Polpak

piątek, 8 stycznia 2021

Musical Fidelity M6x Vinyl, przedwzmacniacz gramofonowy - zapowiedź testu
 

Brytyjska firma Musical Fidelity pod koniec roku 2020 wypuściła na rynek nową wersję swojego utytułowanego wieloma nagrodami przedwzmacniacza gramofonowego Musical Fidelity M6 Vinyl. To Musical Fidelity M6x Vinyl (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Jak podaje firma, aktualny model M6x Vinyl to rozwinięcie koncepcji wcześniejszego M6 Vinyl na dwóch obszarach: 1) stworzenia bardziej uniwersalnego urządzenia, zdolnego do współpracy nawet z najdroższym wkładkami na rynku oraz 2) zbliżenia jakości brzmienia do referencyjnego Musical Fidelity NuVista Vinyl.

Żeby było zabawniej, równolegle z Musical Fidelity M6x Vinyl będę testować przedwzmacniacz gramofonowy iFi Audio ZEN Phono - czyli będzie to "pojedynek" sprzętów bardzo odmiennych pułapów cenowych: 8 400 PLN versus 700 PLN...

* * *

Uniwersalność. Aby uzyskać najbardziej uniwersalne urządzenie na rynku konstruktorzy M6x Vinyl skupili się na wejściach nowego phono stage’a. Projekt obwodów pomyślany jest tak, aby nie możliwe było przesterowanie sekcji wejściowej przy jakiejkolwiek wkładce, jakichkolwiek ustawieniach, niezależnie do tego, czy skorzystamy z wyjść RCA czy XLR. Urządzenie posiada aż trzy wejścia, każde z nich może obsłużyć wkładkę MM lub MC. Każde z nich „pamięta” indywidualne ustawienia, jakie wybierzemy.

Nowe obwody. M6x Vinyl na tle poprzednika to kompletnie nowe urządzenie. Inżynierowie Musical Fidelity zdecydowali się na pójście w kierunku wyłącznie obwodów dyskretnych, co poskutkowało dużo lepszymi pomiarami, i co najważniejsze, wyższą jakością dźwięku, zbliżoną do NuVista Vinyl – trudno o lepszy komplement.

Koniec z op-ampami. Musical Fidelity uzasadnia odejście od stosowania op-ampów dwojako. Po pierwsze, wynika z ich charakteru brzmienia, które według inżynierów MF nie odpowiada aktualnej misji firmy, czyli dostarczania urządzeń o brzmieniu: neutralnym, naturalnym, dynamicznym i barwnym. Po drugie, projektowanie urządzeń na bazie obwodów dyskretnych pozwala na uzyskanie dużo precyzyjniejszego, indywidualnego efektu końcowy.

Przewaga obwodów dyskretnych. Musical Fidelity podkreśla także, że projektowanie obwodów dyskretnych to domena największych producentów w branży, których stać na poświęcenie setek godzin na dobór najlepszych kombinacji podzespołów, co wymaga odpowiedniej skali sprzedaży. Ale producenci, którzy dysponują odpowiednią skalą mogą zaoferować zaawansowane rozwiązania w autorskim wydaniu w dużo korzystniejszej cenie, niż producenci skupiający się wyłącznie na konstruowaniu urządzeń w oparciu o op-ampy.

Specyfikacja techniczna:
- Typ wkładki MM/MC
- Typ tranzystorowy
- Zniekształcenia THD  < 0,005%
- Czułość wyjścia 500 mV RCA / 1 V XLR
- Pojemność wejściowa MC 470 pF
- Pojemność wejściowa MM do wyboru: 50 - 400 pF
- Napięcie wyjściowe MM 300 mV
- Napięcie wejściowe MM 2,5 mV
- Napięcie wejściowe MC 500 uV
- Napięcie wyjściowe MC 300 Mv
- Impedancja wejściowa MM 47 000 Omów
- Impedancja wejściowa MC 25 Omów
- Wzmocnienie MM 26 dB
- Stosunek sygnał/szum MM > 80 dB
- Stosunek sygnał/szum MC  > 60 dB
- Wyjścia 2 x RCA liniowe 1
- Wejścia 2 x RCA liniowe 3
- Wyjścia 2 x XLR 1
- Zużycie prądu do 20 W
- Wymiary W x S x G: 10 cm x 44 cm x 38,5 cm
- Masa 5,5 kg"Made in Slovakia"!

Przedwzmacniacze porównawcze

Do M6x Vinyl można podłączyć aż trzy gramofony

Wyjścia zbalansowane/niezbalansowane

Porównanie z iFi Audio ZEN Phono

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację