RMS

MIP

Polpak

wtorek, 16 czerwca 2020

Przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC Exposure XM3 - zapowiedź testu
Już dawno na stronach Stereo i Kolorowo nie pojawiał się sprzęt brytyjskiej firmy Exposure. Ostatnio był to zestaw przedwzmacniacz i końcówka mocy Exposure 3010S2 D PRE i Exposure 3010S2 PWR AMP, lecz od tego czasu minął już prawie rok. Ale właśnie do mnie dojechał przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC Exposure XM3 (zobacz TUTAJ). To przedwzmacniacz należący do serii Exposure XM, czyli serii "midi" jeśli chodzi o gabaryty obudowy. Będę go testować z premierowym gramofonem (wraz z premierową wkładką), który ma do mnie dojechać w ten czwartek. (Zapowiedź wkrótce).

* * *

Czym technicznie wyróżnia się XM3? Po pierwsze porządnym zasilaniem w postaci transformatora toroidalnego o mocy 200 VA wykonanego według specyfikacji i na zamówienie Exposure'a. Zaraz za nim znajdziemy zestaw solidnych kondensatorów spiętych równolegle. Naturalnie, cała ścieżka sygnałowa jest wyposażona w elementy dyskretne, zaś rezystory i kondensatory są najwyższej klasy. W kwestiach funkcjonalnych Exposure daje wszystko to, czego potrzebuje audiofil rozmiłowany w gramofonach.

Mamy tu obsługę wkładek MM oraz MC z oddzielnymi wejściami oraz możliwość regulacji wzmocnienia / impedancji wejściowej urządzenia. Całość spina bardzo elegancka, solidnie wykonana aluminiowa obudowa zapewniająca właściwą sztywność i prezencję. Niewątpliwie smaczkiem jest fakt, że seria XM powstaje w UK. Obudowę zdobi dumny napis MADE IN ENGLAND.

XM3 dźwiękowo charakteryzuje się rzadkim połączeniem muzykalności i przejrzystości, co objawia się dźwiękiem pełnym, opartym na basie. Pozwala to zachować mu bardzo wysoki poziom uniwersalności - XM3 poradzi sobie z każdym gatunkiem muzycznym i jest skierowany do osób, które mają bogatą i różnorodną kolekcję winyli. Szczególnie dobrze przedwzmacniacz nadaje się do gorzej zrealizowanych nagrań, w których nie wyłuskuje niedoskonałości eksponując płynność i gładkość dźwięku.

Najważniejsze cechy
Duży 200 VA transformator toroidalny wykonany na zamówienie i zgodnie ze specyfikacją Exposure'a
Osiem wysokiej klasy równolegle połączonych kondensatorów filtrujących o niskim poziomie ESR (wszystkie produkcji Elna)
Cała ścieżka sygnałowa oparta o wysokiej klasy elementy dyskretne
Wysokiej klasy rezystory i kondensatory w ścieżce sygnałowej
Pojemność wejściowa: 100 - 47 000 Ohm / 220 - 6 800 pikofarradów
Możliwość regulowania impedancji wejściowej i wzmocnienia
Wysokiej klasy aluminiowa obudowa
Produkcja Wielka Brytania (Made in UK)

Funkcjonalność
Przedwzmacniacz gramofonowy służy do wzmacniania sygnału płynącego wprost z gramofonu. Następnie z przedwzmacniacza gramofonowego sygnał przesyłany jest do wzmacniacza stereo. Istotą wyboru przedwzmacniacza jest dopasowanie go do wkładki gramofonowej pod względem parametrów elektrycznych i typu wkładki.
Pierwszym parametrem ustalającym zgodność między wkładką gramofonową a przedwzmacniaczem jest oznaczenie MM(MI) lub MC. Innymi słowy, do wkładek gramofonowych MM dobieramy przedwzmacniacze typu MM, do wkładek gramofonowych MC dobieramy przedwzmacniacze typu MC. Ponadto, istnieją przedwzmacniacze z możliwością obsługi obu wkładek – zazwyczaj wyposażone są w manualny przełącznik MM/MC.

Specyfikacja techniczna
Typ wkładki: MM/MI/MC
Typ: Tranzystorowy
Zniekształcenia THD: 0,025%
Pasmo przenoszenia:  30 - 20 000 Hz
Pojemność wejściowa MC: 6,8 nF
Pojemność wejściowa MM: 220 pF
Napięcie wyjściowe MM: 350 mV
Napięcie wejściowe MM: 3.5 mV
Napięcie wejściowe MC: 350 mV
Napięcie wyjściowe MC: 350 mV
Impedancja wejściowa MC: Regulowana: 100, 110, 130, 160, 210, 310, 470, 1500 Ohm
Wzmocnienie MM: Regulowane do 40 dB
Wzmocnienie MC: Regulowane do 60 dB (40, 46, 52, 54, 55, 56, 59)
Stosunek sygnał/szum MM: 84 dB (pomiary HiFi News)
Stosunek sygnał/szum MC: 69 dB (pomiary HiFi News)
Wyjście USB: NIE
Wyjścia 2 x RCA liniowe: 1
Wejścia 2 x RCA liniowe: 2
INNE: Maksymalne napięcie wyjściowe: 10 V / 30 - 50 Ohm
Zużycie prądu: 25 W
Wysokość: 8,9 cm
Szerokość: 21,8 cm
Głębokość: 34,8 cm
Masa: 4 kg


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację