Polpak

czwartek, 2 lipca 2015

Philips AEA2000/12 - adapter Bluetooth

Postanowiłem napisać dosłownie kilka słów o urządzeniu mało audiofilskim, lecz ważnym i potrzebnym dla bezprzewodowego przesyłu sygnału audio z tabletu lub smartfonu do systemu hi-fi. To adapter sygnału Bluetooth Philips AEA2000/12. Nie jest to najnowsza wersja. Wyposażona jest w Bluetooth 2.1+EDR, obsługuje profile Bluetooth A2DP i AVRCP, nie obsługuje Bluetooth aptX. Zamówiłem ten adapter specjalnie do miniwieży Pioneer P1-K (czytaj TUTAJ), która pomimo, że jest najnowszym firmowym produktem, nie jest wyposażona w żadną łączność bezprzewodową.

O technologii Bluetooth można dużo i długo pisać, ale warto wiedzieć, że nazwa pochodzi od przydomka pradawnego króla Danii i Norwegii (ur. 911 r. - zm. 987 r.) Haralda Sinozębego. Siny ząb, czyli Bluetooth. Harald Sinozęby wprowadził chrześcijaństwo do Skandynawii i zjednoczył Danię z Norwegią (co dziś nie jest poprawne politycznie). Zaś dobrze znane logo Bluetooth zawiera połączone dwa starogermańskie symbole runiczne dawnego alfabetu: "H" (Haglaz) oznaczające grad i "B" (Berkanan) - brzozę. Powyższe wynika z fascynacji średniowieczną Skandynawią jednego z duńskich twórców technologii Bluetooth...

Wracając do tematu. Philips AEA2000/12 współpracuje bezproblemowo zarówno z Pioneer P1-K jak i z smartfonem Sony Xperia, którym najczęściej strumieniuję sygnał serwisu Tidal HiFi o rozdzielczości 16 bit/44,1 kHz. Wydatek na adapter jest niewielki (około 100 - 110 PLN), a znakomicie poszerza funkcjonalność sprzętu audio hi-fi, choć oczywiście nie ma mowy o jakości audiofilskiej. Niemniej jednak, to małe urządzenie przynosi wiele przyjemności z odsłuchów muzyki. Poza tym jest bardzo wygodne i poręczne, a do tego autentycznie ładne. Wadą jest możliwość sparowania z tylko jednym urządzeniem zewnętrznym i brak zaaplikowanego nowszego kodeku Bluetooth aptX.

Parowanie urządzeń jest bardzo łatwe, bezproblemowe i intuicyjne. Całkowite Plug-and-Play. Jakość dźwięku i łącza oceniam na 4/5, stabilność połączenia i transmisji na 5/5, nie odnotowałem przerw, ani zakłóceń w przesyłanym sygnale. Podsumowując, adapter Philips AEA2000/12 jest tani, a dobry.
W zestawie znajduje się adapter, zasilacz sieciowy i przewód 2 x RCA - mini-jack 3,5 mmPhilips AEA2000/12 to płaska kapsułka, którą łatwo ustawić na sprzęcie, bądź schować za nim

Wyjścia analogowe audio: 2 x RCA i na wtyk 3,5 mm

Gram na smartfonie z Tidal HiFi i przesyłam sygnał audio via Bluetooth do miniwieży Pioneer P1-K

Bluetooth, pamiątka sinych zębów średniowiecznego duńskiego króla...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację