Polpak

środa, 20 listopada 2019

Pies Nipper - "His Master's Voice" (HMV)

Przemalowany, późniejszy obraz "His Master's Voice" z gramofonem Berliner Gramophone (1899 r.)

Oryginalny, pierwotny obraz 'His Master's Voice" z fonografem Eddisona Bella (1898 r.)

I wersja z 1903 roku - RCA Victor Phonograph

Francis Barraud maluje Nippera

"His Master's Voice" na labelu płyty analogowej


Pies nazywany Nipper (pol. szczypacz), bo "szczypał" nogi gości odwiedzających jego pana, żył 11 lat (1884–1895) w Bristolu. Był mieszańcem teriera i innej nieznanej rasy. Innymi słowy, był kundelkiem. Ale stał się bardzo sławny, kiedy to będąc modelem swojego pana - angielskiego malarza Francisa Barrauda, zapozował do obrazu zatytułowanego "His Master's Voice". Obraz ten przedstawiał psa spoglądającego do wnętrza tuby fonografu cylindrycznego Eddisona Bella (czyli produkowanego przez brytyjską firmę The Edison Bell Phonograph Corporation, Ltd.).

W 1899 roku wspomniany pan Barraud udał się w interesach do biura The Gramophone Company. Menedżer firmy William Barry Owen zasugerował, że jeśli artysta zastąpi na oryginalnym obrazie fonograf Eddisona Bella bardziej efektownym gramofonem Berliner Gramophone, to natychmiast kupi obraz. I tak się rzeczywiście stało, obraz został przemalowany i kupiony. Jako znak towarowy został zarejestrowany przez Berliner do użytku w Stanach Zjednoczonych w dniu 10 lipca 1900 roku. 

W rezultacie powyższych okoliczności, obraz ten stał się symbolem szybko rozwijającej się nowej dziedziny - zapisu dźwięku na czarnej płycie i urządzeń je odtwarzających (fonografy, potem gramofony). Stał się popularnym znakiem towarowym wytwórni płytowych Victor i HMV (His Master's Voice), sklepów muzycznych HMV oraz Radio Corporation of America (RCA), po przejęciu firmy Victor w 1929 r. 

Fraza „His Master's Voice” wraz z obrazem zostały sprzedane firmie Gramophone Company za 100 funtów (równowartość 10 628 funtów w 2018 r.) - połowa za prawa autorskie, a połowa za sam obraz olejny. Oryginalny obraz olejny wisiał w sali zarządu EMI w Hayes, Middlesex przez wiele lat. Aktualnie oryginalny obraz znajduje się w archiwum EMI Records (następcy brytyjskiej firmy Gramophone), obecnie należącej do Universal Music Group .

Znak ten został przetransferowany do firmy Victor Talking Machine Company później, w 1929 roku, przejętej przez RCA. Dziś znak muzyczny „His Master's Voice” jest podzielony między kilka firm, w tym JVC (w Japonii), HMV (w Wielkiej Brytanii) i RCA (w Stanach Zjednoczonych). I tak to miły pół-terier Nipper stał się jednym z najpopularniejszych symboli muzyki, zwłaszcza tej zapisywanej na płytach analogowych.

I kilka zdjęć mojego Nippera. Metalowa, ręcznie malowana figurka, którą kupiłem w UK.


2 komentarze:

  1. Sławny pies. Dzięki za artykuł. A EMI, to skrót od jakiej nazwy?

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację