Polpak

wtorek, 2 czerwca 2020

Gato Audio DIA-400S NPM, cyfrowy wzmacniacz zintegrowany, DAC i streamer - zapowiedź testu

Wczoraj, czyli w poniedziałek, pabianicki dystrybutor Q21 przesłał mi testy urządzenie o nazwie Gato Audio DIA-400S NPM (zobacz TUTAJ). Celowo piszę "urządzenie", a nie "wzmacniacz zintegrowany", albowiem nie jest to całkiem typowy wzmacniacz. To, pisząc ogólnie, cyfrowy wzmacniacz zintegrowany, DAC (zbalansowany Burr-Brown PCM1794), odbiornik Bluetooth oraz odtwarzacz sieciowy. Ostatnie litery nazwy modelu "NPM" to skrót od "Network Player Module". Jak podaje Gato Audio, zainstalowany streamer jest dość zaawansowany - pada tu nawet nazwa "high-end". Umożliwia bezpośredni dostęp do serwisów muzycznych Tidal, Qobuz oraz Deezer, ale moduł NPM zapewnia także kompatybilność z UPnP i DLNA, dzięki czemu można odtworzać muzykę zgromadzoną np. na serwerze NAS czy komputerze. Dodatkowo urządzenie zintegrowane jest z systemem Roon.

Od razu uruchomiłem pokładowy streamer w Gato Audio, bardzo łatwa aplikacja, przyjazna obsługa. Choć producent tym się nie chwali, to DIA-400S NPM bez problemu obsługuje też pliki MQA streamowane via Tidal HiFi (choć robi to w nieco odmienny sposób niż zwykły dekoder MQA). Do wzmacniacza podłączyłem głośniki Cabasse Murano Alto. Zapraszam do lektury recenzji za kilkanaście dni.

* * *

Gato Audio DIA-400S, wzmacniacz zintegrowany z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, jest najlepszym przykładem, jak połączyć wysoką jakość dźwięku z pięknym wzornictwem, perfekcyjną konstrukcją wewnętrzną i technologią Bluetooth aptX. Model DIA-400S wywodzi się ze wzmacniacza zintegrowanego DIA-400, a litera „S” w nazwie oznacza, że mamy do czynienia ze znacznie udoskonaloną wersją pierwowzoru. Wprowadzone zmiany gwarantują jeszcze wyższą jakość dźwięku i większą wszechstronność.

Wprowadzone zmiany objęły przede wszystkim układy elektryczne i rozplanowanie podzespołów. Na liście najistotniejszych udoskonaleń znalazły się m.in. zoptymalizowany filtr sieciowy, ulepszone zasilanie główne i lokalne, nowy stopień wejściowy i ulepszony stopień wyjściowy, nowe stopnie analogowe w przetworniku C/A, udoskonalony tor sygnału cyfrowego. Z praktycznego punktu widzenia najistotniejszą zmianą jest wbudowanie modułu Bluetooth, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki z urządzeń wyposażonych w łączność Bluetooth, np. smartfonu, tabletu lub komputera, i który dzięki obsłudze aptX zapewnia jakość dźwięku zbliżoną do tej, jaką zapewnia płyta CD.

Wszystkie zmiany i udoskonalenia pozwoliły uzyskać bardziej detaliczne brzmienie, jeszcze lepszą mikrodynamikę i gwarantują więcej „powietrza” wokół muzyków. Cały materiał dźwiękowy podawany jest z zachowaniem niezwykłej naturalności i muzykalności, cech zazwyczaj zarezerwowanych dla znacznie droższych wzmacniaczy klasy A/B. Wbudowany przetwornik C/A gwarantuje doznania muzyczne na poziomie najbardziej wyrafinowanych konstrukcji klasy high-end. Wszystkie cyfrowe wejścia skalowane są do rozdzielczości 192 kHz/24 bity. Za pomocą tradycyjnych, fizycznych wejść i przy wykorzystaniu łączności bezprzewodowej Bluetooth do DIA-400S można podłączyć odtwarzacz CD, odtwarzacz Blu-ray, stację dokującą, odtwarzacz przenośny, tuner telewizji kablowej lub satelitarnej, a także smartfon, tablet i komputer.

Specyfikacja techniczna:
- 2 x 400 W przy 8 Ω / 2 x 800 W przy 4 Ω
- Stopień wyjściowy Class D
- Moduł Bluetooth 4.0 aptX
- Wbudowany przetwornik C/A 192 kHz/24 bity z nadpróbkowaniem
- Współosiowe i asynchroniczne cyfrowe wejście USB aż do 192 kHz/24 bitów, optyczne do 96 kHz/24 bity
- Akceptuje cyfrowe strumieniowanie bezpośrednio z iPhona i iPada
- Dwa wejścia niezbalansowane i jedno zbalansowane
- Niemagnetyczna obudowa
- Funkcja Direct; możliwość wykorzystania w systemie kina domowego
- Pasmo przenoszenia 2 Hz – 70 kHz
- Stosunek sygnał/szum > 110 dB
- Zniekształcenia THD < 0,001%
- Wejścia analogowe RCA, XLR
- Wymiary (S x W x G) mm 325 x 105 x 420
- Masa 13 kg.


6 komentarzy:

 1. Dzień dobry,

  jeszcze nie znalazłem w recenzjach wątku opisującego jak sprawuje się NPM,
  więc jest duża szansa zostać "Gagarinem" analizy modułu streaming'owego :-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Użyty moduł to produkt firmy Conversdigital, który obok StreamUnlimited jest jednym z największych firm dostarczających gotowe rozwiązania streamingowe - hardware-owe i soft dla innych marek z rynku hifi i high-end. Mconnect został specjalnie napisany pod ich hardware ale dodatkowo korzysta z otwartych technologi jak upnp/dlna i można go wykorzystywać jako soft do streamingu z każdym dowolnym streamerem upnp/dlna. Ich kllientami są między innymi:

  Gold Note
  Krell
  Gato Audio
  PS AUDIO
  Mytek
  EMM Labs - Meitner

  OdpowiedzUsuń
 3. Użyto w niej moduły w klasie D firmy Pascal z Danii. Te same używa u siebie Jeff Rowland przykładowo w modelu Continuum S2 integrated. Warto wygrzać Gato Audio tak z 400 godzinek aby pokazała na co ją stać. Prosto z pudełka nie zagra na odpowiednim poziomie. Wewnętrzny DAC jest dobry ale im lepsze podłączymy źródło zewnętrzne tym lepiej wzmacniacz rozwija skrzydła. Posiadam od ponad 2 lat DIA-400S bez modułu NMP.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację