RMS

MIP

Polpak

niedziela, 13 czerwca 2021

ADAM Audio Studio Pro SP-5, słuchawki

Dwa zdjęcia ze strony ADAM Audio


Wstęp
Dopiero co niedawno opisywałem na blogu aktywne monitory studyjne ADAM Audio S2V (czytaj recenzję TUTAJ), a już wkrótce potem od polskiego dystrybutora Audiostacja przyjechały do mnie na testy słuchawki tego niemieckiego producenta. To model ADAM Audio Studio Pro SP-5 (zobacz TUTAJ oraz TUTAJ) przygotowany przez ADAM Audio wspólnie z Ultrasone, czyli renomowanym niemieckim producentem słuchawek. Studio Pro SP-5 to studyjne, zamknięte słuchawki dynamiczne - z m.in. zaaplikowaną technologią S-Logic Plus firmy Ultrasone i pozłacanymi membranami o średnicy 40 mm. Studio Pro SP-5 mają dużo wspólnych cech z modelem Ultrasone Ultrasone Signature PRO/Studio (zobacz TUTAJ), acz są dodatkowo strojone i modyfikowane przez inżynierów ADAM Audio. Przy okazji dodam, że na Stereo i Kolorowo niecałe trzy lata temu opisywałem Ultrasone Signature Studio (czytaj recenzję TUTAJ).

Wrażenia ogólne i budowa
Jak już wspomniałem wcześniej, tytułowe słuchawki powstały w wyniku współpracy dwóch niemieckich firm inżynieryjnych: ADAM Audio i Ultrasone. Wspólną cechą obu firm jest profesjonalizm i pasja tworzenia produktów oferujących możliwie najlepszą reprodukcję dźwięku. Jak podaje producent, "W trakcie prac konstruktorskich podzespoły słuchawek Studio Pro SP-5 były starannie dobierane, wielokrotnie modyfikowane i strojone. Zmiany w membranie i obudowie wprowadzane były w oparciu na wskazówkach inżynierów firmy ADAM Audio tak długo, aż dźwięk i jego barwa były odpowiednie i charakterystyczne dla produktów ADAM Audio. Bliska współpraca podczas procesu konstruowania została odzwierciedlona na etykiecie znajdującej się na boku słuchawek ADAM SP-5: ADAM AUDIO Berlin – Powered by ULTRASONE . Słuchawki zostały wyposażone w technologię Ultrasone S-Logic Plus, która pozwala na doskonałą analizę sceny dźwiękowej i na długie godziny słuchania bez zmęczenia".

Słuchawki dostarczane są w niedużym rozkładanym kartonie z białej, błyszczącej tektury. Wewnątrz znajduje się wysokiej klasy pokrowiec podróżny (zamykany na wszyty dookoła zamek błyskawiczny), a dopiero w nim Pro SP-5. Słuchawki w etui leżą ułożone na płasko w specjalnej formie ochronnej. W zestawie znajdują się dwa komplety przewodów -  spiralny o długości 3 metrów z pozłacaną wtyczką Neutrik jack 6,35 mm i prosty kabel o długości 1,2 metra z pozłacaną wtyczką Neutrik jack 3,5 mm. Oczywiście, są także niezbędne dokumenty oraz gwarancja producenta (na aż trzy lata).

Kształt i forma słuchawek ADAM to oczywiste profesjonale wzornictwo i takowe wykonanie - całkowicie oparte o model Ultrasone Signature PRO/Studio. Zastosowano tu wysokiej klasy ultra-wytrzymałe tworzywa sztuczne oraz delikatną skórę syntetyczną. Całość wywiera znakomite wrażenie solidności oraz precyzji budowy przy równoległej wizualnej lekkości (i faktycznie słuchawki są lekkie - jedynie 290 gram). To nie są jakieś toporne hełmofony a wyrafinowane konstrukcje o wysokim stopniu ergonomii. A do tego wyjątkowo estetyczne, ładne - choć wyglądają nadzwyczaj normalnie, a nie jak "ostatni krzyk mody".

Na zewnętrznych fragmentach muszli umieszczono metalowe kapsle/płytki z logo ADAM Audio (i dopiskiem "Powered by Ultrasone"). Z kolei szaroczarne poduszki na uszy i głowę uszyte są ręcznie z wysokogatunkowej skóry syntetycznej. Pałąk obszyty jest podobną skórą - delikatną i miłą w dotyku. Od spodu pałąk ma wszytą miękką poduszkę, która bardzo lekko osiada na sklepieniu czaszki. Do lewej muszli doprowadzany jest przewód słuchawkowy via gniazdo mini-jack ze specjalną zatrzaskową blokadą.

Pałąk do muszli przymocowany jest za pomocą sporych zawiasów przegubowych, do których mocowane są także systemy regulacji jego objętości, Regulacja jest 11-stopniowa (po około 4 cm z każdej strony) i umożliwia stosowanie słuchawek także u osób z dużą głową. Muszle są raczej małe i zmieszczą jedynie niezbyt duże małżowiny uszne, na tych większych będą leżeć częściowo je przykrywając. Pady wypełniono specjalną pianką amortyzująco-tłumiącą. 

Słuchawki Studio Pro SP-5 to wysokiej klasy zamknięte słuchawki wokółuszne do profesjonalnego użytku, o zrównoważonej i dynamicznej charakterystyce, przeznaczone do monitorowania i miksowania w studiu lub w konfiguracji mobilnej. Przetworniki w SP-5 wykorzystują pozłacaną membranę o średnicy 40 mm, zapewniającą szerokie pasmo przenoszenia od 8 Hz do 38 kHz, doskonałe przenoszenie transjentów i niski poziom zniekształceń. Reprodukcja dźwięku z nieskazitelną rozdzielczością w pełnym paśmie i czułość 95 dB przy 1 mW na jedną słuchawkę umożliwia słuchaczowi wykorzystanie tych wspaniałych możliwości dynamicznych podczas słuchania.

Wyściółka izolacyjna i całkowita masa zaledwie 290 gramów dają maksimum komfortu noszenia tych profesjonalnych słuchawek studyjnych. Dzięki impedancji 70 Ω i wymiennym kablom słuchawki SP-5 są odpowiednie zarówno do używania w każdym studiu, jak też w konfiguracjach mobilnych. Wytrzymały futerał chroni słuchawki przed zniszczeniem, gdy nie są używane podczas podróży.

Ergonomia
Jako że ADAM SP-5 to bliźniacze słuchawki do Ultrasone PRO/Studio (które już testowałem wcześniej), a więc ich konstrukcja jest identyczna. I naturalnie ergonomia też. ADAM/Ultrasone pomimo solidnej budowy są bardzo lekkie. Komfortowo układają się na czaszce, nie cisną uszu i nie uwierają. Fantastycznie dopasowują się do anatomicznej budowy ludzkiej głowy. Pady są miękkie i wygodne. Nie ściskają zanadto małżowin usznych, do których precyzyjnie przylegają dzięki zaawansowanemu mechanizmowi precyzyjnej regulacji pionowej i poziomej. Konstrukcja padów przynosi wysoki stopień izolacji od środowiska akustycznego. 

Natomiast oba przewody słuchawkowe spiralny profesjonalny i mobilny (wpinane do lewej muszli) nie mają tendencji do mikrofonowania, nie wzbudzają żadnych niepotrzebnych i nieprzyjemnych dźwięków podczas ocierania o odzież. ADAM to wyjątkowo ergonomiczne słuchawki umożliwiające wielogodzinne odsłuchy bez żadnych oznak zmęczenia. Tu nie ma żadnych słabych stron - ocena 5/5.

Specyfikacja techniczna
- Cechy wyróżniające:
- - S-LOGICR Plus - Obrazowanie, ograniczanie zmęczenia uszu, ULE Technology (Ekranowanie magnetyczne),
- - Wytrzymały futerał i kable w zestawie: spiralny kabel o dł. 3 m z pozłacaną wtyczką jack o dł. 6,3 mm i prosty kabel o dł. 1,2 m z pozłacaną wtyczką jack 3,5 mm,
- Wytrzymałe, zamknięte, składane, słuchawki wokółuszne z odłączanym kablem,
- Pasmo przenoszenia: Od 8 Hz to 38 kHz,
- Czułość: 95 dB przy 1 mW dla każdej słuchawki,
- Impedancja: 70 Ω,
- Parametry przetwornika: Średnica 40 mm, pozłacany,
- Masa: 290 g


Rozkładane pudełko


Bardzo poręczny pokrowiec


Pokrowiec mieści słuchawki i dwa komplety przewodów

Dwa przewody - spiralny 3 m. i mobilny 1,2 m.


Przegubowe zawiasyKapitalne, bo bardzo solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów

Tu widać "romb" zdecentralizowanego ujścia dźwięku z przetwornika - to Ultrasone S-Logic PlusMetalowe kapsle na muszlach


Ze wzmacniaczem, streamerem i DAC-iem NuPrime Omnia A300

Mytek Brooklyn Bridge


Ze wzmacniaczem i DAC-em TEAC AI-503

Tył wzmacniacza TEAC AI-503

Ze wzmacniaczem JDS Labs Element IIWrażenia dźwiękowe
Słuchawki ADAM podpinałem do kilku wzmacniaczy słuchawkowych: JDS Labs Element II, TEAC AI-503, Mytek Brooklyn Bridge, NuPrime Omnia A300, Rose RS201E, Cayin HA-6A oraz NuPrime DAC-10H. Używałem też je z iPhone XR. Źródło to komputer DELL Latitude 7390, Mytek Brooklyn Bridge, Auralic Aries Mini lub Rose RS150. Słuchawki porównawcze to Fostex TH610, Meze 99 Neo, Monoprice Monolith M1060C oraz Ultrasone Performance 880. Serwis streamingowy Tidal HiFi/MQA.

Słuchawki "ADAM powered by Ultrasone" z założenia mają służyć przede wszystkim jako sprzęt profesjonalny, studyjny - czyli adresowany do monitorowania muzyki, edytowania odsłuchu czy miksowania nagrań, etc. Ale proszę się absolutnie nie zrażać takim przeznaczeniem, albowiem Studio Pro SP-5 pomimo swojego profesjonalnego rodowodu nie gają ani "płasko", ani sucho, ani "monitorowo". Fakt, są dokładne i precyzyjne w oddawaniu pełnej wierności dźwięku, ale to akurat zaleta, a nie wada. Tytułowe słuchawki grają przejrzyście i czysto, a także wybitnie neutralnie, lecz jednocześnie wybornie rozdzielczo i ekspresyjne. Efektywnie. I, co istotne, bez odczuwalnej nadmiernej analityczności czy przykrej natarczywości brzmienia. Nie są też wysterylizowane z emocji i barw. Mają swą głębię i duszę.

Balans tonalny jest bezpiecznie ułożony i zbilansowany - fizjologicznie wysterowany na ludzkie ucho. Zachowuje rozdzielczość, przejrzystość i przestrzenność w zdrowej równowadze ze szczerą detalicznością. Naprawdę przyjemnie, bo bez najmniejszego zmęczenia, słucha się muzyki na ADAM Audio! One pozwalają bezproblemowo zagłębić się w każde nagrania, we wszelaką muzykę. I sporo dobrego w niej usłyszeć.

Dużym atutem SP-5 jest ich imponująca trójwymiarowość grania - z odczuwalną wielopoziomową przestrzenią, świetnie kadrowaną panoramą i sporym napowietrzeniem sceny. Lokalizacja źródeł pozornych jest wiarygodna, fizyczna i precyzyjna. Szeroka i głęboka - ekspansywna. Mimo że jest to model zamknięty słuchawek, to jego dźwięk wydaje się przestronny i dobrze separowany. To nie jest brzmienie fantomowe, a w 100% naturalne umożliwiające usłyszeć efekty pogłosu czy panoramowanie i inne relacje przestrzenne. Co na pewno jest też bezpośrednią konsekwencją wyposażenia w technologię Ultrasone S-Logic Plus. Zaś S-Logic Plus to specjalnie zaprojektowane przetworniki, które (opisując to w uproszczeniu) mają zbliżać dźwięk do takiego jak przy reprodukcji przez głośniki stereo w pomieszczeniu. I to zdecydowanie dobrze działa w praktyce.

Niskie tony są obszerne, atletyczne i sprężyste. Bardzo konturowe i wypełnione - tworzą solidną podstawę, na której opierają się pozostałe zakresy. Mają lekko wzmocnioną energię i dużą siłę przebicia. Szybko i precyzyjnie rejestrują dynamiczne gradacje dźwięku. To bas uporządkowany, skoncentrowany, wyczynowy - nieco podkreślony, acz doskonale skoordynowany. Z kolei średnie są wysoce obecne, muzykalne i żywe. Jakość i naturalny charakter odwzorowania tych częstotliwości robią rewelacyjne wrażenie i bez wątpienia grają w profesjonalnej lidze! Bo grają konsekwentnie i równomiernie - bardzo wyraźnie. Wręcz referencyjnie!

Z jakim wzmacniaczem Pro SP-5 optymalnie zagrają? Czy są wymagające względem źródła? Jaki typ amplifikacji preferują? - lampowy, hybrydowy, tranzystorowy? Odpowiedź jest dość prosta, a nawet oczywista. ADAM Audio nie wymagają super referencyjnego wzmacniacza ani wysoce zaawansowanego źródła, by dobrze i wiarygodnie brzmiały. Można je przypiąć bezpośrednio do laptopa (czy nawet iPhone'a!) i powinno być zdecydowanie OK. Ale kiedy chcieć wykorzystać cały ich potencjał (a jest on przecież niemały) warto posłużyć się lepszym sprzętem. Może to być wzmacniacz/DAC typu JDS Labs Element II - tu już było naprawdę dobrze! Świetnie strukturalny dźwięk o bogatej konsystencji i niezłej rozdzielczości. Może być "coś" takiego jak combo typu TEAC AI-503 lub NuPrime Omnia A300. Ale mi najbardziej do gustu przypadło połączenie z Mytek Brooklyn Brigde - obszerny, wypełniony i detaliczny dźwięk klasy nieomal high-end. Żywy i naturalny, a jednocześnie soczysty oraz wydajny i ekspresyjny. Bardzo barwny.

Konkluzja
W podsumowaniu napiszę krótko - ADAM Audio Studio Pro SP-5 to słuchawki, które bardzo mi się spodobały. Wspaniale realistyczny dźwięk o doskonałej przestrzenności, referencyjnej selektywności oraz pięknym wypełnieniu tonalnym. Wpisuję je na krótką listę ulubionych - fascynujące słuchawki!

Cena w Polsce - 2 599 PLN.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację