RMS

MIP

Polpak

niedziela, 13 marca 2022

iFi Audio GO blu, mobilny wzmacniacz słuchawkowy Bluetooth i DAC

 

Trzy zdjęcia ze strony iFi Audio by AMR


Wstęp
Wielu melomanów niekiedy staje przez następującym niełatwym dylematem: idę na spacer, jadę pociągiem, siedzę w biurze przy biurku, a jednocześnie mam zamiar słuchać muzyki ze smartfonu za pośrednictwem słuchawek przewodowych. Ale równolegle chciałbym, aby smartfon pozostał całkowicie wolny od plątaniny przewodów, bo pragnę wygodnie odbierać / czytać na nim pocztę, wykonywać jakąś pracę, robić zdjęcia, grać w grę etc. A zwisające przewody mocno ograniczają posługiwanie się smartfonem oraz moje ruchy / aktywność! Otóż najnowsza przystawka iFi Audio GO blu właśnie coś takiego umożliwia (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To innowacyjny produkt brytyjskiej iFi Audio by Abbingdon Music Research.

iFi Audio GO blu komunikuje się bezprzewodowo ze smartfonem (choć nie jest jedynie do tego typu urządzeń ograniczony) pobierając zeń sygnał, który następnie przekazuje, ale już przewodowo, do podpiętych do niego słuchawek słuchawek (poprzez gniazda 3,5 mm i 4,4 mm Pentaconn). Proste i skuteczne. Ergonomiczne.

W rezultacie zastosowania Go blu smartfon spoczywa sobie spokojnie (w kieszeni, na blacie biurka, stołu itp.) pozbawiony zwisających zeń przewodów (no chyba że będzie jednoczasowo ładowany), zaś słuchawki są zespolone z maleńkim akcesorium Bluetooth GO blu. To mini-urządzenie swobodnie porozumiewa się z telefonem bądź tabletem sygnałem napowietrznym, a równolegle jest wzmacniaczem sygnału (z wieloma regulacjami i ustawieniami). Genialnie w swej uniwersalności i prostocie.

Co ważne, wbudowany do GO blu wysokiej jakości mikrofon chipowy (CMOS-MEMS) umożliwia prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym oraz w grach, a także dostęp do asystentów głosowych jak Apple Siri oraz Google Assistant.

Wrażenia ogólne i budowa
GO blu dostarczany jest w niewielkim pudełeczku typowym dla iFi Audio, czyli białym, z nasuwaną nań kartonową obwolutą. Wewnątrz, pośród grubych warstw pianki ochronnej, beztrosko spoczywa urządzenie (dodatkowo zawinięte w biały woreczek). W zestawie można znaleźć jedynie krótki przewód USB-C (do ładowania akumulatora) oraz skórzane etui typu woreczek ze ściągaczem. Etui jest estetyczne i na pewno będzie przydatne.

Samo akcesorium prezentuje się naprawdę uroczo i atrakcyjnie, choć przypomina raczej galanteryjną zapalniczkę (i takie też ma wymiary - 54 x 34 x 13 mm), niżli pełnoprawny wzmacniacz hifi. Obudowa wykonana jest z czarnego, twardego tworzywa sztucznego (dodatkowo pokrytego gumowatą strukturą). Front (oraz górna krawędź) w większości chroniony jest aluminiową "zbroją", która jest szczotkowana i anodowana na miedziano-złoty kolor. Fantastycznie ta metalowa płytka wygląda oraz nadaje sporo elegancji maluchowi iFi Audio. Piękny i zgrabny drobiazg.

Uwagę przykuwa dość spore pokrętło zamontowane w górnym, prawym rogu - skojarzenia z takim stosowanych w chronografach retro są jak najbardziej na miejscu. iFi Audio chwali się, że projekt i wykonanie owego pokrętła wzięte zostały wprost ze ...szwajcarskiego chronografu / zegarka. To: 1) kolumna nośna z mosiądzu z zabezpieczeniem antykorozyjnym, 2) mosiężna nakrętka zabezpieczająca z zabezpieczeniem antykorozyjnym, 3) precyzyjne łożysko ze stali nierdzewnej 304 odpornej na korozję, 4) tarcza główna ze stali nierdzewnej 304 z powłoką z miedzi berylowo-kobaltowej, 5) sprężyna przycisku z niklu o wysokiej czystości oraz 5) precyzyjnie obrabiany na CNC przycisk z aluminium AL6063. Nieźle, prawda? Pokrętłem można ustawiać głośność (kiedy je obracać) lub regulować takimi funkcjami jak "play", "pauza", "skip" czy aktywować asystenta Google lub Apple Siri (kiedy przyciskać wewnętrzną część pokrętła).

Tuż pod pokrętłem głośności znajduje się przycisk ustawień korektora dźwięku i jednocześnie aktywator funkcji Bluetooth (wieloformatowy Qualcomm QCC5100). Kiedy go dłużej nacisnąć, następuje parowanie bezprzewodowego urządzenia peryferyjnego Bluetooth (łatwo, szybko i stabilnie). Obsługiwane formaty to: aptX Adaptive, aptX HD, LDAC, HWA/LHDC, standardowe aptX, aptX Low Latency, AAC oraz SBC. Czyli chyba wszystkie aktualnie dostępne.

Tym samym przyciskiem można uruchomić (krótkie przyciśniecie) efekty dźwiękowe XBass lub XSpace (jeden z nich, oba lub całkowicie wyłączone). Po wybraniu danej opcji dioda LED na górze Go Blu zaświeci się na żółto, co oznacza, że ​​słucha się przy użyciu XBass, na jasnoniebiesko w przypadku XSpace, na biało dla obu połączonych lub wyłączona, gdy żadna funkcja nie jest wdrożona. XBass to oczywiście analogowy korektor niskich tonów, zaś XSpace - uprzestrzennienie sceny dźwięku. Obie funkcje są niejako znakiem rozpoznawczym wzmacniaczy słuchawkowych iFi Audio by AMR i są instalowane w większości tego typu firmowych urządzeń. To są zaawansowane i inteligentne systemy korekcji dźwięku (zainteresowanego Czytelnika odsyłam do materiałów źródłowych na dostępnych stronie iFi Audio).

Na drugim boku umieszczono płaski przycisk sieciowy, zaś na górnym - (tuż obok wspomnianej już diody LED) dwa wyjścia słuchawkowe ze złoconymi stykami. Pierwsze wyjście to tradycyjne niesymetryczne TRS 3,5 mm, zaś drugie to zbalansowane 4,4 mm typu Pentaconn. Coraz to częściej wykorzystywany standard w urządzeniach słuchawkowych. I także w przewodach słuchawkowych, ma się rozumieć.

Na dolnej krawędzi zamontowano wielofunkcyjny port USB-C oraz mini-przycisk przywracania ustawień fabrycznych (do jego wciśnięcia potrzebna jest szpilka lub igła). Jest też dioda LED informująca o stanie baterii - można uzyskać wynik jej żywotności nawet do 10 godzin. Kiedy dioda LED świeci się na zielono, oznacza spory zapas baterii, na żółto - warto już pomyśleć o ładowaniu, a na czerwono - trzeba ładować / podłączyć do prądu. Pełny cykl ładowania ogniw zajmuje maksymalnie 40 minut, czyli jest to dość przyzwoity czas. Na dolnej krawędzi Go blu jest też wbudowany mikrofon CMOS-MEM oparty na chipie, umożliwia prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym, prowadzenie rozmów w grach i dostęp do asystentów głosowych, w tym Apple Siri i Google Assistant.

Co ciekawe, wbudowane gniazdo USB-C nie służy wyłącznie do ładowania wewnętrznego akumulatora. Może z powodzeniem być wykorzystywane jako pełnoprawne wejście audio, umożliwiając połączenie USB z urządzeniem źródłowym. Są tutaj obsługiwane pliki PCM o wysokiej rozdzielczości, aż do 24-bit / 96 kHz. Czyli Go blu może być też używany jako klasyczny DAC z dostępem do swej 32-bitowej kości przetwornika Cirrus Logic CS43131. W taki sposób bez problemu można przez USB-C przyłączyć komputer lub tablet. Kapitalna rzecz znacznie rozszerzająca funkcjonalność małego Go blu.

Jak podaje producent: Wykorzystanie czterordzeniowego układu przetwarzania Bluetooth QCC5100 firmy Qualcomm pozwala iFi GO blu na obsługę w wysokiej rozdzielczości wszystkich dostępnych formatów audio, w tym aptX Adaptive i aptX HD, Sony LDAC i HWA/LHDC, aptX i aptX Low Latency, AAC oraz SBC. iFi GO blu łączy się z urządzeniem źródłowym bezprzewodowo poprzez Bluetooth 5.1. Funkcje Xspace oraz Xbass pozwalają na dodatkowe dostosowanie dźwięku do gustu użytkownika. Xspace znacząco zwiększa scenę dźwiękową, co sprawdza się perfekcyjnie przy filmach i grach. XBass natomiast odpowiada za podbicie najniższych częstotliwości. Wyjątkowo, jak na urządzenie tego typu i rozmiaru, ifi GO blu zawiera odseparowane i indywidualnie zoptymalizowane moduły Bluetooth, DAC i wzmacniacza.

Moduł Bluetooth wysyła sygnał 32-bitowego układu DAC Cirrus Logic CS43131 z dostosowanym filtrem cyfrowym oraz precyzyjnym systemem zegara, które zapewniają bardzo niski poziom jittera, a także minimalizują zniekształcenia w cyfrowym sygnale audio.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów audio iFi, także w GO blu zastosowano niestandardowy wzmacniacz operacyjny serii OV, który ma zapewnić wyjątkowo niski poziom szumów, niskie zniekształcenia (0,0001%) oraz szerokie pasmo. Moduł wzmacniacza dostarcza do 5,6 V, nawet przy stosunkowo dużym obciążeniu słuchawek. Aby właściwie dostosować siłę sygnału do czułości podłączonych słuchawek, funkcja automatycznego wzmocnienia (auto-gain) zwiększa lub zmniejsza moc wyjściową o 6 dB. Moduł wzmacniacza wykorzystuje symetryczne ścieżki sygnału dual mono i koncepcję projektu iFi Direct Drive – sprzężone bezpośrednio, aby zapewnić czystą ścieżkę sygnału bez powodujących zniekształcenia wyjściowych kondensatorów sprzęgających.


iFi GO blu zawiera dwa wyjścia słuchawkowe: w pełni zbalansowane wyjście 4,4 mm Pentaconn oraz 3,5 mm wyjście S-Balanced dla słuchawek z kablem typu single-ended, co pozwala zmniejszyć przesłuch i zniekształcenia nawet o 50%. Jest to szczególnie korzystne w przypadku IEM wysokiej czułości. Oba oferowane wyjścia słuchawkowe są pozłacane, aby zapobiec matowieniu, a tym samym zachować optymalną jakość styków.

Obwody iFi GO blu zawiera komponenty wysokiej jakości, w tym:
- wielowarstwowe kondensatory ceramiczne TDK C0G (ceramika klasy 1), które zapewniają wyższą stabilność i niskie zniekształcenia w całym paśmie sygnału.
- wielowarstwowy kondensator japońskiego producenta muRata, który ma niską równoważną rezystancję szeregową (ESR) oraz imponującą odporność na zakłóceni
a.

Specyfikacja techniczna
- Chipset: Qualcomm QCC 5100
- Wejścia bezprzewodowe:
- - Bluetooth 5.1 (AAC, SBC, aptX, aptX HD,
- - aptX Adaptive, aptX LL, LDAC, LHDC/HWA Codec)
- Wejście przewodowe: USB-C do 24/96 kHz
- Wyjścia słuchawkowe:
- - Zbalansowane: 4,4 mm
- - Niezbalansowane: 3,5 mm
- Moc wyjściowa:
- - wyjście zbalansowane: 245 mW @ 32 Ω; 5,6 V @ 600 Ω
- - wyjście niezbalansowane: 165 mW @ 32 Ω; 2,8 V @ 600 Ω
- Impedancja wyjściowa:
- Zbalansowane: <1 Ω
- Niezbalansowane: < 1 Ω
- SNR:
- - Zbalansowane: 111 dBA
- - Niezbalansowane: 106,5 dBA
- DNR: 120 dB(A) (BAL/UnBAL)
- THD+N:
- - Zbalansowane: <0,009 % (6,5 mW/2,0 V @ 600 Ω)
- - Niezbalansowane: <0,03 % (100 mW/1,27 V @ 16 Ω)
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 45 kHz (-3 dB)
- Bateria: Litowo-polimerowa 450 mAh ok. ~10 godzin
- System zasilania: Ładowanie przez USB-C, zgodne z BCV 1,2 do 1000 mA prądu ładowania i 6,3 V
- Wymiary: 55 x 34 x 13 mm
- Masa: 26 gEstetyczne pudełko

Skrócona instrukcja użytkowania

Bardzo przyjemny sposób pakowania

Przewód USB-A - USB-C do ładowania oraz skórzany woreczek ochronny ze ściągaczem


Zaraz po wyjęciu z opakowania

Piękny drobiazg z podłączonym doń wtykiem przewodu słuchawkowego


Tył GO blu, a na nim oznaczenia poszczególnych przycisków funkcyjnych

Dwa wyjścia słuchawkowe - niesymetryczne 3,5 mm oraz zbalansowane 4,4 mm Pentaconn

Wielofunkcyjne pokrętło / przycisk fenomenalnie spełnia swą funkcję i jest bardzo dokładne w użyciu

Wejście USB-C dla ładowania akumulatora i do komunikacji przewodowej; zielona dioda wskazuje poziom co najmniej 60% naładowania (żółta od 60 do 10%, czerwona - poniżej 10%)

Dioda świeci na cyjanowo - aktywowany został tryb XSpace

Dioda świeci na żółto - aktywny tryb XBass

Dioda biała - aktywny tryb XBass oraz XSpace

Gram bezprzewodowo z iPad Air 4 i słucham na Ultrasone Signature Master

Słuchawki HiFiMan Edition XS

Meze 99 Neo

Tu podłączyłem Go blu przewodem USB-C do iPad Air 4; słucham na HiFiMan Edition XSWrażenia dźwiękowe
iFi Audio GO blu bezprzewodowo (via Bluetooth) łączyłem z dwoma urządzeniami: smartfonem iPhone XR oraz tabletem iPad Air 4, zaś przewodowo (via USB-C) z komputerem DELL Latitude 7390 oraz wspomnianym iPad Air 4. W czasie testów wykorzystywałem dość sporo różnych par słuchawek - były to: Fostex TH610, Abyss DIANA V2, HiFiMan Edition XS, Meze 99 Neo, QUAD ERA-1 oraz Ultrasone Signature Master. Wzmacniacze słuchawkowe / DAC-i porównawcze to: iFi Audio xDSD Gryphon, Astell&Kern USB-C Dual-DAC, Chord Mojo 2, Violectric CHRONOS, Encore mDSD, NuPrime DAC-10H oraz Lynx Hilo LT-USB. Używałem też streamery z wyjściem słuchawkowym TEAC NT-505-X oraz Silent Angel Munich M1, a także odtwarzacz cyfrowy Astell&Kern SE200. Muzyka w 99% pochodziła z serwisów streamingowych Tidal Plus bądź Apple Music.

Tak, GO blu jest maluśki, ale ma naprawdę dużego kopa! Potrafi w sposób nieomal kompletny i pełnowymiarowy napełnić dużym dźwiękiem każde słuchawki (a przynajmniej te używane podczas moich testów). Gra dynamicznie i żywo - ekspresyjnie. To dźwięk masywny i efektywny, a jednocześnie dokładny, stabilny i czysty. Lekko maźnięty ciepłem, nieco podrasowany miękkością, acz na minimalnym, rozsądnym poziomie. Oczywiście, dźwięk nie reprezentuje wysublimowanej czułości dynamicznej stacjonarnych wzmacniaczy słuchawkowych / DAC-ów, ale tytułowy iFi Audio oferuje więcej niźli pozornie można by się po nim spodziewać. Zapewnia prawidłowe zaangażowanie tonalne oraz autentyzm muzyki. Dostarcza brzmienie na wskroś komfortowe, bezpretensjonalne i muzycznie uniwersalne, a to naprawdę wiele. Jest z czego się cieszyć.

GO blu świetnie umie różnicować nagrania - nie boi się wejść w ich głąb, penetrować dalekie obszary i odkrywać sporo detali, niuansów oraz subtelności. Przynosi dużą różnorodność dźwiękowi równolegle utrzymując optymalną czystość sygnału. Brzmienie jest nasycone, bardzo plastyczne, wręcz lepkie od muzyki. Daje to przyjemne poczucie pełności i obfitości - instrumenty oraz wokale mają odpowiedni ciężar - są soczyste i jędrne. Czuć ich wewnętrzny kontent i miąższ. To szczegółowa i rozbudowana prezentacja ujawniająca dużo informacji o dźwięku, jego strukturze i tonalności. Mały iFi Audio może poszczycić się zarówno dobrą selektywnością, jak i niezłą rozdzielczością. Mnie to całkowicie przekonuje.

Mini-wzmacniacz optymalnie buduje przestrzeń odsłuchową. Scena brzmi czysto i naturalnie. Szeroko. W zdrowej harmonii z pozostałymi elementami dźwięku oddawane są pogłosy, wybrzmienia oraz akustyka pomieszczeń. Wszystko to odbywa się z lekkim dystansem, czy wręcz spokojem, bez specjalnych przejaskrawień i napastliwości. Przestrzeń jest widzialna w głąb horyzontu, tło jest oddalone, acz dość ciemne. Dobrze kontrastowe. Szczegóły są łatwo wybijane i wyciskane w powietrzu sceny, brzmią realistycznie i trójwymiarowo. Czasem nawet pojawiają się jakieś efekty specjalne uwalniane z nagrań typu trzaski, stuki czy oddechy. Jest dobrze!

Czas napisać kilka słów o niskich tonach. Bas jest raczej miękki, a jednocześnie należy przyznać, iż nie jest to miękkość cokolwiek redukująca czy ograniczająca w jego przekazie. Bas ma słyszalny "podmuch", dużą obszerność i gęstą strukturę. Jest dynamiczny i spójny. A do tego łatwo się komunikuje z pozostałymi pasmami i stanowi ich solidny fundament, podporę. Aktywacja pokładowej funkcji XBass pomaga niskim tonom zademonstrować większy rozmach i oddech, aczkolwiek jego substancja podstawowa pozostaje nienaruszona. To niejako lekkie podkręcenie szybkości i siły niskich tonów, bez specjalnej ingerencji w ich gęstość czy sprężystość. XBass wspiera niskie w aktywności i działaniu, przesuwa akcent na tempo i impet. Opcja ta może się przydać w rachitycznych nagraniach z deficytem kośćca i treści basu, ale niekoniecznie musi być używana non stop. Mi zdarzało się jedynie sporadycznie włączać tą opcję.

Na koniec tradycyjne pytanie - jakie słuchawki będą dla GO blu najbardziej konwergentne i synergiczne? Jak pisałem we wstępie do niniejszego rozdziału, używałem aż sześć par z różnych pułapów cenowych (od 900 PLN do 18 800 PLN): Fostex TH610, Abyss DIANA V2, HiFiMan Edition XS, Meze 99 Neo, QUAD ERA-1 oraz Ultrasone Signature Master. Oczywiście, te droższe przypinałem do wzmacniacza jedynie w celach eksperymentalnych i doświadczalnych. Nikogo nie namawiam do stosowania modeli horrendalnie drogich (myślę tu o Abyss DIANA V2) z tanim wzmacniaczem iFi Audio. Jednak taki sprawdzian dla GO blu wypadł nad wyraz korzystnie - wstydu nie było. Mały wzmacniacz wniósł do DIANA V2 sporo ruchu i energii. Ładnie się zademonstrował tonalnie. Czysto, równo i soczyście.

Myślę że najkorzystniej będzie parować GO blu ze słuchawkami z przedziału około 300 - 1 500 PLN, wówczas jest duża szansa na najwięcej synergii i korzyści. Dźwięk będzie nasycony i selektywny, pełny. Droższe słuchawki często wymagają więcej rozdzielczości i wypełnienia niżli iFi Audio potrafi im dać. Go blu gra w sposób energiczny oraz proporcjonalny, z dobrą przestronnością i dużą plastyką. To niejako przybliżenie stylu high-fidelity, czerpanie z jego substancji, acz nim nie będące do końca. Optymalizacja i uproszczenie, aczkolwiek w zaawansowanej manierze klasowego dźwięku hifi. Warto to wziąć pod uwagę przy doborze słuchawek.

Konkluzja
iFi Audio GO blu to uniwersalny, mobilny wzmacniacz słuchawkowy Bluetooth z DAC. Może też być używany przewodowo z wykorzystaniem gniazda USB-C. Pod względem brzmieniowym oferuje zaangażowany, przestronny i soczysty dźwięk operujący na wysokim poziomie efektywności oraz niezłej selektywności. To dźwięk solidnej klasy - namaszczony brzmieniem realnego high-fidelity. Bezwzględna rekomendacja dla iFi Audio GO blu! Dźwięk - 5/5; funkcjonalność - 5/5; ergonomia - 5/5.

Cena w Polsce - 899 PLN.


Zdjęcie ze strony iFi Audio by AMR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację