RMS

MIP

Polpak

piątek, 11 czerwca 2021

Pylon Opal Monitor, głośniki podstawkowe - zapowiedź testu

Opal Monitor - zdjęcie ze strony Pylon Audio

Autor bloga z panem Mateuszem Jujką  - szefem Pylon AudioKilka dni temu służbowo przebywając w Poznaniu "wyskoczyłem" na kilka godzin do pobliskiego Jarocina. Pojechałem tam na zaproszenie Prezesa Zarządu Pylon S.A. - pana Mateusza Jujki. Zwiedziłem cały zakład produkcyjny położony przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1. Miałem możność z bliska zobaczyć proces wytwarzania firmowych głośników, obudów i gotowych zestawów głośnikowych. To, co zobaczyłem przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Pylon Audio, choć zlokalizowany został w dawnych halach produkcyjnych (po przedsiębiorstwie wytwarzającym meble), to ich obszerne wnętrza (aż 3 300 m2) mieszczą najnowsze maszyny i innowacyjne urządzenia służące do produkcji głośników. To światowy poziom zaawansowania produkcji, zaś niektóre maszyny, którymi obecnie dysponuje Pylon Audio to technologiczne unikaty. Są tak nowoczesne, że w Europie można je spotkać oprócz Jarocina tylko w jeszcze jednym kraju. Co ciekawe, Pylon Audio dysponuje też własnym rozbudowanym zapleczem R&D wraz z doświadczalną komorą bezechową...

Niebawem opublikuję szczegółowy "factory tour" z zakładów Pylon Audio, zaś dziś zapowiadam test głośników Pylon Opal Monitor (zobacz TUTAJ). Co prawda do testów miałem otrzymać najnowsze Pylon Amber mkII (zobacz TUTAJ), ale ich olbrzymie gabaryty i spora masa, póki co, uniemożliwiły mi to. Być może uda się je wypożyczyć w nieodległym terminie. Jednakże Pylon Opal Monitor, choć to już nie najnowsza konstrukcja, to wciąż ciesząca się dużym powodzeniem wśród nabywców - szczególnie na rynku francuskim.

* * *

Kolumny podstawkowe Opal Monitor to konstrukcja dwudrożna, oparta o głośnik niskośredniotonowy naszego autorstwa PSW 18.8 CS/M. Woofer został przystosowany do warunków pracy w mniejszej obudowie poprzez zmianę podatności zwieszeń. W zakresie średnich tonów papierowa membrana poddana procesowi coatingu oferuje brzmienie selektywne z dozą ciepła.

Górę pasma powierzono 25 mm jedwabnej kopułce wysokotonowej, która dzięki kompaktowym rozmiarom umożliwiła zbliżenie centrów akustycznych zestawu głośnikowego.

Opal Monitor, jak cała linia Opal, oferują ponadprzeciętną czytelność średnicy. Jest to zestaw, który z powodzeniem możecie Państwo wykorzystać w domowym studio nagraniowym, a całość jest tak skomponowana by nie popadała w techniczną manierę. Projektowi całej serii Opal przyświecała ta sama idea: stworzenie neutralnego zestawu głośnikowego, który oprócz wglądu w nagranie daje przyjemność podczas słuchania muzyki. Zestaw umożliwia komfortowy odsłuch z niewielkiej odległości, scena dźwiękowa jest sugestywna a oderwanie się dźwięku od kolumn nie przysparza żadnego kłopotu. Brzmienie jest wysycone z dobrze kontrolowanym basem, nadający utworom zwartości i szybkości. Ogólna czytelność i wgląd w nagranie jest mocnym punktem całej linii Opal.

18 mm korpus wraz z tyłem obudowy został połączony z pogrubionym 22 mm ekranem, mającym na celu zredukowanie wszelkich drgań ścianki frontowej. Dodatkowym elementem usztywniającym całość konstrukcji jest umieszczone w newralgicznym miejscu wzmocnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację