MIP Sp. z o.o.

Polpak

poniedziałek, 18 października 2021

NuPrime AMG PRA/NuPrime AMG STA/NuPrime AMG STA, przedwzmacniacz i dwa monobloki - zapowiedź testu


 

Dokładnie dwa miesiące temu opisywałem na Stereo i Kolorowo urządzenie o nazwie NuPrime Omnia A300 (czytaj TUTAJ), czyli nowoczesne combo łączące wzmacniacz stereo, streamer, DAC i wzmacniacz słuchawkowy. Wówczas też napisałem, że NuPrime niebawem zademonstruje światu nową konstrukcję dzielonego przedwzmacniacza oraz końcówki mocy stereo. Te urządzenia w czerwcu br. dotarły do Polski, a teraz i do mnie.

Te premierowe sprzęty to oczywiście przedwzmacniacz NuPrime AMG PRA (czytaj TUTAJ) oraz końcówki mocy NuPrime AMG STA (czytaj TUTAJ). Otrzymałem na testy przedwzmacniacz oraz aż dwie końcówki mocy stereo, albowiem każda z nich może pracować jako monofoniczna końcówka mocy, po uprzednim wyborze takiej opcji (na tylnym panelu AMG STA). NuPrime AMG PRA to przedwzmacniacz stereo klasy hi-end z regulacją fazy, wzmocnienia i kompensacją akustyczną. Natomiast NuPrime AMG STA to końcówka mocy stereo/mono o mocy 2 x 200 W w trybie stereo oraz aż 1 x 320 W w trybie mono.

* * *

NuPrime AMG PRA. Głównym celem projektu było dostarczenie na rynek urządzenia przedwzmacniacza o maksymalnie transparentnym brzmieniu z kilkoma istotnymi wyróżnikami technologicznymi. Specjalnie do tego urządzenia zespół inżynierów NuPrime opracował kilka nowych, autorskich rozwiązań przetwarzania niskonapięciowego sygnału analogowego. W AMG PRA zastosowano też wyjątkową sekcje wejściową o impedancji 1 miliona omów znaną z hi-endowej serii Evolution. Projekt AMG-PRA przykłada szczególną uwagę do odizolowania wrażliwych obwodów przetwarzających sygnał audio od obwodów zasilających. Sekcja zasilająca powstała na oddzielnej płytce drukowanej zaś jej bazą jest topologia gwiazdy. Obie płytki rozdziela specjalny moduł separujący.

Cyfrowa regulacja głośności jest realizowana na układzie MUSES72320. Sekcja analogowa single-ended powstała w oparciu o opampy MUSES8920, które produkują harmoniczne zbliżone do wzmacniaczy lampowych. Układ wejść i wyjść jest w pełni zbalansowany. Za ograniczenie zniekształceń fazowych odpowiada sekcja modulacji harmonicznych.

Kompensacja akustyczna i regulacja fazy to unikalna koncepcja zaproponowana przez zespół NuPrime'a. Ponieważ wielu audiofilów używa kolumn podstawkowych przedwzmacniacz posiada 3 tryby equalizacji, które podbijają szybki spadek skuteczności na basie małych kolumn. Możliwe są do wyboru trzy tryby podbicia niskich tonów: +2,2 dB przy 125 Hz, +4,5 dB przy 100 Hz oraz +5,3 dB przy 75 Hz. Ponadto sekcja equalizacji umożliwia ustawienie dwóch trybów wzmocnienia oraz przełączenie fazy, co poprawia zgranie z końcówkami mocy.

NuPrime AMG STA. Płytę PCB podłączono do ekranowanego przewód uziemiający w celu izolacji zewnętrznych interferencji. Architektura końcówki mocy to konstrukcja single-ended bez sprzężenia zwrotnego, co jest rozwiązaniem charakterystycznym dla wzmacniaczy w klasie A. Moduły wzmacniające w klasie A sąsiadują z końcówkami mocy w klasie D, których częstotliwość przełączania ustalono na 700 kHz, co jest wynikiem 1,4 razy lepszym niż w STA-9. Dzięki temu producent uzyskał moc i wydajność cieplną klasy D, z charakterystycznym ciepłym brzmieniem wzmacniaczy lampowych w klasie A - o wzmocnionej drugiej harmonicznej. Dzięki staranności montażu i doboru podzespołów udało się uzyskać niezwykle wysoki poziom transparentności wzmacnianego sygnału, co przekłada się na znakomitą przestrzenność brzmienia.

Jak zwykle w przypadku urządzeń NuPrime baczną uwagę zwrócono na sekcję zasilającą. Tam znajduje się serce układu: transformator toroidalny o mocy 380 W co jest wynikiem o 30% lepszym w stosunku do podobnych konstrukcji. Wejście prądowe od gniazdka do transformatora używa dedykowanej wysokonapięciowej szyny prądowej, która zapewnia maksymalną stabilność i przepustowość transmisji. Zaś filtry trzeciego rzędu dla wysokich częstotliwości redukują zakłócenia z sieci zasilającej. Połączenie transformatora do płyty głównej przetwarzającej sygnał audio odbywa się za pomocą 20 amperowego bloku spiętego z dwoma 10 amperowymi prostownikami. Główna linia zasilająca wykorzystuje miedzianą płytę przekaźnikową o niskiej impedancji, aby zmaksymalizować moc dostarczaną wprost do obwodów wzmacniacza.Na początek do końcówek mocy przyłączyłem głośniki Xavian Madre Perla; streamer to Auralic Altair G2.1 (łączę go z AMG PRA długimi przewodami Belkin)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację