RMS

MIP

Polpak

piątek, 8 października 2021

ATC SIA2-100, wzmacniacz zintegrowany (oraz DAC) - zapowiedź testu


 

Warszawski dystrybutor Sound Source właśnie dostarczył mi na testy wielce intrygujący wzmacniacz stereo wyposażony w DAC - to ATC SIA2-100 (zobacz TUTAJ). Co prawda brytyjska firma ATC głównie kojarzona jest z konstrukcjami głośnikowymi, bo przecież nazwa zobowiązuje (ATC Loudspeaker Technology), ale przedsiębiorstwo wytwarza także ciekawą elektronikę audio hi-fi. Dostępnych jest kilka modeli wzmacniaczy zintegrowanych, końcówki mocy i przedwzmacniacz, ale też odtwarzacz płyt CD. Piszę tutaj wyłącznie o elektronice konsumenckiej, albowiem ATC znany jest także (a może i przede wszystkim?) ze swoich urządzeń kierowanych na rynek profesjonalny.

* * *

ATC SIA2-100 to urządzenie o kompaktowych rozmiarach (2/3 standardowej szerokości) oferujące wysoką moc wyjściową oraz doskonałą szczegółowość, ten wzmacniacz zintegrowany z wbudowanym przetwornikiem C/A jest idealny do wysterowania małych i średniej wielkości głośników pasywnych ATC jak również wielu konstrukcji innych producentów. Powściągliwe wzornictwo pozwala łatwiej dopasować wzmacniacz do partnerujących urządzeń, a mały rozmiar sprawia że urządzenie nie zajmuje dużo przestrzeni.

SIA2-100 zaprojektowano jako partnera dla odtwarzacza CD2, w ramach przemyślanego, kompaktowego systemu stereo. Wymaga on jedynie wysokiej jakości kolumn. Jest on uniwersalnym rozwiązaniem integrującym przetwornik C/A, wraz z przedwzmacniaczem i końcówką mocy 2 x 100 W (przy 8 Ω). We wzmacniaczu dostępne są dwa stereofoniczne wejścia RCA, stereofoniczne gniazdo jack 3,5 mm na panelu przednim, oraz wejścia cyfrowe: USB typu B, Coax RCA i Toslink. Wyjścia audio to pojedyncze zaciski akceptujące goły przewód, widełki lub wtyki bananowe, wyjście liniowe stereo i wyjście słuchawkowe 6,3 mm na przednim panelu.

Aktywne wejście wybiera się przy pomocy przycisku na froncie wzmacniacza, a głośność reguluje się precyzyjnym potencjometrem ALPS. Wszystkie funkcje SIA2-100 można obsługiwać z poziomu pilota zdalnego sterowania. Zarówno CD2 jak i SIA2-100 zbudowano w sztywnych, ciężkich, wytłumionych obudowach z precyzyjnie wyciętymi frontami z 12 mm aluminium. Fronty wybarwione są na srebrno tytanowy kolor charakteryzujący inne produkty ATC.

Końcówka mocy wykorzystuje technologie opracowywane dla wzmacniaczy ATC na przestrzeni ostatnich 30 lat . Bardzo niskie zniekształcenia i szerokie pasmo przenoszenia to zasługa zastosowania lateralnych tranzystorów MOSFET w układzie wspólnego źródła. Wbudowany został limiter wartości szczytowej który zabezpiecza kolumny przed ewentualnym przesterowaniem. Oddzielne zasilanie dla sekcji mocy i przedwzmacniacza redukuje intermodulacje i przesłuchy.

Rozbudowany projekt układów analogowych SIA2-100, wraz z użyciem wielu lokalnych stabilizatorów zasilania pozwala na uzyskanie optymalnych warunków dla wbudowanego DAC firmy AKM. Wejście USB obsługuje sygnały PCM od 44,1 do 384 kHz o długości słowa do 32 bit, oraz DSD256. Wszystkie wejścia analogowe i cyfrowe osiągają zniekształcenia poniżej 0,001%.

SIA2-100 zawiera wzmacniacz słuchawkowy i dodatkowe wejście 3,5 mm z wyższą czułością przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Oba obwody zaprojektowano z myślą o najmniejszych zniekształceniach i szumach. Wzmacniacz słuchawkowy spolaryzowano w klasie A i przygotowano do współpracy ze słuchawkami 32 - 600 Ohm.

Specyfikacja techniczna:
- 2 x wejście liniowe
- 3 x wejścia cyfrowe: USB, Coaxial, Toslink
- Wysokiej klasy DAC AKM 32-bit
- Wejście USB wspiera częstotliwości próbkowania do 384kHz PCM oraz natywnie DSD256
- Dyskretny stopień wyjściowy MOSFET ATC o mocy ciągłej 100 W/kanał
- Wzmacniacz słuchawkowy w pracujący w klasie A z dyskretnym stopniem wyjściowym
- Ręcznie wykonany w Anglii
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację