RMS

MIP

Polpak

piątek, 21 października 2022

Monoprice Monolith AMT, słuchawki - zapowiedź testu


 
Już kilka razy opisywałem na Stereo i Kolorowo słuchawki amerykańsko-tajwańskiej firmy Monoprice. Były to dwa modele planarne Monolith M1060 i Monolith M1060C oraz jeden dynamiczny Monolith M650. Nie powiem, świetnie zbudowane słuchawki, doskonale grające, a proponowane w racjonalnych, umiarkowanych cenach. Ale nigdy do tej pory nie miałem kontaktu ze słuchawkami Monoprice z zainstalowanymi pełnozakresowymi przetwornikami AMT (Air Motion Transformer). Właśnie je odebrałem od dystrybutora MIP Sp. z o.o. - to Monoprice Monolith AMT (zobacz TUTAJ).

O przetwornikach AMT (Air Motion Transformer) dość sporo napisałem przy okazji testu monitorów aktywnych HEDD Type 20 (czytaj recenzję TUTAJ). Przypomnę więc jedynie pokrótce, że przetworniki typu Air Motion Transformer (pol. transformator ruchu powietrza) wykorzystywane są zarówno w konstrukcjach słuchawkowych, jak i głośnikowych. AMT to projekt niemiecko-amerykańskiego inżyniera elektryka i wynalazcy Oskara Heila (1908–1994). Na początku lat 60. XX wieku pan Heil zaproponował składaną elastyczną membranę, w której pojedyncze fałdy otwierają się i zamykają naprzemiennie, a tym samym „wdychając” i "wydychając" powietrze za pomocą specjalnego systemu mieszków - przy czym powietrze przepuszczane przez ich fałdy jest przyspieszane czterokrotnie szybciej niż sama membrana. Co istotne, w przetwornikach AMT membrana nie pracuje w kierunku osi promieniowania, lecz prostopadle do tej osi. Uważa się, że to gwałtowne przyspieszenie ruchu powietrza zapewnia znacznie lepszą reprodukcję dźwięku, w tym wysoki zakres dynamiki i niezwykle szeroki zakres częstotliwości.

Niemiecki HEDD od dobrych kilku lat produkuje słuchawki o nazwie HEDDphone oparte właśnie o przetworniki typu "Air Motion Transformer", zaś amerykańsko-tajwańsko Monoprice swymi Monolith AMT w istotny sposób do nich konstrukcyjnie nawiązuje. Można powiedzieć - twórczo się nimi inspiruje. Być może nawet naśladuje.

Słuchawki Monolith AMT są wyposażone w magnesy neodymowe N52, mają pasmo przenoszenia 15 Hz ~ 40 000 Hz, impedancję 32 Ohm, czułość 90 dB/mW oraz dość wysoką masę 630 gramów.

* * *

Główne cechy
Przetwornik AMT: Słuchawki Monolith AMT wykorzystują pełnozakresowy przetwornik Air Motion Transformer, aby zapewnić otwarty, przestrzenny dźwięk. Przetwornik AMT wykorzystuje cienką, składaną membranę, aby zapewnić pełne spektrum dźwięku z wysoką dokładnością, niskimi zniekształceniami i oszałamiającą, audiofilską jakością dźwięku.
Konstrukcja z otwartym tyłem: każda muszla ma kratkę, która umożliwia przepływ powietrza do przetwornika AMT, umieszczając Cię w samym środku występu. Konstrukcja z otwartym tyłem ogólnie prezentuje większą, szerszą scenę dźwiękową, ulepszone obrazowanie i przewiewne, przestronne pole dźwiękowe.
Wygoda: ważące tylko 24 uncje i wyposażone w wyściełany pałąk i pluszowe nauszniki, słuchawki Monolith AMT są przeznaczone do noszenia przez wiele godzin słuchania bez śladu zmęczenia.
Wymienne nauszniki: Dołączone nauszniki można łatwo wyjąć, co pozwala na uaktualnienie do wybranych nauszników. Wszystkie słuchawki AMT zawierają parę nauszników z pianki z pamięcią kształtu z owczej skóry i parę welurowych nauszników z pianki z pamięcią kształtu.
Pluszowy, wyściełany pałąk i nauszniki zapewniają komfort słuchania przez dłuższy czas.Efektowny karton

Słuchawki leżą pośród gąbki; brak etui transportowego

Akcesoria

Przewód słuchawkowy

Przewód zakończony jest dużym wtykiem typu jack 6,35 mm

Główne budulce to metal i skóra
Olbrzymie muszle kryją przetworniki typu AMT


Pady

Poranna kawka... Podłączam słuchawki pod wzmacniacz / DAC Ferrum ERCO (wraz z zasilaczem Ferrum HYPSOS); transport strumieniujący to Volumio Rivo, zaś iPad Air 4 służy za "pilot"Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację