Polpak

czwartek, 28 listopada 2019

SPL Phonitor xe i SPL Phonos, wzmacniacz słuchawkowy z DAC i przedwzmacniacz gramofonowy - zapowiedź testu
Za jednym razem anonsuję recenzje aż dwóch urządzeń. Dziś zapowiadam SPL Phonitor XE (zobacz TUTAJ), czyli wzmacniacz słuchawkowy, przedwzmacniacz z DAC oraz SPL Phonos (zobacz TUTAJ), czyli przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek typu MM i MC.

SPL Electronics GmbH (SPL to skrót od Sound Performance Lab) to niemiecka firma z Niederkrüchten (kraj Nadrenia Północna-Westfalia) koncentrująca się na wytwarzaniu urządzeń audio dla segmentu profesjonalnego. Ale, jak to ostatnimi czasy dzieje w tej branży, pochyla się także nad światowymi audiofilami, z czego należy się jedynie cieszyć. Kilka lat temu opisywałem wzmacniacz słuchawkowy z DAC SPL Phonitor 2 (czytaj test TUTAJ), który okazał się być nie lada przebojem rynkowym w audiofilskim świecie. Lecz, jak się okazuje, postęp w tym zakresie jest znaczny. SPL zaproponował całą serię nowych urządzeń hi-fi, które są na poły przeznaczone dla profesjonalistów i na poły dla audiofilów.

* * *

Oba urządzenia mają na firmowej stronie bardzo szczegółowe opisy, przytaczam więc jedynie ich fragmenty.

Phonitor XE to wzmacniacz słuchawkowy przygotowany z myślą o wszystkich entuzjastach słuchania muzyki w perfekcyjnej, studyjnej jakości, pozbawionej jakichkolwiek kompromisów. Najwyższy poziom dźwięku zapewnia nowatorski konwerter analogowo-cyfrowy DAC768, umożliwiający 32-bitową transmisję przy próbkowaniu PCM aż do 768 kHz, a w kodowaniu DSD, aż do poziomu DSD256. Te liczby robią wrażenie! Jeżeli chodzi o analogową sekcję wzmacniacza to mamy tu do czynienia z rozwiązaniem z najwyższej półki - podobnie jak w Director DAC & Preamplifier, wbudowano tu aktywny filtr dolnoprzepustowy, pracujący w technologii 120 V Voltair. Wrażenie robią również przydatne podczas pracy mierniki wychyłowe VU.

Trochę historii: Phonitor został zaprojektowany i przygotowany z myślą o inżynierach i realizatorach dźwięku, miksujących materiał z wykorzystaniem słuchawek. Świetny odbiór wzmacniacza - również w gronach audiofilskich - sprawił, że Phonitor zgromadził rzeszę fanów na całym świecie, umożliwiając im odbiór muzyki w sposób, w jaki do tej pory dostępny był tylko dla realizatorów pracujących w profesjonalnych studiach, pozbawiony wszechobecnego efektu “super-stereo” oraz gwarantujący naturalny "crosstalk". Dlatego oczywistym posunięciem konstruktorów SPL było przygotowanie wzmacniacza zoptymalizowanego na tę grupę osób, delektujących się dźwiękami płynącymi ze słuchawek.

Wzmacniacz typu 'dual' dla zbalansowanych słuchawek: Phonitor xe udostępnia parę wyjść słuchawkowych umieszczonych na przednim panelu urządzenia oraz dodatkową, zlokalizowaną z tyłu obudowy. Zbalansowane słuchawki mogą zostać podłączone zarówno do standardowego wyjścia wykorzystującego złącze Jack 1/4 (TRS), jak i obsługującego 4-pinowe gniazdo XLR. Wbudowany bezpośrednio w urządzeniu, zaawansowany wzmacniacz typu 'dual', dostarcza słuchawkom dwa razy większą moc, niż standardowe wyjścia słuchawkowe. Przekłada się to na bardziej sprężystą odpowiedź niskich częstotliwości i zapewnia transparentny, dający dużo przyjemności odsłuch. Co ważne, oba wyjścia mogą być używane w tym samym czasie. Warto zauważyć, że para wyjść umieszczonych na panelu tylnim sprawdza się doskonale współpracując ze słuchawkami podłączonymi na stałe do urządzenia, a brak dodatkowego przewodu w zasięgu wzroku ułatwia odsłuch i nie zakłóca ascetycznego wyglądu. Na koniec trzeba dodać, że architektura wzmacniacza umożliwia przełączanie pomiędzy parami wyjść słuchawkowych, za co odpowiedzialny jest specjalny przełącznik umieszczony na panelu przednim. Ta przydatna funkcja sprawdzi się podczas porównywania różnych typów słuchawek bez konieczności ciągłego ich podłączania i odłączania.

SPL Phonos to przedwzmacniacz gramofonowy przeznaczony do współpracy z gramofonami zarówno z wkładką MM Moving Magnet, jak i MC Moving Coil, perfekcyjnie realizujący korekcję RIAA. Phonos oferuje do 71,5 dB wzmocnienia dla wkładek MC i do 50 dB dla wkładek MM.

- wysokonapięciowa konstrukcja wewnętrzna 120 V w oparciu o technologią VOLTAiR
- korekcja krzywej RIAA (Douglas Self)
- współpracuje z wkładkami MM Moving Magnet i MC Moving Coil
- pozwala na 71.5 dB wzmocnienia dla wkładek MC i do 50 dB dla wkładek MM
- pojemności dla MM: wyłączona, 150 pF, 220 pF i 330 pF
- pojemności dla MC: 100, 220, 470, 2k2, 4k7 i 10 kOhms
- zastosowany kondensator styrofleksowy w korekcji RIAA
- przełączany poziom wzmocnienia: Normal, -10 dB, +4 dB
- pozłacane złącza wejściowe i wyjściowe RCA
- uziemienie dla gramofonu
- przełączany filtr subsoniczny, eliminujące najniższe częstotliwości będące efektem działania silnika gramofonowego przenoszonego na igłę
- przełącznik Standby/Power On
- liniowy zasilacz zbudowany na bazie transformatora toroidalnego
- gruba, aluminiowa płyta czołowa i pokrywa, obudowa wykonana z arkusza blachy stalowej
- urządzenie wyprodukowane w Niemczech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację