Polpak

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Lynx HILO LT-USB, DAC / ADC i wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testu

Dwa miesiące temu nawiązaliśmy listowny kontakt z firmą Sound Import - polskim dystrybutorem amerykańskiej firmy Lynx znanej z produkcji m.in. referencyjnych urządzeń studyjnych. Uzgodniliśmy wypożyczenie przetwornika DAC / ADC Lynx HILO z interfejsem LT-USB (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Niestety, jak to ostatnio coraz częściej się zdarza, dostawy HILO USB DAC z USA mocno się opóźniły. Dopiero pod koniec 2021 roku nowa partia dotarła do Europy. A że polski dystrybutor stacjonuje na terenie Niemiec (Bawaria), doręczenie do Polski z powodu licznych po drodze świąt trwało aż tydzień zamiast zwyczajowych dwóch lub trzech. Na szczęście DAC bezpiecznie dotarł już do mnie na odsłuchy i testy. Niniejszym więc anonsuję w Stereo i Kolorowo Lynx HILO LT- USB, czyli laureata wielu branżowych nagród oraz "zdobywcę uszu" wielu światowych melomanów i producentów dźwięku. Oto on.

* * *

HILO to wyrafinowany przetwornik DAC i nie tylko, który zyskał również uznanie w gronie miłośników hi-endu. Cechują go wyśmienite parametry akustyczne oraz nieporównywalna funkcjonalność oraz rozsądna cena.

HILO mimo że jest urządzeniem stereofonicznym, korzysta z sześciu przetworników wyjściowych D/A (24-bit/192 kHz) oraz dwóch wejściowych, zapewniając dynamikę lepszą niż -120 dB (A-ważoną). Dwa przetworniki D/A służą do monitorowania dźwięku, dwa do wysyłania na AUX oraz dwa dla słuchawek. Wejście do przetwornika A/D pozwala włączyć w tor audio inne urządzenie np. przedwzmacniacz lampowy itd.

Wielofunkcyjny dotykowy kolorowy ekran LCD. Cechą wyróżniającą HILO jest dotykowy ekran LCD, który może pełnić rożne funkcje począwszy od wskaźnika VU wskazówkowego, przez wskaźnik pasmowy LED , następnie jako analizator widma RTA aż po dotykowy konfigurator urządzenia.

Sterowanie z iPoda przez WiFi. Do ciekawych funkcji należy zaliczyć możliwość sterownia przez WiFi aplikacją z iPada poziomów głośności na wszystkich wejściach i wyjściach, w tym cyfrowych

Zastosowanie w domu. Z HILO mogą korzystać odbiorcy indywidualni ceniący sobie najwyższą jakość konwersji D/A, potrzebują ponadto najwyższej klasy wzmacniacz słuchawkowy z oddzielnym przetwornikiem oraz szukają urządzenia do sterownia poziomem głośności pomiędzy napędem a posiadanym wzmacniaczem. Dzięki wyposażeniu go w funkcje DSD - HILO zamienia się w przetwornik 1-bitowy pozwalający odtwarzać nagrania w najwyższych obecnie formatach zapisu dźwięku : Digital Stream Digital

Hilo w studio. Dla celów zawodowych HILO udostępnia przetworniki 192 kHz/24-bit na absolutnie niskim poziomie szumów -121 dB S/N A-ważone, co stawia go ponad konkurencją. W związku z tym HILO jest idealnym narzędziem do masteringu oraz edycji dźwięku. Dzięki wyposażeniu go w stereofoniczne przetworniki A/D można używać go również do przegrywania nagrań oraz do rejestracji kolejnych ścieżek audio w studio, a także pracować z nim na planie filmowym (HILO możne funkcjonować na zewnętrznych akumulatorach).

Wejścia i wyjścia. W sumie HILO oferuje 12 wejść, 16 wyjść plus 32 kanały dostępne poprzez porty L-Slot. 32 kanałowy mikser HiLo zapewnia wszechstronne krosowanie wejść jak i wyjść do dwukanałowego konwertera, ale to jest dopiero początek innowacji. Wejścia i wyjścia cyfrowe AES/EBU, S/PDIF (coax i optical), ADAT oraz USB 2.0. Posiada też przyłącze zegara taktującego Word Clock. Rzut okiem na schemat pokazuje się, że HILO ma wbudowany cyfrowy ruter 32 x 32 z udogodnieniami do miksowania.

Dotykowy ekran LCD. Po raz pierwszy w produkcie przeznaczonym na profesjonalny rynek zastosowano, innowacyjny ekran dotykowy 480 x 272 px, zapewniający elastyczną i intuicyjną obsługę, który można dostosować do konkretnej aplikacji i ulepszyć o nowe funkcje. Ekran dotykowy Hilo zapewnia łatwe wybieranie i przełączanie funkcji, krosowanie, miksowanie, wybór częstotliwości i próbkowania, wybór źródła taktowania. Ekran stanowi również bardzo przydatny miernik sygnału VU, który może być wyświetlany w postaci analogowej (jako typowy analogowy miernik wskazówkowy) lub cyfrowej (słupki LED)

Referencyjna jakość toru audio. HILO kompletnie redefiniuje rynek dwukanałowych przetworników. Sprawą najważniejszą jest oczywiście jakość sygnału audio. Całkowicie nowa konstrukcja torów analogowych i topologii konwertera sprawia, że Hilo przełamuje kolejny etap w zakresie obniżenia zniekształceń i szumów przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości konwersji A /D i D/A.

Dotykowa krosownica. HILO oferuje szerokie możliwości krosowania, monitorowania i przełączania (routingu) sygnałów zarówno wejść jak i wyjść, a ekran LCD jest naturalnym elementem do obsługi tych funkcji. Cyfrowe lub analogowe wejścia mogą być kierowane do trzech oddzielnych wyjść:
•wyjścia liniowego (z wyborem poziomu sygnału wyjściowego, do 8 kanałów)
•wyjścia monitorującego
•wyjścia słuchawkowego.

Wyjścia posiadają kontrolę głośności dostępną za pośrednictwem suwaków na ekranie dotykowym lub pokrętła na panelu frontowym (możliwa regulacja w krokach co pół dB).

Referencyjny wzmacniacz słuchawkowy. Kolejną innowację stanowi sekcja wzmacniacza słuchawkowego, który posiada własny przetwornik D/A umożliwiający miksowanie na słuchawkach do 32 kanałów audio, niezależne od wyjścia głównego i wyjścia monitorującego. Tak wysokiej klasy wzmacniacz słuchawkowy stanowi silną konkurencję wobec innych wzmacniaczy słuchawkowych, kosztujących 1 500 dolarów i więcej.

Panel tylny HILO. Sekcja cyfrowa oferuje najszerszą gamę wejść i wyjść. Wejścia i wyjścia AES / EBU z izolacją za pośrednictwem transformatorów na gniazdach symetrycznych XLR. Złącza SPDIF obsługujące wejścia, wyjścia koaksjalne i optyczne są również wyposażone w transformatory separujące, a porty optyczne mogą być wykorzystywane do przesyłania ośmiu kanałów w formacie ADAT (uwaga: kanały S/PDIF oraz AES/EBU są niezależne od kanałów ADAT).

Współpraca z różnymi systemami. HILO w wersji z USB wyposażony jest fabrycznie w kartę LS-USB, która umożliwia połączenie i współpracę z komputerem za pomocą portu USB 2.0 dostarczając 16 we/16wy z jakością 96 kHz/24 bit. Istnieje możliwość jej wymiany na jedną z kartę LT-TB (Thunderbolt). Oczywiście HILO obsługuje SynchroLock z ultra niskim jitterem, który komunikuje się za pomocą umieszczonych na tylnej ściance złączy Word Clock in/out.
(Opis Hilo cytowany ze strony Lynx).


Opakowanie

Gwarancja, instrukcja obsługi

Piankowe formy ochronne

Tuż po wyjęciu z opakowania, jeszcze przed pierwszym uruchomieniem

DAC już przyłączony do zasilania i uruchomionyMożna wybrać jedną z czterech opcji graficznych ekranu

Gałka głośności oraz gniazdo słuchawkowe 6,35 mm


Mnóstwo opcji i ustawień!

Egzemplarz testowy wyposażony w rozszerzenie LT-USB

Podłączyłem przewód USB do HILO (a jego niewidoczny, drugi koniec do komputera)

Słuchawki Abyss DIANA V2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację