Polpak

czwartek, 10 listopada 2022

TEAC PE-505, przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC - zapowiedź testu


Na łamach bloga Stereo i Kolorowo opisywałem już dwa gramofony japońskiej marki TEAC (model TEAC TN-4D oraz TEAC TN-5BB), ale nigdy nie recenzowałem przedwzmacniacza gramofonowego! Jakoś tak się nieszczęśliwie złożyło, że tym czasie jak testowałem owe gramofony, akurat nie było u polskiego dystrybutora dostępnego przedwzmacniacza "recenzenckiego", czyli takiego przeznaczonego specjalnie na testy. Potem zaś pochłonięty byłem recenzjami innych premierowych urządzeń TEAC, więc przedwzmacniacz nie był priorytetem. Ale niedawno rozmawiając z przedstawicielem dystrybutora TEAC Corporation o wypożyczeniu nowego zestawu Esoteric na odsłuchy (bo TEAC i Esoteric wspólnie należą do TEAC Corporation), nieoczekiwanie powrócił temat phono-stage. Okazało się, że "próbka testowa" jest wolna - leży na półce i czeka. Właśnie odebrałem TEAC PE-505...

Przedwzmacniacz gramofonowy TEAC PE-505 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) zaopatrzony został w pełni zbalansowane obwodami wejścia/wyjścia, które obsługują zbalansowane wejście dla wkładek typu MC. Wykorzystuje w pełni zbalansowany obwód na wszystkich etapach, który wzmacnia, wyrównuje i utrzymuje czystość sygnału nawet najsłabszych sygnałów audio odbieranych przez wkładkę. Co istotne, niezbalansowany sygnał na konwencjonalnym wejściu RCA także jest konwertowany do trybu przetwarzania różnicowego - zaraz za gniazdami wejściowymi.

* * *

Obwód wyrównujący na wyjściu wkładki różnicowej. Absorbując błędy na zbalansowanym wyjściu, różnicowy obwód wyrównujący zapewnia dokładniejszy sygnał audio. Sygnały są wyrównywane, aby zapewnić czyste i naturalne dostarczanie sygnału audio.

Precyzyjny obwód RIAA. Nowo opracowany wzmacniacz korekcyjny typu NF osiąga mniej niż ± 0,05 dB odchylenia RIAA. (20 Hz do 20 000 Hz)

Wysoki stosunek sygnału do szumu. PE-505 osiąga 106 dB na wejściu RCA (MM) i 86 dB na wejściu XLR (MC), podczas gdy napięcie szumu szczątkowego osiąga 10 μV na MM i 85 μV na MC (wejście XLR), które są wyrafinowane.

Precyzyjne krzywe OLD EQ. Oprócz nowoczesnej krzywej RIAA obsługiwane są również indywidualne krzywe na nagraniach monofonicznych z DECCA i COLUMBIA wydanych przed zdefiniowaniem krzywej RIAA w 1955 roku.

Wszechstronne ustawienia i unikalne funkcje pomiarowe. PE-505 posiada przełączaną obciążalność dla wkładek MM i przełączaną rezystancję obciążenia dla wkładek MC. Ponadto funkcja pomiaru rezystancji obciążenia pozwala użytkownikom wybrać odpowiednią rezystancję obciążenia, naciskając przycisk MEASURE na panelu przednim, aby wyświetlić całkowitą wartość rezystancji obciążenia, w tym rezystancję kabla na mierniku. Ponadto funkcja Subsonic pokazuje na mierniku sygnały poddźwiękowe mniejsze niż 6 Hz, podczas gdy filtr poddźwiękowy (17 Hz, -24 dB/oktawę) odcina niepotrzebne niskie częstotliwości poza zakresem słyszenia.

Funkcja DEMA. Dzięki funkcji szybkiego rozmagnesowania zarówno namagnesowane żelazne rdzenie wkładek MC, jak i transformator podwyższający napięcie są rozmagnesowywane poprzez odtwarzanie płyty winylowej przez zaledwie 30 sekund w pozycji DEMAG.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację