

Z tyłu końcówki mocy Element P2 można znaleźć dwie pary wejść analogowych - symetryczne XLR i niesymetryczne RCA. W ich pobliżu znajduje się przełącznik RCA/XLR/mono dla wyboru wejść oraz przełączenia końcówki mocy Element P2 w tryb pracy mono. W takim trybie wymagane są dwa osobne urządzenia, bo każde z nich pełni końcówkę mocy lewego i prawego kanału.

Na środku tylnego panelu Element P2 zamontowano dwie pary bardzo wysokiej jakości terminali głośnikowych niemieckiej firmy WBT (model WBT-0708 Cu) ze „wskaźnikiem momentu siły” chroniącym przed uszkodzeniem mechanicznym w czasie dokręcania przewodów. Terminale są umieszczone ukośnie, dolne, po przełączeniu w tryb mono, pełnią rolę terminali wyjściowych, zaś górne pozostają nieaktywne. Po prawej stronie umieszczono gniazdo zasilania IEC, dwa gniazda wyzwalające (trigger) oraz gniazdo USB-C (wyłącznie dla serwisu). 
Jako główne kondensatory filtrujące element X2 Pure zastosowaliśmy kondensatory audio serii KG firmy Nichicon. Ich wyjątkowo niska rezystancja wewnętrzna i indukcyjność potrafią skutecznie sprostać wymaganiom energetycznym dużej dynamiki i ciągłego, bogatego odtwarzania niskich częstotliwości.

Dostosowaliśmy nowy transformator toroidalny o budowie O-Core, który posiada posrebrzane przewody wyjściowe z izolacją teflonową. W porównaniu ze zwykłymi transformatorami toroidalnymi, rdzeń magnetyczny o okrągłym przekroju zmniejsza rezystancję transformatora, co zwiększa jego wydajność i szybkość reakcji transformatora.

W trybie stereo Element P2 zapewnia moc wyjściową 230 W na każdy kanał przy obciążeniu 4 omów. Dzięki dwóm elementom P2, które zostaną skonfigurowane do trybu mono, każdy wzmacniacz współpracuje z jednym głośnikiem, uzyskując gigantyczną moc wyjściową 850 W z każdego kanału przy obciążeniu 4 omów. Wzmacniacz ma zainstalowane znakomite terminale głośnikowe WBT-0708 ze „wskaźnikiem momentu siły” na ręcznie dokręcanej części terminali, co skutecznie chroni końcówki biegunów i widełki przewodów głośnikowych przed uszkodzeniem mechanicznym. 

Dodatkowo Element P2 wyposażony został w specjalistyczne podkładki CBVB. Rdzeń CBVB jest wykonany z kulek ceramicznych i gumy silikonowej. W każdej podkładce znajduje się 6. ceramicznych kulek, które minimalizują hałas powodowany przez wibracje mechaniczne. (Cytat za Matrix Audio Polska).

Specyfikacja techniczna Element X2 Pure (skrócona)
Platforma sprzętowa
Procesor: NXP i.MX 6Quad Cortex-A9
Układ cyfrowo-analogowy: 2 x ES9039PRO
Źródło zegara: Crystek CCHD-950
Sieć
- LAN: 10/100/1000 Mb/s
- WLAN: 2,4 GHz / 5 GHz
Roon Ready
AirPlay 2
DLNA/UPnP
TIDAL Connect
Spotify Connect
vTuner
Radio Paradise
Specyfikacje zasilania
- Napięcie: AC 100V-120V 50/60Hz / AC 220V-240V 50/60Hz
- Zużycie energii w trybie gotowości: < 5 W
- Maksymalne zużycie energii: < 50 W
Masa: 3,9 kg
Wymiary: Szerokość: 340 mm, Głębokość: 259 mm, Wysokość: 58 mm

Specyfikacja techniczna Element P2
Tryb stereofoniczny:
- Moc wyjściowa: 2 x 230 W przy 1% THD+N, 20 Hz – 20 kHz, 4 Ω
- 2 x 110 W przy 1% THD+N, 20 Hz – 20 kHz, 8 Ω
- DNR: 112dB A-ważone
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz ± 0,3 dB
- THD+N = 0,008% przy 1 W
- Impedancja wyjściowa: <25 mΩ
Tryb mono:
- Moc wyjściowa: 500 W przy 1% THD+N, 20 Hz – 20 kHz, 8 Ω
- 850 W przy 1% THD+N, 20 Hz – 20 kHz, 4 Ω
- DNR: 121 dB A-ważone
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz ± 0,3 dB
- THD+N = 0,004% przy 1 W
- Impedancja wyjściowa: <30 mΩ
Wyzwalacz
- Wejście: DC 6 - 12 V < 10 mA
- Wyjście: DC 12 V/50 mA max
Specyfikacje zasilania
- Napięcie: AC 100 V - 120 V 50/60 Hz / AC 220 V - 240 V 50/60 Hz
- Zużycie energii w trybie gotowości: < 5 W
- Maksymalne zużycie energii: < 1 200 W
Masa: 3,7 kg
Wymiary: Szerokość: 340 mm, Głębokość: 259 mm, Wysokość: 58 mmElement X2 Pure jeszcze w kartonie

Na samym dnie leży pilot zdalnego sterowania

Zaraz po wyjęciu Element X2 Pure z kartonu

Pierwsze uruchomienie

Kilkanaście sekund - tylko tyle zajęło mi uruchomienie streamingu via Qobuz

Rozdzielczy ekranZestaw Element X2 Pure / P2 znakomicie się prezentuje

Streamuję z Qobuz

Gram z Roon

Radio też jest

Widziane z tyłu

Estetyczne pudełko z Element P2 - identyczne jak z Element X2 Pure

Na wierzchu instrukcja obsługi oraz gwarancja producenta


Efektowna, choć surowa aluminiowa obudowa

Włącznik zasilania i biała dioda sygnalizująca


Po obu bokach wbudowano radiatory

Tył urządzenia

Terminale WBT-0708 z mechanizmem zabezpieczającym przed zbyt silnym dokręceniem

Gniazdo zasilania IEC

Wejścia XLR i RCA; przełącznik mono / stereo

Stopy antywibracyjne - ich rdzeń jest wykonany z kulek ceramicznych i gumy silikonowejTutaj używam zestaw ONIX Miracle jako przedwzmacniacz / streamer.

Ładny komplet

3 x Matrix Audio

W otoczeniu innych sprzętów testowychKilka zdjęć całego systemu odsłuchowegoWrażenia dźwiękowe
Duet Element X2 Pure i Element P2 połączyłem przewodami XLO PRO XP-2A na wtykach XLR. Do końcówki mocy przyłączałem dwie pary głośników podłogowych: Pylon Audio Diamond 28 mkII na zmianę z Living Voice Auditorium R3 przewodami XLO UltraPLUS U6-10. Wzmacniacze porównawcze to Naim Nait 50 i Fezz Audio Titania EVO, a streamery to Rose RS150 i Matrix Audio Element S. Platformy streamingowe to Qobuz, Tidal i Apple Music, wykorzystywałem też oprogramowanie Roon Labs. Pełna lista sprzętu towarzyszącego wymieniona została na końcu niniejszego tekstu.

Tytułowy zestaw przedwzmacniacz, streamer, DAC / końcówka mocy stereo oferuje nad wyraz mocne, muskularne i dynamiczne brzmienie - jest ono bardzo szybkie, wydajne i prężne, a jednocześnie gładkie, typowo analogowe. Obszerne, ale także delikatne i dokładne. Wzmacniacz zapewnia pierwszorzędną potęgę grania, głębokie nasycenie, przyjemną obfitość - i tym samym czasie dobrze odczuwalną energetyczność. Daje silny puls, intensywną motorykę brzmienia. Dostarcza świetną esencjonalność, wypełnienie, fizyczność dźwięku oraz tętno. Porywającą ekspresję. Brzmienie jest nasycone, żywe i bezpośrednie. Super plastyczne.

Układy amplifikacyjne Element P2 oparte zostały na klasie D ("D" jak digital), a więc na wzmocnieniu typu impulsowego. Jednakże ogólny charakter brzmienia jest, o dziwo, dość emocjonalny i namiętny: lekko miękki, ciepławy, a nawet zaokrąglony (!), lecz o wyrazistym i konsekwentnym charakterze. Co prawda producent nie podaje, jakie konkretnie moduły klasy D zastosował (czy są to Ncore, Hypex,ICEpower, Purifi czy jakieś inne), ale na mój słuch musi być to jakaś rzetelna i solidna marka. Przypomnę, że w zintegrowanym modelu Element P Matrix Audio montuje duńskie moduły ICEpower 250ASX2. To może być właściwy trop. Tak sądzę.

Końcówka mocy silnie definiuje brzmienie całego zestawu - zapewnia przekaz motoryczny, a równolegle zdrowy i organiczny, nadaje rześki rytm, wprowadza ognisty temperament oraz ofensywne wypełnienie. Końcówka mocy P2 jest tonalnie harmonijna i zwarta. Wpływa na bardzo dobrą kondycję niskich częstotliwości, które są sprężyste, zdeterminowane i zuchwałe, acz równo kontrolowane. Uderzają bez zbędnych ceregieli i zahamowań, acz zachowują stosowny porządek i punktualny szyk - oraz są zą zarazem spójne i rozdzielcze. Pełnowymiarowe.

Góra przekazu eksponowana jest z pełną rozdzielczością i przejrzystością, ale nie jest zaostrzona, jest neutralna, bo nie jest też przygaszona. Średnie są soczyste, tonalnie napełnione, dobrze selektywne i barwne. Zaangażowane w istotę dźwięku. Strukturalne. Średnica jest gęsta i soczysta, lecz nie zanadto zagęszczona, bo obiektywnie napowietrzona. Trójwymiarowa oraz przejrzysta, wieloplanowa, pod każdym względem wyrafinowana. Natomiast sama przestrzeń jest szeroka i głęboka, ale nie ma hektarowej powierzchni, a zupełnie normalną Standardową. Scena jest poprawna, umiarkowanie rozbudowana - jest nie lepsza i nie gorsza niż u konkurencji.

Podsumowując, Element P2 jest rzetelną i dobrze grającą końcówką mocy klasy D. Jest wydajna, niestrudzona i efektywna, zapewnia dźwięk wysokiej klasy hifi. Dużym jej atutem jest muskularne, lecz organiczne granie stojące po cieplejszej stronie mocy. Przestronność jest umiarkowana, stereofonia rozwinięta, lokalizacje prawidłowe, a selektywność poprawna. Na pewno dodatek drugiej końcówki mocy Element P2 może wnieść dodatkową korzyść dla struktury i substancji dźwięku, choć też oznacza wzmożone koszty (ale przecież nie aż tak wielkie jak na wymagające standardy high-fidelity).

Z kolei przedwzmacniacz Element X2 Pure z powodzeniem może być uznany za wyśmienitej jakości sprzęt reprezentujący bardzo wysoki poziom high-fidelity. Jego dźwięk jest wręcz fenomenalny, pod każdym względem wyrafinowany - czy to rozpatrywany jako DAC, czy jako przedwzmacniacz, czy odtwarzacz strumieniujący. Oferuje pierwszorzędnie analityczne i rozdzielcze brzmienie o głębokim nasyceniu i fizjologicznej barwie. Z optymalnym błyskiem, dużą dozą spontaniczności i entuzjazmu.

Kolory są racjonalnie intensywne, ich pigment soczysty, odcienie podkreślone, wszystko jest dokładnie słyszalne i widzialne. Jednakże, co warte uwypuklenia, wzorcowa rozdzielczość i zaawansowana selektywność nie powodują zbytniej czy przesadnej jaskrawości - dźwięk jest płynny, gładki, miły i łagodny dla uszu. Ładnie brzmiący. Lecz też dynamiczny i klarowny. Z plastyczną i subtelną średnicą, która doskonale różnicuje i oddaje wszelakie klimaty akustyki oryginalnych nagrań.

Na koniec subiektywna uwaga. Najbardziej podobał mi się dźwięk Matrix Audio Element X2 Pure, kiedy używałem oprogramowanie Roon Labs na potrzeby streamingu platformy Qobuz. To brzmienie kształtne, dokonane, podawane z odpowiednią potęgą, łatwo nabierają tempa i rozmachu, a jednocześnie super czytelne, dokładne i wycyzelowane. Aksamitne. Referencyjnie muzykalne w najlepszym znaczeniu tego słowa. Roon i jeszcze raz Roon!

Konkluzja
Matrix Audio Element X2 Pure / Matrix Audio Element P2 to streamer, przedwzmacniacz, DAC oraz stereofoniczna końcówka mocy. Zestawione razem tworzą autonomiczny system, który do pracy wymaga jedynie podłączenia głośników. Oba komponenty są wzorcowo wykonane z materiałów wysokiej jakości, reprezentują wysmakowany i elegancki design oraz znakomitą funkcjonalność (m.in. własna aplikacja "MA Remote, Roon Ready, możliwość systemowej rozbudowy). Pod względem brzmieniowym oferują rzetelnej klasy high-fidelity. Imponujące siłą i mocą, zachwycające głęboką i czytelną barwą oraz ujmujące analogowym charakterem. Swobodne, efektowne, satysfakcjonujące. Moja rekomendacja!

Ceny w Polsce: Matrix Audio Element X2 Pure - 21 990 PLN; Matrix Audio Element P2 - 7 990 PLN


Rekomendacja dla Matrix Audio Element X2 Pure / Matrix Audio Element P2!


Za:
- Matrix Audio to dalekowschodnia firma o dużych ambicjach w świecie hifi oraz coraz to większych umiejętnościach i możliwościach technologicznych / konstrukcyjnych
- pierwszorzędna budowa obu komponentów z zastosowaniem znakomitych materiałów i podzespołów
- świetne wzornictwo; oszczędne, skromne, ale efektowne
- technicyzujący design eksponujący piękno surowego aluminium
- obudowy o standardowych wymiarach 44 cm szerokości
- urządzenia postawione są na stopkach antywibracyjnych CBVB (Ceramic Ball Vibration Buffer)
- a których rdzeń wykonany jest z kulek ceramicznych i gumy silikonowej
- w każdej podkładce znajduje się 6. ceramicznych kulek, które minimalizują szumy powodowane przez wibracje mechaniczne
- Element X2 Pure to nie tylko przedwzmacniacz, ale także zaawansowany streamer oraz DAC 
- DAC wyposażony w podwójne układy ES9039PRO firmy ESS
- w trybie asynchronicznym, dwa chipy D/A wykorzystują femtosekundowy zegar Crystek CCHD950 o ultra-niskim poziomie szumów fazowych jako zegar główny
- kolorowy ekran dotykowy HD
- własna aplikacja sterująca "MA Remote"
- która jest responsywna, logiczna i przejrzysta, bardzo użyteczna
- w zestawie jest też uniwersalny pilot zdalnego sterowania
- obfitość wejść i wyjść w przedwzmacniaczu
- łączność przewodowa LAN i bezprzewodowa WiFi / Bluetooth
- AirPlay 2 i DLNA/UPnP
- PCM, DSD i MQA
- Tidal Connect, Spotify Connect
- Qobuz, Tidal i radio internetowe vTuner
- duża moc końcówki mocy, bo aż 230 W na każdy kanał przy obciążeniu 4 omów
- możliwość rozbudowy / konfiguracji do trybu dual-mono uzyskując moc wyjściową 850 W z każdego kanału przy obciążeniu 4 omów
- zainstalowane znakomite terminale głośnikowe WBT-0708 
- które mają „wskaźnik momentu siły” dokręcania zaciskanych przewodów
- dźwięk zestawu to high-fidelity w pełnym zakresie i całej rozciągłości
- korzystna relacja jakość / cena
- rekomendacja Stereo i Kolorowo!

Przeciw:
- nieco ograniczona selektywność i przestrzenność grania końcówki mocy
- nie każdemu przypadnie do gustu dźwięk "cyfrowej" amplifikacji klasy D
- przedwzmacniacz Element X2 Pure reprezentuje w wartościach bezwzględnych wyższą jakość dźwięku niż końcówka mocy Element P2
- brak wejść symetrycznych XLR w przedwzmacniaczu
- wyjścia symetryczne XLR i niesymetryczne RCA przedwzmacniacza są równolegle aktywne (brak adresowanego przełącznika RCA/XLR)
- brak możliwości strumieniowania tak popularnych platform jak Deezer, Amazon Music czy Apple Music.

System odsłuchowy
Pomieszczenie odsłuchowe: 30 m2, z częściową adaptacją akustyczną - ustroje Vicoustic Wave Wood - 10 sztuk.
Wzmacniacze: Haiku-Audio Origami 6550 SE (test TU), Fezz Audio Titania EVO (test TU), Naim Nait 50 (test TU) i Pathos Classic One MKIII (test TU).
System "all-in-one": Taga Harmony HTR-1500CD (test TU).
Kolumny podłogowe: Living Voice Auditorium R3 (test TU) i Pylon Audio Diamond 28 mkII (test TU).
Kolumny podstawkowe: Martin Logan Motion 35XTi (test TU) i Paradigm Founder 40B (test TU).
Odtwarzacz CD: Musical Fidelity A1 CD-Pro (test TU).
Odtwarzacze sieciowe: Rose RS150 (test TU), ONIX Miracle (test TU), Matrix Audio Element S (test TU) i Silent Angel Munich M1 (test TU).
DAC-i/wzmacniacze słuchawkowe: Ferrum ERCO z zasilaczem Ferrum HYPSOS (test TU), ONIX Miracle (test TU), FiiO K9 Pro ESS (test TU) i Lampizator Amber 3 DAC (test TU).
Komputer: Dell Latitude 7390.
Smartfony / tablet: iPhone 13, iPhone XR oraz iPad Air 4.
Gramofony: Nottingham Analogue Horizon (test TU) i Pro-Ject Automat A2 (test TU).
Wkładki gramofonowe: Ortofon 2M Black (test TU), Ortofon 2M Red (test TU) i Goldring Elite,
Przedwzmacniacze gramofonowe: Musical Fidelity MX-VYNL (test TU) i Exposure Exposure 3010S2 Phono MC (test TU).
Radioodbiorniki: Rotel RT-1080, Sansui TU-5900 i Tivoli Model One (test TU).
Magnetofon kasetowy: Nakamichi Cassette Deck 1 (test TU).
Minisystem: Pioneer P1-K (test TU).
Głośnik bezprzewodowy: Mooer Silvereye 10 (test TU).
Odbiornik Bluetooth/DAC: iFi Audio ZEN Blue + zasilacz iFi Audio iPower X (test TU).
Słuchawki: Fostex TH610 (test TU), Meze 99 Neo (test TU), Final ZE8000 (test TU), Spirit Torino Pulsar Aluminium, FiiO FT3, GoldPlanar GL850 i Final Audio UX3000 (test TU).
Listwy sieciowe: Solid Core Audio Power Supply (test TU) i ZiKE Labs Powerbox (test TU).
Akcesoria: podstawa antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU), podstawy głośnikowe Rogoz-Audio 4QB80 (test TU), podstawy głośnikowe Solid Tech Radius Stand, szafka audio Solid-Tech Radius Duo 3 (test TU), mata gramofonowa Harmonix TU-800EXi (test TU) oraz krążek dociskowy do gramofonu - Clearaudio Clever Clamp (test TU).

5 komentarzy:

 1. „Streamuje z Qobuz….tak oficjalnie w Polandii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w Polsce też można streamować muzykę z Qobuz. Jest wiele poradników jak to zrobić.

   Usuń
 2. Podobno to nielegalne….

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mozna oficjalnie założyć konta w Polsce i go opłacać, wiem, że można kombinowac z platnościami po za krajem i VPN itp, nie jest to jednak legalne zgodnie z polityką platformy. Info z internetu.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację