RMS

MIP

Polpak

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Braun Audio LE02, głośnik bezprzewodowy - zapowiedź testu
Kilka zdjęć głośnika LE02 z firmowej strony Braun Audio


Niemiecki Braun może poszczycić się stuletnią historią istnienia - w tym roku właśnie obchodzi stulecie narodzin. A zaczęło się to tak: w 1921 r. niemiecki inżynier-mechanik Max Braun (1890–1951) założył niewielki warsztat inżynieryjny we Frankfurcie, w kraju związkowym Hesja (południowe Niemcy). Już w roku 1923 rozpoczął produkcję podzespołów do rozmaitych odbiorników radiowych. Do 1928 r. firma mocno się rozrosła i w związku z tym przeniosła się do nowej, większej siedziby położonej przy Idsteiner Strasse we Frankfurcie. Stało się to tak szybko, ponieważ pan Braun zaczął używać innowacyjne komponenty z tworzyw sztucznych do swych konstrukcji, co podówczas było sporą racjonalizacją i ułatwieniem produkcji umożliwiającym seryjne wytwarzanie sprzętów.
 
Już w 1929 roku w przedsiębiorstwie rozpoczęto produkcję całych odbiorników radiowych. Warto przypomnieć, że przełom lat 20-tych i 30-tych XX wieku to był okres gwałtownego rozwoju radia i radiotechniki. Niedługo potem Braun stał się jednym z wiodących producentów radioodbiorników w Niemczech. W 1932 roku wprowadzono jeden z pierwszych na świece radioodtwarzacz połączony z gramofonem w jednej obudowie (a co wkrótce stało się globalnym standardem). 

W czasie II Wojny Światowej w 1944 roku fabryki we Frankfurcie, w trakcie alianckich bombardowań lotniczych, zostały prawie całkowicie zniszczone. Pan Max Braun już w 1945 roku rozpoczął odbudowę swojej firmy. Po wojnie Braun kontynuował produkcję nowoczesnych radioodbiorników i sprzętu audio, a firma wkrótce stała się znana ze swoich odtwarzaczy audio i gramofonów „high-fidelity ”, w tym słynnej linii SK. W 1959 roku wprowadzono na rynek elektrostatyczny głośnik Braun LE1 (z przetwornikami elektrostatycznymi na licencji QUAD). 

Dzś Braun AG. to de facto kilka różnych przedsiębiorstw działających na różnych obszarach - głównie AGD i drobnej elektroniki, o kilku strukturach własnościowych i licencyjnych. W 2019 roku podjęto decyzję o przywróceniu działu Braun Audio, zaś w jubileuszowym roku 100-lecia założenia firmy, czyli w 2021 roku, wprowadzono pierwsze produkty audio na rynek...

W odświeżonej ofercie Braun Audio znalazły się trzy modele nowoczesnych głośników bezprzewodowych "LE Series" (zobacz TUTAJ) wyposażone w funkcję streamingu. To nie są urządzenia reprezentujące tzw. tanią elektronikę, a segment "premium HiFi" - najniższy model to koszt około 400 Euro. Głośniki otrzymały symbole "LE" wprost nawiązujące do legendarnych głośników elektrostatycznych BRaun LE1.

Gdyński dystrybutor DSV z początkiem roku '21 stał się polskim dystrybutorem marki Braun Audio (oprócz innych marek jak m.in. Esoteric, TEAC, TASCAM, Onkyo, Pioneer i Lenco). W zeszłym tygodniu na testy dotarł do mnie głośnik Braun Audio LE02 (zobacz TUTAJ). To wyśmienity design klasy luksusowej inspirowany stylem bauhaus - aluminiowa obudowa, laserowo cięta siatka maskująca z aluminium, stalowe nóżki stelaża. Wyjątkowo designerski przedmiot klasy hi-fi! Oraz bardzo nowoczesny.

* * *

Wszystkie głośniki LE zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wyjątkową szczegółowość i czystość dźwięku przy każdym ustawieniu głośności. Niezrównana dyspersja przetworników Balanced Mode Radiator (BMR) zapewnia niemal 180-stopniową scenę dźwiękową, co oznacza, że urządzenia są zawsze łatwe do ustawienia, bez obawy o specyficzny "sweet spot" tradycyjnych głośników.

Głośniki LE posiadają funkcję multiroom, a także możliwość bezprzewodowego parowania stereo. Pojedynczo, ustawione w trybie poziomym, LE01 i LE02 będą działać jak doskonałe zintegrowane głośniki stereo. W orientacji pionowej, przy użyciu dodatkowych statywów podłogowych, można je skonfigurować w parę stereofoniczną, przy czym każdy głośnik będzie odpowiadać za jeden kanał audio (lewy lub prawy).

Ustawienia korektora dźwięku w aplikacji mobilnej automatycznie dostosują brzmienie w zależności od tego, gdzie w pomieszczeniu znajduje się głośnik, aby uzyskać autentyczny dźwięk Braun. Aplikacja Braun Audio pozwala również na dodatkowe ręczne dostrojenie, aby uzyskać preferowany poziom basów i tonów wysokich.

Dane techniczne
Typ: głośnik multiroom
Przetworniki ("): 1 x 5,5, 2 x 2,25, 2 x pasywny radiator
Pasmo przenoszenia (Hz): 67 - 20 500 Hz
Zasilanie: sieciowe
Połączenie sieciowe: LAN, Standard Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Wi-Fi 2,4 GHz / 5 GHz
Połączenie dodatkowe: AirPlay 2, Bluetooth, Chromecast
Odtwarzane pliki: FLAC, HE-AAC, LC-AAC, MP3, Opus, Vorbis, WAV (LPCM)
Wejścia: mini-jack 3,5 mm
W zestawie: aluminiowa podstawka, zasilacz
Wymiary (mm): 480 x 171 x 84
Kolor dominujący: białyKonfiguracja jest bardzo prosta - należy pobrać aplikację Google Home oraz Braun Audio

Głośnik dopasowuje dźwięk do pomieszczenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację