Polpak

sobota, 9 maja 2020

Fidelice Precision Phono Pre-Amplifier - zapowiedź testu
Wczoraj na Stereo i Kolorowo zapowiadałem DAC i wzmacniacz słuchawkowy w jednym, czyli Fidelice Precision Digital-to-Analog Converter by Rupert Neve Designs (zobacz TUTAJ), który przyjechał do mnie w tym tygodniu na testy od polskiego dystrybutora Musictoolz z Warszawy. Jednakże wczoraj ów dystrybutor dosłał mi także dwa inne urządzenia amerykańskiej firmy Rupert Neve Designs. Pierwsze z nich to przedwzmacniacz gramofonowy Fidelice Precision Phono Pre-Amplifier (czytaj TUTAJ oraz TUTAJ). Zaś drugie urządzenie to wzmacniacz słuchawkowy Fidelice Headphone Amplifier by Rupert Neve Designs, który wkróce zapowiem osobnym wpisem na blogu.

* * *

Precision Phono Pre-Amplifier to wyjątkowy przedwzmacniacz gramofonowy pracujący w środowisku w pełni analogowej reprodukcji dźwięku w najwyższej jakości. Stopnie mocy wkładek MC oraz MM oparte tu zostały na topologii klasycznych przedwzmacniaczy mikrofonowych konstruowanych przez Ruperta Neve, które już od lat siedemdziesiątych są głównym wyborem większości realizatorów nagrań na całym świecie, zostały dodatkowo pieczołowicie dopasowane do odsłuchu muzyki z przewyższającą wszystko dokładnością, głębią i ekspresją.

Specjalnie zaprojektowane, niskoszumowe dyskretne wzmacniacze klasy A tworzą tu ścieżkę sygnałową dla obu wkładek MM i MC. W urządzeniu znajdziemy pasywny filtr RIAA, najwyższej jakości podzespoły oraz przełączniki umożliwiające dopasowanie pojemności elektrycznej dla wejścia wkładki MM oraz aktywowanie filtra Rumble pracującego z 18 dB/oktawę z z częstotliwością graniczną na poziomie 11,4 Hz

Tchnij nowe życie w swoją kolekcję płyt. Niezależnie od tego czy słuchasz nieskazitelnie zarejestrowanych płyt z muzyką klasyczną czy surowego, ciężkiego rocka, dzięki konstrukcji Precision Phono Pre-Amplifier usłyszysz każdy niuans zawarty w analogowych nagraniach oraz brzmienie pieczołowicie dobranego odtwarzacza gramofonowego. Ustawienia wzmocnienia obu wkładek zostały tu tak zoptymalizowane aby wydobyć jak najlepszą jakość brzmienia, na co mają wpływ transformatory JFET i BJT, wyselekcjonowane podczas wielogodzinnych testów odsłuchowych i porównań.

Świetna specyfikacja techniczna i doskonałe brzmienie. Zarówno specyfikacja techniczna jak i to co najważniejsze, czyli brzmienie jest w Precision Phono Pre-Amplifier na najwyższym poziomie. Zakrzywienie filtra RIAA zostało tu zredukowane do wielkości 0,15 dB a odpowiedź częstotliwościowa zawarta w zakresie od 20 Hz do 20 kHz wynosi +/- 0,1 dB. Nawet przy częstotliwościach rzędu 10 Hz czy 120 kHz, mamy mniej niż 1 dB różnicy. Zakres dynamiki jest wręcz powalający – 101,58 dB (ścieżka MM), a parametr "EIN" jest wyjątkowo niski -129 dBV (ścieżka MC).

Niezależnie od tak doskonałych pomiarów,najważniejsze dla słuchacza są wrażenia odsłuchowe, które również wyróżniają Precision Phono Pre-Amplifierna tle konkurencji. Uzyskiwana dzięki urządzeniu scena dźwiękowa, przynosi niesamowite wrażenie trójwymiarowości odbieranego dźwięku, dzięki połączeniu bogatego dołu pasma, klarowności w niezmiernie ważnym środkowym paśmie oraz delikatnie słodkich, chociaż nie przesadzonych najwyższych częstotliwości. Te charakterystyczne cechy słynnego brzmienia Neve, znane od lat z vintage’owych konstrukcji studyjnych oraz tych aktualnie tworzonych przez Ruperta Neve, mają swoje odbicie w całej serii Precision.

Obudowa i kontrola tonu. Chociaż założeniem konstrukcyjnym było tu zachowanie pełnego minimalizmu w wyglądzie urządzenia, dodano tu kilka opcji pomagających dostosować Precision Phono Pre-Amplifier do stopnia Phono używanego systemu. Przełącznik umieszczony po lewej stronie panelu frontowego aktywuje filtr 'Rumble' (18dB/oktawę) pracujący z częstotliwością graniczną ustawioną na 11.4Hz - eliminuje to artefakty pojawiające się w dolnym paśmie, oszczędzając jednocześnie wzmacniacz i głośniki przed wkładaniem energii w odtwarzanie niepotrzebnych sygnałów poniżej tej częstotliwości.

Ścieżki sygnałowe obu wkładek zostały tak pomyślane aby przedwzmacniacz mógł współpracować praktycznie z każdym kartridżem. Umieszczony z tyłu urządzenia przełącznik pozwala na wybór wkładki wejściowej MM lub MC. W trybie MM mamy dodatkowo do wyboru dwa trypy pracy, wybierane umieszczonym na panelu przednim przełącznikiem 'MM Loading' - pierwsze to odsłuch z impedancją wejściową równą 47 kOhm oraz odpowiadającą jej pojemnością elektryczną na poziomie 110 pF a drugi to analogicznie 47 kOhm/ 220 pF. Wejście MM oferuje wzmocnienie o 40 dB. Z kolei ustawienie MC to impedancja wejściowa 100 Ohm, pojemność równa 220 pF oraz podbicie 60 dB.

Elegancka aluminiowa obudowa z elementami mahoniu oraz jakość dźwięku Precision Phono Pre-Amplifier doceniana przez całą rzeszę realizatorów i ludzi z branży pozwoli dzięki wreszcie usłyszeć "TO" brzmienie znane z najlepszych nagrań, zarejestrowanych w najbardziej znanych studiach na świecie - prawdziwie oddane źródłowe brzmienie, dopełnione charakterystycznym soundem znanym z ponadczasowych konstrukcji Ruperta Neve. Po prostu brzmienie Neve!

Specyfikacja techniczna
Połączenia
Wejścia analogowe: Stereo RCA (MM), Stereo RCA (MC)
Wyjścia analogowe: Stereo RCA (Line Output)
Dokładność RIAA
< +/-0,15 dB from 20 Hz to 31.5 kHz
Odpowiedź częstotliwościowa 
< -0,2 dB @ 10 Hz
< -1 dB @ 120 kHz
Dopasowanie stereo
< 0,1 dB from 10 Hz to 22 kHz
Pobór mocy
2,04 W (24 V, 0,085 A)
Maksymalny poziom wejściowy
17,6 dBV, 19,86 dBu, 7,62 Vrms
Wkładka MM
(Źródło Z = 20 Ω niezbalansowane, BW: 22 Hz - 22 kHz)
Impedancja wejściowa: 47 kΩ, 110 pF / 220 pF
Wzmocnienie: 40 dB @ 1 kHz
Szum: -82 dBV
Ekwiwalent szumu wejściowego: -122 dBV
Stosunek sygnału do szumu: 77 dB
Zakres dynamiki: 99.6 dB
Crosstalk: -88 dB @ 10 kHz
THD+N (wejście: 5 mV RMS @ 1 kHz): 0,017%
Wkładka MC
(Źródło Z = 20 Ω niezbalansowane, BW: 22 Hz - 22 kHz)
Impedancja wejściowa: 100 Ω, 220 pF
Wzmocnienie: 60 dB @ 1 kHz
Szum: -70 dBV
Ekwiwalent szumu wejściowego: -130 dBV
Stosunek sygnału do szumu: 64 dB
Zakres dynamiki: 87,6 dB
Crosstalk: -85 dB @ 10 kHz
THD+N (Wejście: 500 μVRMS @ 1 kHz): 0,08%2 komentarze:

 1. kupiłem ten pre, faktycznie jest ....fenomenalny - jedyne słowo , które przychodzi mnie do głowy jako pierwsze, polecam,

  OdpowiedzUsuń
 2. Opis zawiera wiele nieprawidłowości, by nie powiedzieć: bzdur. Pierwsza z wielu - transformatory Jfet???
  Porównywaliśmy ten phono z innymi w klubie i 'szału nie było'.
  Niech nam Pan powie, jak wypadło porównanie z tym niebieskim pre które Pan kiedyś testował na łamach SiK?
  Bo robilismy też takie porównanie i wynik był co najmniej kontrowersyjny!

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację