RMS

MIP

Polpak

czwartek, 28 października 2021

Austrian Audio: Hi-X25BT oraz Hi-X15, słuchawki bezprzewodowe i przewodowe

Kilka zdjęć ze strony Austrian AudioWstęp
Postanowiłem w jednym tekście opisać dwa modele słuchawek Austrian Audio: Hi-X25BT oraz Hi-X15, albowiem konstrukcyjnie są nieomal identyczne. Oba wykorzystują te same przetworniki High Excursion (stąd systematyczny skrót "Hi-X") o średnicy 44 mm, co dotychczasowe modele Hi-X65, Hi-X55 i Hi-X50. Różnice polegają jedynie na tym, że model Hi-25BT jest bezprzewodowy z łącznością Bluetooth (oraz wyposażony w moduł DAC), zaś Hi-X15 - klasyczny przewodowy. Przy czym ten pierwszy także można używać jako przewodowy. (Pomijam tutaj lekkie odmienności kolorystyczne obu par słuchawek).

Przypomnę, że Austrian Audio to stosunkowo młoda austriacka firma założona przez byłych pracowników AKG, co wydarzyło się w następstwie zamknięcia oraz likwidacji biur projektowo-produkcyjnych AKG w Wiedniu w 2017 roku (a za co bezpośrednio odpowiadała ówczesna firma-matka Harman Kardon, wkrótce zresztą połknięta przez koreańskiego Samsunga...). Austrian Audio wytwarza słuchawki i mikrofony - głównie z przeznaczeniem na rynek profesjonalny. W tym roku pojawiły się aż trzy owe modele słuchawek, na '22 zapowiadane są kolejne premiery...

Do tej pory opisałem na łamach Stereo i Kolorowo dwa modele słuchawek Austrian Audio - były to Hi-X55 (czytaj moją recenzję TUTAJ) oraz Hi-X65 (czytaj TUTAJ).

Wrażenia ogólne i budowa
W ślad za dopiero co zaprezentowanymi modelami wyższymi słuchawek, czyli Hi-X50, Hi-X55 oraz Hi-X65, Austrian Audio zaproponował także dwa budżetowe, czyli tytułowe bezprzewodowe Hi-X25BT oraz przewodowe Hi-X15 (wycenione odpowiednio na 699 PLN oraz 499 PLN). To niejako odchudzone konstrukcje tych wyższych - zbudowane z nieco mniej szlachetnych materiałów, mniejsze oraz lżejsze. Zaprojektowane w wiedeńskim studio, acz produkowane już w dalekowschodnich zakładach, a nie w Austrii. Jednakże same przetworniki pozostały niezmienne - to nadal 44 mm drivery z systemem magnesów pierścieniowych, oparte na technologii Hi-X (High Excursion). 

Jak zapewnia producent, "konstrukcja słuchawek wyposażona w firmową technologię Hi-X (High Excursion) pozwala na lepszy przepływ powietrza i zawiera najsilniejsze pole magnetyczne w swojej klasie. Magnes pierścieniowy, w połączeniu z cewką drgającą z aluminium pokrytego miedzią, zmniejsza wagę membrany i połączonej z nią cewki drgającej pozwalając membranie na szybszy ruch lub zmianę kierunku i zapewniając bardziej czułą reakcję impulsową. Rezultatem jest doskonałe obrazowanie basu i znakomicie niski poziom THD przy niskich częstotliwościach, liniowa odpowiedź częstotliwościowa oraz otwarty, precyzyjny dźwięk o wysokiej rozdzielczości, który upraszcza wykrywanie błędów i sprawia, że miksowanie i mastering stają się przyjemnością".

Austrian Audio Hi-X25BT (zobacz TUTAJ) to profesjonalne słuchawki bezprzewodowe z technologią Bluetooth, wyposażone w 44 mm przetworniki o zamkniętej konstrukcji muszli, komfortowe nauszniki z pianki zapamiętującej kształt, odłączany kabel oraz technologię High Excursion. Jak nazywa słuchawki producent, to "hybryda na poziomie profesjonalnym". Można je połączyć ze źródłem w trojaki sposób: przewodowo analogowo (na jednym końcu znajduje się zwykły wtyk 3,5 mm, ale na drugim końcu używane jest złącze USB-C) i cyfrowo (port USB-C) lub bezprzewodowo za pośrednictwem Bluetooth. Ów wbudowany moduł Bluetooth 5 zapewniają do 30 godzin bezprzewodowego słuchania. Dzięki zintegrowanemu mikrofonowi do rozmów telefonicznych i dotykowemu panelowi sterującemu te słuchawki są również bardzo praktycznym, nowoczesnym rozwiązaniem do codziennego korzystania z różnych smartfonów.

Dostarczane w tekturowym pudełku przepasanym taśmą rzepową (którą można pociąć i wykorzystać jako praktyczne organizery dla kabli!). W kartonie zabezpieczone są tekturowymi formami, zaś muszle dodatkowo mają nałożone ochraniacze z przezroczystego tworzywa sztucznego. W zestawie znajduje się kabel mini-jack 1,4 m, kabel USB-C o długości 1,2 m oraz adapter USB-C-do-USB-A , a także przejściówka 3,5 do 6,3 mm. Jest też woreczek transportowy.

Efektowny design jest charakterystyczny dla Austrian Audio - szerokie, jajowate muszle w części przylegającej do czaszki oraz znacznie mniejsze komory z przetwornikami. Te są w połowie wysokości obejmowane przez wysięgniki zintegrowane z pałąkiem oraz systemem jego objętości. Wszystko jest idealnie spasowane i działa doskonale. Rzetelna robota i wykonanie, choć jakość zastosowanych materiałów nie jest już tak doskonała jak w wyższych modelach. To widać i czuć - ale naprawdę nie jest źle. Ponadto klasa przewodu słuchawkowego także jest ciut niższa.

Ergonomia Hi-X25BT jest znakomita - słuchawki choć nieduże (i ze stosunkowo niedużymi muszlami) na uszach leżą lekko i wygodnie. Nauszniki wykonane zostały z miękkiej pianki z pamięcią kształtu. Nie cisną, nie uwierają, nie męczą - swobodnie, lecz dokładnie przylegają dodatkowo wspierając akustykę. Są lekkie, więc też nie ciążą. Jak na cenę tych słuchawek, komfort noszenia oraz użytkowania jest wręcz doskonały. Do tego dokłada się też uniwersalność Hi-X25BT, bo przecież mogą być używane jako bezprzewodowe Bluetooth (do 30 h pracy na baterii!), jako klasyczne analogowe przewodowe lub przewodowe z wykorzystaniem przewodu USB-C, czyli o transmisji cyfrowej do wewnętrznego DAC-a (!). 
 
Specyfikacja techniczna Austrian Audio Hi-X25BT
Zakres częstotliwości: 12 Hz – 24 000 Hz
Impedancja: 25 Ω
Czas pracy: 30 h
Sterowanie: sterowanie dotykowe
Przewód USB: 1,2 m USB-C
Adapter: USB-C na USB-A
Czułość: 113 dB sl/V
Moc wejściowa: 150 mW
Wersja Bluetooth: 5.0
Przewód jack: 1,4 m, 3,5 mm (1/8″)
Złącze: 3,5 mm (1/8″)
Typ baterii: wbudowany akumulator litowo-polimerowy
Wymiary: 205 x 170 x 80 mm
Masa (bez kabla): 270 g

Austrian Audio Hi-X15 (zobacz TUTAJ) to słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej, wykorzystują 44 mm przetworniki High-Excursion o wysokiej dynamice. Są przewodową wersją modelu Hi-X25BT, acz pozbawioną łączności bezprzewodowej Bluetooth oraz modułu DAC (do którego w Hi-X25BT można wpinać np. komputer poprzez przewód USB-C). Poza tym designersko oraz wykonawczo są identyczne. Jedne od drugich odróżnia czarne lub srebrne wykończenie kapsli muszli (oraz oczywiście stosowne napisy na muszlach). Są wykonane bardzo rzetelnie, schludnie i estetycznie. Pomimo lekkiej konstrukcji wydają się być solidne i trwałe. Względem wygody i komfortu używania dorównują modelowi Hi-X25BT - oczywiście, za wyjątkiem opcji bezprzewodowej. 

Słuchawki dostarczane są w kartonowym pudełku przepasanym rzepowym paskiem. W zestawie znajduje się jeden przewód słuchawkowy 1,4 m. podstawowej jakości. Jest też adapter 3,5 mm - 6,35 mm oraz woreczek transportowy. I tyle. Wyposażenie dość skromne, ale w zupełności wystarczające, aby stwierdzić, że "wszystko jest". 

Specyfikacja techniczna Austrian Audio Hi-X15
Typ konstrukcji: otwarta, wokółuszna
Zakres częstotliwości: 12 Hz – 24 000 Hz
Czułość: 113 dB spl/V
Impedancja: 25 Ω
Moc wejściowa: 150 mW
Kable (odłączane): 1,4 m
Złącze: 3,5 mm (1/8″)
Wymiary: 250 x 170 x 80 mm
Masa (bez kabla): 255 gTrzy pudła ze słuchawkami Austrian Audio: Hi-X65, Hi-X25BT i Hi-X15

Hi-X25BT

Jest i woreczek transportowy

Certyfikaty

Słuchawki w kartonie

Trzy opcje połączenia Hi-X25BT

W zestawie dwa komplety przewodów oraz przejściówka USB-C - USB-A

Pady w opakowaniu dodatkowo zabezpieczone są plastikowymi ochraniaczami

Zewnętrzne części muszli mają naklejoną folię ochronnąPierwszorzędne wzornictwo Austrian Audio


Regulacja i Bluetooth

Pudło z Hi-X15

Słuchawki ułożone w opakowaniu


W zestawie znajduje się woreczek transportowy

Tylko jeden przewód słuchawkowy podstawowej jakości
Solidne wykonanie, pierwszorzędne wzornictwo


Porównanie trzech par Austrian AudioWrażenia dźwiękowe
Słuchawki używałem w trybie przewodowym (obie pary) lub bezprzewodowym (tylko model Hi-X25BT). Główne wzmacniacze i źródła to QUAD Vena II Play, ATC SIA2-100, Rose RS201E, iPhone XR, iPad Air 4, M2Tech Young MKIV oraz Encore mDSD. A także komputer DELL Latitude 7390. Słuchawki porównawcze to Fostex TH610, Meze 99 Neo, Monoprice Monolith M1060C, HiFiMAN HE400se, Austrian Audio Hi-X65 oraz QUAD ERA-1, Ultrasone Performance 880 oraz Epos|Sennheiser Impact SC 260 USB MS II. Muzyka - Tidal HiFi/MQA.

Oba modele charakteryzuje obfity i rozbudowany, ale wyjątkowo czysty dźwięk z zaskakującą dużą głębią oraz dalekim rozciągnięciem. To dźwięk szerokopasmowy oraz natężony, lecz dobrze ułożony. Skupiony na zjawiskach akustycznych - na opisie ich treści oraz współrzędnych. Uwagę przyciąga solidny, dobrze kontrolowany dół, który jest w równym stopniu mocny i energiczny, co napięty i plastyczny. Z wyraźnym podkładem i kilkoma poziomami. Zdyscyplinowany i żywy. Symetryczny.

Słuchawki grają w sposób odkrywczy i transparentny, mają tendencję do głębokiego obrazowania dźwięku; są analityczne i uważne, ale jeszcze nie typowo "monitorowe". Bardziej jasne niż ciemne. Skupiają uwagę i słuch na sopranach, ale nie są wyostrzone. Precyzyjniej je nazwać detalicznymi (choć jedynie do określonych granic), bo są wyczulone na szczegóły nagrań i istotę muzyki. Niezawodnie wydobywają i ekstrahują mikro-dźwięki z całego przekazu i przekonująco je artykułują w wirtualnej przestrzeni odsłuchowej. Całość dźwięku jest świetnie harmonijna i proporcjonalna. Pomimo dużej szczegółowości jest przyjemna i komfortowa w odbiorze. Dlatego nawet długodystansowe odsłuchy nie są męczące dla użytkownika.

Pomimo typowo studyjnej proweniencji obu par słuchawek, z powodzeniem mogą być używane do klasycznych odsłuchów hi-fi. Owszem, są nieco bardziej detaliczne niż "normalne" modele, ale zapewniam, że słuchanie muzyki na Hi-X15 oraz Hi-X25BT przynosi sporo satysfakcji i frajdy. Zapewniają pełny i bogaty dźwięk z pogłębionym obrazowaniem i wyraźnymi transjentami. Są szybkie i ofensywne w charakterze, ale jednocześnie nie drażniące nadmiarem informacji, nie przytłaczające zbytnią potęgą czy tłustą masą. Są w 100% zrównoważone.

Transmisja Bluetooth w Austrian Audio Hi-X25BT nie wpływa znacząco na obniżenie jakości parametrów dźwięku, albowiem ogólny jego charakter i głębia pozostają niezmienne. Może czasem traci jakąś część szczegółów, ale owe zmiany (ubytki) są jedynie minimalnie zauważalne. Można nawet napisać, że w ogólnym rozrachunku są to zmiany nic nie znaczące, nie wnoszące eksponowanych strat dla brzmienia, a więc jako takie pomijalne (co nie oznacza, że łączność bezprzewodowa Bluetooth ma wyższą lub równą jakość przekazu przewodowego, bo nie ma, acz to rzecz w Hi-X25BT drugorzędna). 

Hi-X25BT oraz Hi-X15 są "łatwym towarzystwem" dla wielu wzmacniaczy, komputerów, smartfonów czy tabletów. Nie są dlań dużym obciążeniem, ni trudną reaktancją. Mają niską impedancję 25 Ohm, stosunkowo wysoką czułość 113 dB sl/V i duże przetworniki 44 mm. Można je napędzać dowolnym urządzeniem i w 99% przypadków powinno być OK. Myślę że nie ma nawet co za dużo inwestować w dodatkowy wzmacniacz słuchawkowy - budżetowe ukierunkowania obu par słuchawek i ich zbalansowana dźwiękowa synteza powodują, że z powodzeniem się tutaj sprawdzi każdy poniżej 1 000 PLN. Albo i tańszy. To naprawdę nie są wymagające słuchawki. Wysokoefektywne.

Konkluzja
Austrian Audio: Hi-X25BT oraz Hi-X15 to budżetowe słuchawki bezprzewodowe i przewodowe, które mają studyjny rodowód, ale przeznaczone są też do zwykłych, normalnych odsłuchów muzyki. Tym bardziej, że zapewniają energiczny oraz dynamiczny dźwięk o pięknej głębi tonalnej i sporej plastyce -dodatkowo podparty niezłą przenikliwością. Polecam z autentyczną przyjemnością.

Ceny w Polsce: Austrian Audio: Hi-X25BT - 699 PLN; Austrian Audio Hi-X15 - 499 PLN.Poniżej dwa zdjęcia ze strony Austrian Audio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację