RMS

MIP

Polpak

środa, 13 października 2021

ATC SCM7, głośniki postawkowe - zapowiedź testu

 W ubiegłym tygodniu warszawski dystrybutor Sound Source przesłał mi na testy brytyjski wzmacniacz zintegrowany (z wbudowanym DAC-iem) ATC SIA2-100 (zobacz TUTAJ). Wczoraj, w komplecie do tego wzmacniacza, otrzymałem też firmowe głośniki podstawkowe ATC SCM7 (zobacz TUTAJ). Zostały wprowadzone na rynek w 2014 roku, ale po drodze przeszły kilka modernizacji - aktualna wersja nosi więc nazwę ATC SCM7 MKIII. Głośniki te są tzw. konstrukcją zamkniętą, czyli nie są wentylowane na zewnątrz. Skrzynki nie są duże, bo mają klasyczne wymiary monitora (300 x 174 x 215 mm), jednakże są stosunkowo ciężkie - aż 7,5 kg/sztuka. Za 80% ich masy odpowiadają w tym przypadku przetworniki - 25 mm wysokotonowy z jedwabną kopułką oraz 125 mm niskotonowy, przy czym ten drugi to aż 50% masy każdej ze skrzynek, albowiem wyposażony jest w bardzo solidny magnes!

Firma Acoustic Transducer Company (ATC) projektuje przetworniki głośnikowe już od 1974 roku, kiedy to założyciel, pan Billy Woodman, rozpoczął produkcję niestandardowych jednostek wraz z debiutem 12-calowego głośnika ATC PA75-314. Więcej o historii firmy ATC napiszę w recenzji głównej. Opisywać będę w niej głośniki ATC SCM7 mkIII w połączeniu ze wzmacniaczem SIA2-100. Zapraszam do lektury za kilkanaście dni.

* * *

SCM7 to kolumna podstawkowa, bardzo solidny monitor w zwartej konstrukcji zamkniętej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ustawienia kolumny blisko ściany oraz montaż na półce czy w regale. Solidność konstrukcji nie powoduje zbędnego dudnienia niskich częstotliwości a jedynie wybrzmiewanie basu sprężystego o odpowiednim natężeniu.

Głośnik SCM7 został wyposażony w zmodernizowaną jedwabną kopułkę wysokotonową 25 mm oraz 125 mm przetwornik niskotonowy. Fundament dźwięku kolumn ATC stanowią najwyższej klasy przetworniki, które to od początku do końca projektowane oraz produkowane są przez tych samych inżynierów ATC.

W kolumnie SCM7 wyliczono obciążenie na poziomie 84 dB, co stanowi dla wzmacniacza nieco większe wyzwanie w zakresie swobody prowadzenia kolumn, jednak takie rozwiązanie zapewnia bardzo niskie zniekształcenia dźwięku, co ostatecznie przekłada się na ogromną korzyść dla słuchacza. O jakości przetworników mówi też masa gdzie zazwyczaj stanowi ona ok. 80% masy całkowitej kolumny pozostawiając tym samym pozostałą część na obudowę, zwrotnicę i komponenty połączeniowe. Każdy z przetworników przed montażem w obudowie przechodzi testy wytrzymałościowe o dużym napięciu, znacznie większym niż jesteśmy w stanie uzyskać podczas normalnego odsłuchu. Taka kontrola techniczna daje nam dużo większą pewność że wymarzony zakup kolumn jest inwestycją długoterminową (cytat ze strony ATC Audio).

Specyfikacja techniczna:
Przetworniki: miękka, jedwabna kopułka wysokotonowa 25 mm z magnesem neodymowym, głośnik nisko/średnio tonowy 125 mm SC
Pasmo przenoszenia (-6 dB): 60 Hz - 22 000 Hz
Dyspersja: ±80° w poziomie, ±10° w pionie
Impedancja: 8 omów
Efektywność: 84 dB
Maksymalny SPL: 103 dB
Częstotliwość podziału: 2,5 kHz
Rekomendowana moc wzmacniacza: 75 - 300 W
Złącza: podwójne, bananowe
Maskownica: metalowa, montowana na magnesie
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 300 x 174 x 215 mm
Masa: 7,5 kg/sztukaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację