Polpak

niedziela, 6 stycznia 2019

[Audio vintage]: magnetofon kasetowy Nakamichi ZX-9
Cztery skany oryginalnej broszury Nakamichi ZX-9 z 1982 roku

ZX-7 versus ZX-9

Opisywany egzemplarz pochodzi z warszawskiego salonu audio i serwisu Nomos Audio Vintage.

Dziś na Stereo i Kolorowo przedstawiam kolejny magnetofon japońskiej firmy Nakamichi - Nakamichi ZX-9. Przypomnę, że do tej pory pojawiały się następujące modele: Nakamichi 700, Nakamichi Cassette Deck 1, Nakamichi LX-3 i Nakamichi RX-202E.

Magnetofon Nakamichi oznaczony symbolem ZX-9 powstawał w latach 1982 -1985. Miał dwóch braci: ZX-7 (1981 - 1984) i ZX-5 (1985 - 1987). Oczywiście, ZX-9 był wśród nich modelem najwyższym, w swoim czasie kosztował aż 1 550 USD, co podówczas było sporą sumą. ZX-9 miał zaimplementowanych sporo identycznych rozwiązań technicznych stosowanych w równolegle produkowanym referencyjnym modelu Dragon (1982 - 1993), a droższym o 1 000 USD. ZX-9 jest chwalony za nieprawdopodobnie wysoką jakość nagrań na nim dokonywanych, świetną rozdzielczość, rozległą przestrzeń, łatwość kalibrowania zapisu na różne sposoby, jak i wysycenie barwą oraz dźwiękiem taśm magnetofonowych (takie sformułowanie nie jest poprawne, ale słownie najbliższe istoty rzeczy).

Po odsłuchach własnych mogę jedynie tym powyższym opiniom przyklasnąć, albowiem całkowicie się z nimi zgadzam. Nakamichi ZX-9 to referencyjny dźwięk magnetofonowy, nie ustępujący wcale płytom kompaktowym (a może nawet lepszy?). Czystość dźwięku, jego głębokie nasycenie oraz wierność zapisu są fantastyczne! A do tego niesamowita szczegółowość, pięknie różnicowany obraz, analogowe ciepło i rewelacyjna dynamika. Wysoka jakość nagrywania dźwięku i odtwarzania na ZX-9 są wręcz zdumiewające. Warto podkreślić, że ZX-9 jest wyposażony w funkcje, które umożliwiają użytkownikowi osiągnięcie doskonałych nagrań za każdym razem. Azymut głowicy rejestrującej, polaryzacja zapisu i ich poziomy można optymalnie skalibrować przed rozpoczęciem nagrywania. Każde nagranie jest wręcz dokładną duplikacją oryginału (np. płyty gramofonowej). Nie spotkałem się do tej pory z czymś tak doskonałym jak ZX-9.

Dane techniczne dostępne są TUTAJ na stronie HiFiEngine.
Broszura Nakamichi ZX-9 z 1982 roku dostępna jest pod TYM linkiem.
2 komentarze:

  1. Panie Ludwiku wspaniale, więcej, więcej magnetofonów. Bardzo jestem ciekaw Pańskich refleksji na temat AKAI GX-75/95...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, tak - magnetofony kasetowe na pewno będą często się pojawiać.

      Usuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację