Polpak

poniedziałek, 30 lipca 2018

Słuchawki Ultrasone Signature Studio


Signature Studio - dwa zdjęcia ze strony Ultrasone

Wstęp
Na początku lipca br. odebrałem słuchawki Ultrasone Signature Studio (zobacz TUTAJ), które dostarczył mi krakowski dystrybutor Audio Center Poland (zobacz TUTAJ). To słuchawki produkowane w Niemczech, a dokładniej - w Bawarii w zakładach w Raucherbergu. Jak sama nazwa wskazuje, mają głównie zastosowanie studyjne, ale producent nie ogranicza w żaden sposób ich użycia. Rekomenduje je również dla domowego lub komputerowego hi-fi, a nawet jako słuchawki mobilne. Tym bardziej, że mają niską impedancję 32 Ohm i konstrukcję zamkniętą.

Jako że niniejszy test jest pierwszym moim testem słuchawek Ultrasone, dlatego najpierw wypada napisać kilka słów o samej firmie.

Ultrasone AG
Firma została założona w 1990 roku w Wielenbach, w Bawarii. A dokładniej to w Raucherbergu tuż pod Wielenbach, jakieś 20 km od Monachium. Przedsiębiorstwo zostało stworzone przez pana Floriana M. Königa, dziś prowadzącego już inną firmę (FKE GmbH bzw. Florian M. König Enterprises GmbH). Ultrasone nie ma aż tak długiej historii jak dwie inne duże niemieckie firmy słuchawkowe - Sennheiser (od 1945 r.) i Beyerdynamic (od 1924 r.), ale, można napisać, jest trzecim słuchawkowym klejnotem Niemiec. Jest zazwyczaj zestawiany na równi ze swoimi zacnymi konkurentami. Zresztą nic dziwnego, albowiem Ultrasone ma w ofercie zaskakująco dużo modeli słuchawek, a także posiada całą masę rozmaitych patentów. Niedawno zbudowano drugi zakład produkcyjny - tym razem na dalekowschodnim Tajwanie. Słuchawki Ultrasone dostępne są na całym świecie. Mają wielu swoich zagorzałych fanów, w tym pośród muzyków, realizatorów dźwięku, kompozytorów. Do zagorzałych wielbicieli należy m.in. Axl Rose z grupy Guns N' Roses.

Warto wiedzieć, że celem, dla jakiego zostało założone Ultrasone, była produkcja zaawansowanych słuchawek z naciskiem na profesjonalny sektor audio. Cechą charakterystyczną wielu modeli słuchawek Ultrasone jest opatentowana technologia dźwięku przestrzennego o nazwie S-Logic . Proces ten wykorzystuje zdecentralizowane pozycjonowanie przetwornika do rozprzestrzeniania dźwięku przez ucho zewnętrzne, próbując w ten sposób naśladować dźwięk słyszany przez głośniki. Zaś tradycyjne słuchawki podają dźwięk bezpośrednio do ucha. Obecnie technologia została ulepszona - nosi nazwę S-LogicEX®. Podstawą tego patentu jest umieszczenie przetwornika w „lejku”, co zwiększa jego odległość od ucha, a co za tym idzie - przestrzenność brzmienia.

Co ciekawe, od 1999 r. Firma Ultrasone AG produkuje słuchawki, które mają zmniejszać ryzyko uszkodzenia słuchu, dzięki zastosowaniu bardziej wydajnych przetworników i słuchawek ekranowanych w celu redukcji promieniowania elektromagnetycznego , oznaczonych jako LE / ULE (Emisja niska / UltraLow). Ultrasone podaje, że pola magnetyczne tak blisko głowy mogą przyczynić się do "zmęczenia słuchacza" i mogą stanowić "potencjalne zagrożenie dla zdrowia". Według firmy, słuchawki Ultrasone redukują emisję magnetyczną nawet o 98 procent w porównaniu do innych słuchawek.

W katalogu znajduje się około trzydzieści modeli słuchawek (!). Od modeli stricte profesjonalnych (PRO Series i DJ), poprzez referencyjne audiofilskie (seria Edition), użytkowe, douszne, aż do serii Signature. Seria Signature obejmuje cztery modele słuchawek: Signature PRO, Signature DJ, Signature DXD i tytułowe Signature Studio (pisane jako STUDIO). 

Seria Signature 
Najkrócej pisząc, seria Signature jest łącznikiem (albo kompromisem) pomiędzy światem PRO a audiofilskim. Są w kształtach i budowie stricte profesjonalne zaś dźwiękowo nawiązują do referencyjnej serii Edition. Jak pisze Ultrasone: "Profesjonalni użytkownicy od dawna byli przekonani do jakości dźwięku słuchawek w serii Edition, jednak często miały one dla nich zbyt ekstrawaganckie wykończenie i wydawały im się zbyt delikatne do codziennego użytkowania w studio. Odpowiedzią na te problemy są Signature PRO. Wykończone w czerni, zaprojektowane specjalnie do tej roli zrewolucjonizowały świat użytkowników profesjonalnych. Ich projekt zakładał połączenie pierwszorzędnego dźwięku oraz wysokiej jakości materiałów z serii Edition z wymogami stawianymi przez pracę w trasie czy w studiu".

Słuchawki serii Signature wyposażone są w najwyższą technologię Ultrasone, czyli w ULE, w której wykorzystuje się MU-metal chroniący przed promieniowaniem elektromagnetycznym, co ma fundamentalne znaczenie przy długich odsłuchach. Ponadto wyposażone w technologię S-Logic Plus. Komfortowe poduszki i specjalny pałąk pozwalają na pracę i słuchanie muzyki bez stresu z niezwykłą wygodą nawet przez wiele godzin z rzędu. Ultrasone podkreśla, iż wzornictwo Signature PRO sprawia wrażenie minimalistycznego, ale w rzeczywistości pozwala na ciężką pracę w trudnych warunkach, zapewniając jednocześnie wysoki komfort odsłuchu. Wszystkie słuchawki serii Signature rutynowo wyposażane są w dwie pary przewodów: profesjonalne 3 metrowe zakończone jackiem 6,3 mm oraz 1,5 metrowy z jackiem 3,5 mm. Słuchawki wykonywane są ręcznie w bawarskim zakładzie.

Wrażenia ogólne i budowa
Słuchawki dostarczane są w stosunkowo niewielkim pudełku z nadrukowanymi zdjęciami Signature Studio. W nim znajduje się kolejnym, tym razem biały kartonik. Zaś w jego wnętrzu znajduje się bardzo efektowny płaski pokrowiec. W pokrowcu, złożone na płasku, spoczywają słuchawki. W komplecie nabywca otrzymuje drugą parę padów, adapter 6,3 mm oraz dwa komplety przewodów: profesjonalny (3 metrowy, spiralnie skręcony, z wtykiem 6,3 mm Neutrik) i mobilny (1,5 metrowy z wtykiem 3,5 mm Neutrik). Jest też zwyczajowa gwarancja, sygnatura oraz instrukcja obsługi. Wyposażenie jest ponadstandardowe. Brawo.

Signature Studio przy pierwszym kontakcie wyglądają zupełnie ...zwyczajnie. I tak ma być. Są utrzymane w studyjnym designie, ale zastosowane materiały i wykonanie to bardzo wysoka liga. Solidna konstrukcja z ultra-wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jednocześnie jest bardzo lekkie. (Masa słuchawek to zaledwie 290 gram). Warto zwrócić uwagę na szklane wstawki na zewnętrznych fragmentach muszli. Płytki te wykonane są ze specjalnie polerowanego, hartowanego szkła z nazwą modelu i logo Ultrasone podkreślają profesjonalne korzenie tego modelu. Z kolei szaroczarne poduszki na uszy i głowę uszyte są ręcznie z wysokogatunkowej skóry etiopskich, długowłosych owiec. Producent podkreśla, iż ta ekskluzywna skóra gwarantuje długoletnie użytkowanie i odporność na warunki pogodowe, fantastyczne dopasowanie do głowy i wybitną izolację. Pałąk obszyty jest podobną skórą - delikatną i miłą w dotyku. Od spodu pałąk ma miękką poduszkę, która bardzo lekko osiada na sklepieniu czaszki.

Do lewej muszli doprowadzany jest przewód słuchawkowy via gniazdo mini-jack z blokadą. Bagnetowy wtyk do słuchawek Ultrasone ma swoisty kształt, stąd zwykły recabling jest wykluczony. W zestawie znajdują się dwa komplety przewodów wysokiej jakości: profesjonalny - 3 metrowy, spiralnie skręcone, z wtykiem 6,3 mm Neutrik i mobilny - 1,5 metrowy z wtykiem 3,5 mm Neutrik. Nieczęsto takie rozwiązanie można spotkać. Ultrasone w taki sposób sygnalizuje, że słuchawki te mogą być równolegle używane zarówno w profesjonalnym studio oraz mobilnie (do smartfonów, komputerów, etc.). Doskonałe rozwiązanie.

Jak podaje producent: "Podstawę konstrukcji słuchawek Signature STUDIO (pisownia oryginalna) stanowią przetworniki dźwięku Mylar o średnicy 40 mm z powłoką tytanową. Taka średnica gwarantuje rzetelną analizę dźwięku. Dzięki zakresowi częstotliwości od 8 do 40 000 Hz, słuchawki Signature STUDIO przenoszą dźwięk w zakresie większym niż zakres odbierany przez ludzkie ucho. Powłoka wykonana z jednego z najtwardszych materiałów na świecie zapewnia wysoką rozdzielczość akustyczną oraz precyzyjne odtwarzanie materiału dźwiękowego. Dzięki technologii S-Logic, stworzonej i opatentowanej przez Ultrasone ponad 25 lat temu, profesjonaliści otrzymali możliwość korzystania z dwóch najważniejszych cech: technologia ta zapewnia dużą scenę dźwiękową oraz doskonałą gradację głębi. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie, że zamiast słuchawek założył parę najwyższej jakości monitorów studyjnych. Technologia S-Logic® oznacza również mniejszy wysiłek dla narządu słuchu: ciśnienie akustyczne niższe o 3 - 4 dB pomimo identycznej głośności postrzeganej. Umożliwia to długotrwałą analizę jakości odtwarzanego dźwięku bez zmęczenia". Koniec cytatu.

Ergonomia
Ultrasone Signature Studio to jedne z najwygodniejszych słuchawek, z jakimi miałem do czynienia. Są lekkie, komfortowo układają się na czaszce, nie cisną uszu i nie uwierają. Fantastycznie dopasowują się do anatomicznej budowy czaszki. Pady są miękkie i wykonane z naturalnej skóry nie powodują więc przykrych odczuć. Ponadto pady nie ściskają zanadto małżowin usznych, do których precyzyjnie przylegają dzięki zaawansowanemu mechanizmowi regulacji pionowej i poziomej. Konstrukcja padów przynosi wysoki stopień izolacji od środowiska akustycznego. Wręcz przykładny. Z kolei oba przewody słuchawkowe profesjonalny i mobilny (wpinane do lewej muszli) nie mają tendencji do mikrofonowania, nie wzbudzają nieprzyjemnych dźwięków podczas ocierania o odzież. Podsumowując, Signature Studio to super ergonomiczne słuchawki.

Dane techniczne
- Zasada działania: dynamiczne przenoszenie dźwięku, konstrukcja zamknięta
- Technologia S-Logic® Plus
- Technologia ULE
- Impedancja: 32 Ω
- Przetwornik/Rozmiar przetwornika: Mylar/Tytan, 40 mm
- Magnes: NdFeB
- Pasmo przenoszenia: 8 - 40 000 Hz
- Dynamika SPL: 98 dB
- Masa (bez kabla): 290 g
- Odłączany kabel 3 m zakończony złoconym wtykiem Neutrik 6,3 mm
- Odłączany kabel 1,5 m z mikrofonem zakończony złoconym, kątowym wtykiem Neutrik 6,3 mm
- Bagnetowe połączenie kabla ze słuchawkami
- Złocona przejściówka 6,3 mm
- Zapinany na suwak zasobnik służący do przewożenia słuchawek


Estetyczne i solidne opakowanie

W zestawie znajduje się etui transportowe - brawo!

W komplecie dwa przewody (w tym jeden spiralny, profesjonalny) oraz zapasowe pady


Bogactwo akcesoriów

Płytki na muszlach wykonane są z hartowanego szkła (sic!)Design typowo profesjonalno-studyjny, ale brzmienie plastyczne i barwne - o audiofilskiej duszyKilka próbek słuchanej muzyki via Tidal HiFi/Masters


Wrażenie dźwiękowe
Słuchawki wpinałem do następujących urządzeń. Wzmacniacze słuchawkowe: Pioneer U-05, Hegel H160 i Encore mDSD. Sprzęt mobilny: smartfon iPhone 6S i tablet iPad Air 2 (najczęściej z dodatkiem DACa i wzmacniacza Encore mDSD). Źródłem często był odtwarzacz strumieniowy Auralic Aries Mini wraz z DAC Pioneer U-05. Muzyka w 100 % pochodziła z serwisu streamingowego Tidal HiFi/Masters. Słuchawki porównawcze to: przewodowe Final Audio Design Pandora Hope VI, Meze 99 Neo i Fostex TH-610 oraz bezprzewodowe MEE Audio Matrix 2 i Bluedio F2.

Ultrasone Signature Studio to w założeniu słuchawki studyjne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w użyciu konsumenckim, jak i stricte i audiofilskim. Czasami słuchawki profesjonalne są trudne do polubienia przez zwykłych konsumentów, albowiem mają bardzo płaską charakterystykę brzmieniową - typu monitorowego.  Dlatego w powszechnym odczuciu mogą brzmieć nijako i nieciekawie. Ale nie Signature Studio. Owszem, są niezwykle przejrzyste, czytelne i czyste, a także wybitnie neutralne, lecz jednocześnie wybornie rozdzielcze i świetnie ekspresyjne. Można napisać, iż mają duże pokłady żywej energii i dynamiki podparte zaawansowaną analitycznością oraz głęboką selektywnością. Wyrażają emocje w sposób bezpretensjonalny, pokazują całość obrazu muzycznego nie zapominając o jego pięknie i subtelności. Najkrócej pisząc, Signature Studio cechują się wiernym odtwarzaniem dźwięku.

Olbrzymią zaletą tytułowych słuchawek jest ich przestronność grania i przestrzenność sceny. Te są znakomite, trudne do pobicia w konkurencyjnej cenie (tu niewątpliwym supportem jest technologia S-LogicEX). Do tego dochodzi referencyjne wprost stereo. Rozciągnięte, wierne i precyzyjne. Lokalizacja źródeł pozornych jest optymalna i wiarygodna. Instrumenty mają nie tylko ściśle przyporządkowane miejsce na siatce 3D, ale także zaopatrzone są w autentyczną masę i fizyczność. Istnieją realnie i prawdziwie. Podobnie wokale - są dobrze narysowane na tle instrumentalnego akompaniamentu, są wykrojone na przestrzeni i scenie, brzmią przekonująco, intensywnie i żywo. Co istotne, ogół dźwięku generowanego przez Signature nie "gra w głowie" a rozkłada się na boki uszu tworząc tym samym szerokie łuki po obu stronach głowy. (Oczywiście, jedynie do pewnych granic, albowiem słuchawki nigdy nie zbudują tak realistycznej sceny jak mogą to uczynić jedynie pełnoprawne głośniki). 

Dużym atutem jest także wielopoziomowość sceny, jej wyraźna gradacja, jak istnienie dalekiej głębi - dość dobrze wyczuwalnej i nakreślonej na intensywnie czarnym tle. Takie zjawisko dodatkowo pomaga rozdzielczości i selektywności ułatwiając różnicowanie pojedynczych tonów i analizę dźwięku. Signature Studio zapewniają słuchaczowi doskonałą precyzję i przejrzystość obrazowania. Można je używać do monitorowania nagrań, a równolegle analiza ta nigdy nie jest uprzykrzana nieoczekiwanymi sybilantami, kaleczeniem uszu szkłem ostrych tonów, czy niechcianą nachalnością sopranów. Ultrasone pomimo analitycznego charakteru gry nie mają tendencji do przesadnej naturalistyczności podążającej w stronę brutalnej wiwisekcji czy autopsji. Słuchawki niczego nie zamazują, lecz łagodzą taki obraz zaawansowana plastycznością i płynnością tonalną przynosząc dźwięk wierny i precyzyjny aczkolwiek pozbawiony fizycznej agresywności czy wręcz arogancji. 

Kończąc opis muszę jeszcze zwrócić uwagę na niskie tony. Te, pisząc krótko, są fantastyczne. Nie są przeładowane ani tłuszczem, ani watą. To bas w pełni plastyczny, dobrze zorganizowany i elastyczny, a równolegle nie odchudzony i szybki. Nie ma tu takich niskich zejść jak w niektórych słuchawkach, które mają "podkręcone" basy, jak i nie ma atomowych wystrzałów subsonicznych. Nie mniej jednak niskie tony w Ultrasone są precyzyjne, wielopostaciowe i rozciągnięte. Kiedy trzeba uderzają całą mocą i masą, ale nie dominują i nie walą na oślep. Trzymane są w ryzach niczym rącze rumaki, które uwolnione na starcie szybko i dokładnie biegną do celu.

Konkluzja
Podsumowanie będzie krótkie. Ultrasone Signature Studio to rewelacyjnie wszechstronne słuchawki. Studyjny design nie zdradza ich pięknego charakteru dźwiękowego. A to są przede wszystkim znakomita równowaga tonalna, zaangażowanie i rozdzielczość, precyzja i przestrzenność grania. Polecam posłuchać, bo może się okazać, że Signature Studio Czytelnika w stu procentach zachwycą. Mnie zachwyciły dlatego szczerze polecam!

Cena w Polsce - 1 990 PLN.

2 komentarze:

  1. A jak zapatrujesz się na to, żeby w celu lepszego zadbania o instalację elektryczną zastosować tzw. blok rozdzielczy?

    OdpowiedzUsuń
  2. A jaki to ma związek z tytułowymi słuchawkami...?

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację