RMS

MIP

Polpak

sobota, 30 października 2021

Ortofon 2M Black LVB 250, wkładka gramofonowa MM - zapowiedź testu
Wielokrotnie na blogu pisałem, że moją ulubioną wkładką jest duńska Ortofon 2M Black. Tak, wiem, to nie jest "najdroższa wkładka na świecie", ale ma naprawdę sporo zalet - wybrałem ją dla siebie po dość długich i żmudnych poszukiwaniach, które przebiegały w gronie dużej ilości rozmaitych kartridżów typu MC i MM. Ostatecznie zwyciężył kompromis pomiędzy wysoką rozdzielczością oraz wnikliwością, a kompletnością i energią grania przy równoległej organicznej oraz fizjologicznej naturze dźwięku. Takie kryteria spełnia właśnie Ortofon 2M Black, bo zapewnia wybitnie analogowe brzmienie o dużym ciężarze jakościowym i kapitalnym obrazowaniu tonalnym. O posmaku przyjemnej słodyczy oraz z ciut podwyższoną temperaturą muzyki. Tego się słucha z rozdziawioną japą.

Dlatego kiedy na początku tego tygodnia przedstawiciel dystrybutora EIC Sp. z o.o. wysłał do mnie mail o treści: "Panie Ludwiku, czy ewentualnie byłby Pan zainteresowany odsłuchami i testem specjalnej wkładki Ortofon 2M Black LVB 250 (zobacz TUTAJ i TUTAJ)?" - odpisałem: "Jestem bardzo zainteresowany - stop - proszę wysyłać natychmiast - stop - najlepiej na jutro - stop - pozdrawiam - stop - Ludwik Hegel". Przecież Ortofon 2M Black LVB 250 to limitowana, jubileuszowa wersja wkładki Ortofon 2M Black zaprojektowana na 250-lecie urodzin wielkiego Beethovena! Zresztą zdążyła już otrzymać prestiżową nagrodę EISA "Best Product - Phono Cartridge 2021/2022" (czytaj TUTAJ).

Litery i cyfry "LVB 250" to oczywiście skrót od dwustu pięćdziesiątej rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, która przypadała w ubiegłym roku. Ten wybitny niemiecki kompozytor i pianista żył w latach 1770 - 1827, to ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich. Pomimo że około 25. roku życia zaczął stopniowo tracić słuch, nigdy nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w już okresie całkowitej głuchoty. Jego najwybitniejszy utwór, czyli IX Symfonia d-moll, powstawał w latach 1822 - 1824, kiedy Beethoven już całkowicie stracił słuch, czyli niezdolny był do odbierania jakichkolwiek bodźców akustycznych.

Ortofon 2M Black LVB 250 to ekskluzywna wersja popularnej wkładki gramofonowej Ortofon 2M Black. Została zaprojektowana w oparciu o koncepcję 2M Black, ale sposób wykonania 2M Black LVB 250 poszedł o krok dalej, celem zwiększenia możliwości i doskonałości technicznej tej wkładki. 2M Black LVB 250 wykorzystuje diamentową igłę Nude Shibata opartą na wsporniku z boronu. Jest to kombinacja znaną z referencyjnej wkładki MC Cadenza Black. Smukły, polerowany profil rysika igły Nude Shibata pozwala na szeroką powierzchnię styku igły wkładki ze ściankami rowka i zapewnia niezwykle szczegółową reprodukcję w całym spektrum, włączając w to nawet najwyższe częstotliwości. Zastosowanie niezwykle sztywnego i lekkiego wspornika wykonanego z boronu dodaje zdecydowanej przejrzystości, dynamiki i szybkości reakcji.

Aby osiągnąć optymalną interakcję pomiędzy elastycznością a tłumieniem, duński Ortofon opracował nową mieszankę gumową dla układu zawieszenia. Nowa formuła mieszanki gumowej oparta jest na bardzo wydajnym nano-napełniaczu zwanym jako "Multi Wall Carbon Nano Tubes" (MWCNT). Nowa mieszanka na bazie MWCNT oferuje pożądane właściwości mechaniczne, które zapewniają lepsze tłumienie i poprawiają ogólne osiągi wkładu. Ponadto, nowa mieszanka gumowa MWCNT pozwala na produkcję bardziej przyjazną dla środowiska, co daje dodatkowe korzyści. Proszek MWCNT jest stosowany w matrycy polimerowej gumy, a nie w formie sproszkowanej, co sprawia, że proces produkcyjny jest bardziej czysty, nie zanieczyszcza środowiska i oszczędza energię.

Jak podaje producent, charakter brzmienia wkładki Ortofon 2M Black LVB 250 dopasowano do sygnatury muzyki Ludwiga van Beethovena, czyli jest on aksamitny i wyrafinowany - szczególnie predysponowany do muzyki klasycznej, jazzowej i akustycznej.

Dane techniczne
Napięcie wyjścia przy 1 000 Hz, 5 cm/sek. - 5 mV
Balans kanałów przy 1 kHz - mniej niż 1 dB
Separacja kanałów przy 1 kHz - mniej niż 27 dB
Separacja kanałów przy 15 kHz - 15 dB
Pasmo przenoszenia - 20 - 20 000 + 2 / - 1dB
Zdolność trackingu przy 315 Hz przy zalecanej sile śledzenia - 80 µm
Dynamiczne zgodność boczna - 22 µm/mN
Typ szlifu igły - Nude Shibata
Promień końcówki igły - r/R 6/50 µm
Wspornik wykonany z boronu
Zakres siły śledzenia - 1,5 - 1,7 g (15 - 17 mN)
Zalecana siła śledzenia - 1,6 g (16 mN)
Kąt nachylania igły - 20°
Impedancja wewnętrzna, rezystancja DC - 1,2 kOhm
Indukcyjność wewnętrzna - 630 mH
Zalecana rezystancja cyklu ładunkowego - 47 kOhm
Zalecana pojemność cyklu ładunkowego - 150- 300 pF
Kolor wkładki, obudowa/igła - czarny/czarny
Masa wkładki - 7,2 g
Wymienna jednostka igły - 2M Black LVB 250 (wymienna z 2M Black, 2M Bronze)Opakowanie typowe dla duńskiego OrtofonaDwie tuleje - w pierwszej wkłada, a w drugiej niezbędne akcesoria


Zaraz po wyjściu z opakowania

Porównanie jubileuszowej Ortofon 2M Black LVB 250 z klasyczną Ortofon 2M Black

Wkładka już zamontowana w headshellu TEAC TN-5BB


Siłę nacisku igły reguluję na ciut powyżej rekomendowanej wartości 1,6 gramaI już gram!


Gramofon to japoński TEAC TN-5BB

Przedwzmacniacz gramofonowy to włoski Unison Research uPhono+ D


Dziś, jak na końcówkę października, było na Wybrzeżu bardzo ciepło i słonecznie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację