RMS

MIP

Polpak

środa, 27 maja 2020

Wkładka gramofonowa Pro-Ject Pick It DS2 MC - zapowiedź testu
Razem z ostatnią dostawą mini-urządzeń austriackiego Pro-Jecta, czyli wzmacniacza MaiA DS2 oraz streamera DS2 T (zobacz TUTAJ), z cieszyńskiego Voice Sp. z o.o. przyjechała też do mnie najnowsza wkładka gramofonowa marki Pro-Ject. To wkładka Pro-Ject Pick It DS2 MC (zobacz TUTAJ), a została opracowana wspólnie z duńską firmą Ortofon. Zastosowana igła ma szlif typu "naked elliptical", czyli cała wykonana z diamentu szlifowanego eliptycznie 8 x 18 µm (0,3 x 0,7 mil). Wydaje się, że Ortofon musiał stworzyć dla Pro-Jecta całkowicie nową konstrukcję wkładki MC, albowiem w katalogu Ortofona nie widnieje zbliżona wkładka. Pick It DS2 MC wydaje się być modelem pośrednim pomiędzy MC Quintet Blue a którymś z serii Cadenza.

* * *

Podczas poszukiwania odpowiedniej wkładki Hi-Fi stwierdzimy, że większość systemów użytkowanych w gramofonach High End to wkładki wykorzystujące zasady ruchomej cewki (MC). To rozwiązanie za sprawą niższej masy ruchomej cewki umożliwia dynamiczny i szczegółowy dźwięk o doskonale niskich zniekształceniach. Niskie napięcie wyjściowe można obecnie skompensować za pomocą wysokiej klasy przedwzmacniacza gramofonowego (takiego jak Phono Box DS2, Tube Box DS2, Phono Box RS). Kolejną zaletą jest to, że ze względu na bardzo niską impedancję źródła, tłumione są bardzo skutecznie zakłócenia zewnętrzne, takie jak np. szum. W wypadku płynnej regulacji obciążenia, stosowanej np. w Phono Box RS czy Tube Box DS2, możemy w bardzo precyzyjny sposób dostroić odpowiednią wartość pod daną wkładkę. Pick It It posiada cztery złocone piny do podłączenia nasadek okablowania ramienia, gwintowane otwory pozwalają na szybki i bezpieczny montaż. Masywna metalowa płytka umieszczona na górnej płaszczyźnie wkładki posiada trzy punkty styku, co zapewnia najlepszy możliwy kontakt z głowicą ramienia.

Pick It DS2 MC to wysokiej klasy wkładka gramofonowa Pro-Jecta. Korpus wykonany jest z poliamidu, który ma doskonałe parametry mechaniczne. Korpus systemu i osłona igły są wykonane w specjalnym procesie selektywnego spiekania laserowego (SLS). Podczas tego procesu dochodzi do powolnego topienia materiału (proszku) za pomocą lasera. Powoduje to powstanie materiału prawie pozbawionego rezonansu, co jest niezwykle ważnym aspektem dla odtwarzania analogowego. Rezultatem jest optymalna dbałość o szczegóły i pozbawione zniekształceń, muzykalne brzmienie!

Najważniejsze cechy
- Niskopoziomowa wkładka z ruchomą cewką (MC)
- Prosty i szybki montaż
- Wyjątkowo żywe brzmienie
- Detaliczna, z niskimi zniekształceniami
- Wymaga wejścia dla wkładek MC
- Solidne body wkładki z poliamidu
- Bezrezonansowa konstrukcja za sprawą procesu selektywnego spiekania laserowego (SLS)
- Masywna płaszczyzna montażowa
- Gwintowane otwory montażowe
- Optymalny kontakt z głowicą ramienia za pomocą trzech punktów stycznych

Specyfikacja techniczna
Szlif igły naked elliptical
Stylus tip radius 8/18 μm
Pasmo przenoszenia 20 - 24 000 Hz
Napięcie wyjściowe 0,5 mV
Separacja kanałów 25 dB @ 1 kHz
Podatność wkładki 14 μm/mN
Zakres siły nacisku 2,0 - 2,5 g
Rekomendowany nacisk 2,2 g
Kąt nachylenia igły 20°
Materiał cewki Pure 4N Cu
Rekomendowane obciążenie 20 Ω
Masa własna: 9 gBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację