RMS

MIP

Polpak

czwartek, 11 listopada 2021

Topping E50 / Topping L50, DAC / wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testuWarszawski Audiomagic właśnie dostarczył mi na testy absolutną nowość - to zestaw wzmacniacz słuchawkowy oraz DAC: Topping L50 / Topping E50 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Urządzenia te nie kosztują majątku (bo oba wycenione po mniej więcej 1 000 PLN), a mają zaimplementowany szereg "high-endowych" podzespołów. Wzmacniacz słuchawkowy m.in. zawiera obwód NFCA nowej generacji, oparty na układzie używanym przez referencyjny Topping A30 Pro. Z kolei E50 zbudowany jest na układzie konwersji cyfrowo-analogowej ESS ES9068AS oraz interfejsie USB XMOS XU216, co pozwala na odczyt plików o wysokiej rozdzielczości, ale także na dekodowanie plików MQA. Oba urządzenia korzystają ze zbalansowanych wyjść/wejść realizowanych na złączach TRS. Dlatego dystrybutor razem z zestawem E50/L50 wysłał mi również odpowiednie przewody Topping TCT1 na wtykach TRS 6,35 mm. Zbudowane z przewodników z miedzi 6N i miedzi posrebrzanej 6N o długości 25 cm.

* * *

Topping L50 to stacjonarny wzmacniacz słuchawkowy o architekturze zoptymalizowanej pod kątem niesamowitej jakości dźwięku. W szczególności zawiera obwód NFCA nowej generacji, oparty na układzie używanym przez doskonały A30 Pro. Wszechstronny, ma dobrą rezerwę energii, a także oferuje regulację wzmocnienia.

Obwód NFCA L50 pozwala na uzyskanie znacznej mocy, dwukrotnie większej niż L30 przy impedancji 300 Ω. Ta konstrukcja zapewnia również bardzo niski poziom hałasu wynoszący zaledwie 0,3 µV, zakres dynamiki 145 dB i THD+N na poziomie 0,00006%.

Topping L50 ma zarówno niezbalansowane, jak i zbalansowane połączenia, aby dostosować się do sprzętu odsłuchowego. Dlatego oferuje niezbalansowane RCA i zbalansowane gniazdo TRS 6,35 mm jako wejście. Podobnie na wyjściu znajduje się zbalansowany 4-biegunowy XLR i niezbalansowany jack 6,35 mm.

Funkcja Pass Through. Gdy L50 wyłącza się, sygnał wejściowy jest kierowany bezpośrednio do wyjść RCA i TRS, bez wzmocnienia. Może więc współpracować z aktywnymi głośnikami, jeśli DAC ma funkcję przedwzmacniacza.

Topping E50 to kompaktowy i wysokowydajny przetwornik cyfrowo-analogowy, wykorzystujący sprawdzone komponenty audio, powszechnie uznawane przez audiofilów. Oparty jest na układzie konwersji cyfrowo-analogowej ESS ES9068AS oraz interfejsie USB XMOS XU216, co pozwala na odczyt plików o wysokiej rozdzielczości, ale także na dekodowanie plików MQA. Korzysta również ze zbalansowanego wyjścia na złączach TRS.

Etap konwersji cyfrowo-analogowej E50 wykorzystuje najnowszy układ DAC ESS ES9068AS, zapewniając przejrzysty, szczegółowy dźwięk. Urządzenie zapewnia tym samym doskonałą wydajność przy bardzo niskich zniekształceniach 0,00009% lub zakresie dynamicznym 126 dB.

Interfejs USB Topping E50 wykorzystuje 16-rdzeniowy układ XMOS XU216 drugiej generacji z niestandardowym sterownikiem Thesycon. Powiązana z DAC ES9068AS, ta kombinacja zapewnia doskonałą neutralność dźwięku, ale także obsługę plików o wysokiej rozdzielczości, do PCM 32 bit 768 kHz, DSD512 i MQA. Wejście USB wykorzystuje również CPLD do przetwarzania sygnału zegara, a tym samym znacznie zmniejsza poziom jittera.

Przetwornik cyfrowo-analogowy Topping korzysta z pełnej łączności, aby dostosować się do wszystkich typów systemów audio. Znajdziemy więc wejścia USB-B, optyczne Toslink i koncentryczne. Jako wyjście, E50 oferuje zarówno niezbalansowane RCA, jak i podwójne gniazdo TRS 6,35 mm dla zbalansowanego wyjścia.

Topping E50 jest zasilany napięciem 5 VDC, za pośrednictwem złącza Jack DC lub bezpośrednio z wejścia USB-B. Korzysta również z funkcji automatycznego włączania i wyłączania. Tak więc, jeśli E50 odbierze sygnał, włączy się automatycznie. Podobnie, jeśli nie otrzyma żadnego sygnału na wybranym wejściu przez 1 minutę, to E50 się wyłączy.

E50 posiada funkcję przedwzmacniacza. Dzięki temu można sterować poziomem głośności za pomocą dostarczonego pilota. Idealny do skojarzenia ze wzmacniaczem mocy lub aktywnymi głośnikami.  Trzy pudełka

  Gigantyczny zasilacz dołączony do wzmacniacza słuchawkowego dobrze rokuje

  Akcesoria do E50

  Szkło akrylowe na frontach zabezpieczone jest folią

  Zdejmuję folię ochronną

  Tuż po zdjęciu foli z paneli frontowych  Przewody Topping TCT1 na wtykach TRS 6,35 mm

  Obudowy w 100% wykonane są z perlistego aluminium


  Olbrzymi wyświetlacz alfanumeryczny


  Dwa wyjścia słuchawkowe - zbalansowane 4-PIN i niezbalansowane 6,35 mm

  Fantastyczny design!

  Wejścia/wyjścia zbalansowane i niezbalansowane

  Wpięte przewody zbalansowane Topping TCT1 na wtykach TRS 6,35 mm

  Słuchawki QUAD ERA-1

  Austrian Audio Hi-X65

  1 komentarz:

  1. Dzień dobry,
   Chciałem tylko zwrócić uwagę, ze L50 nie ma zbalansowanego wyjścia, zarówno wyjscie xlr jak i 6.3mm to wyjścia niezbalansowane.

   OdpowiedzUsuń

  Komentarz będzie oczekiwać na moderację