Polpak

piątek, 21 sierpnia 2020

Głośniki podłogowe Amphion Argon 7LS - zapowiedź testu
Cztery zdjęcia ze strony Amphion Loudspeakers Ltd.


Dawno już na Stereo i Kolorowo nie testowałem fińskich głośników marki Amphion - ostatnio było to aż 6 lat temu, kiedy to opisywałem fajniutkie monitory Amphion Ion+ (czytaj recenzję TUTAJ). Wcześniej miałem też okazję bliżej zapoznawać się z modelami Amphion Helium 510 oraz Amphion Krypton 3. To było ponad 8. lat temu - ale ten czas szybko płynie...!

Cieszyński Voice Sp. z o.o. niedawno został polskim dystrybutorem fińskiego Amphion Loudspeakers Ltd. Jeszcze w czerwcu umawialiśmy się na wypożyczenie jakiegoś ciekawego modelu głośników na testy, ale ciągle nie było dogodnego czasu na przesyłkę, bo "wciąż byłem zarobiony". Ostatecznie dałem słowo, że zaraz po moim urlopie "przygarnę" jakieś paczki Amphiona do siebie. Dziś rano przyjechały głośniki podłogowe Amphion Argon 7LS (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To nowa wersja poprzednich Argon 7; zawsze byłem ciekawy jak duże Argony zagrają w moim pomieszczeniu i z moim systemem hi-fi. Przed chwilą podłączyłem je do wzmacniacza Bladelius Tyr III, tym samym tworząc twórczy duet hi-fi fińsko-szwedzki! I zaczynam odsłuchy.

* * *

"Amphion wprowadza na rynek całkowicie nową wersję flagowej kolumny głośnikowej z serii Argon. Model Argon 7LS zastępuje bardzo dobrze znaną konstrukcję, Argon 7L, i dzięki nowym udoskonaleniom zapewnia jeszcze wyższą jakość dźwięku. Jedną z kluczowych zmian są pasywne radiatory, które rozwiązują problemy charakterystyczne dla obudów z systemem wentylacji bass-reflex. Wykorzystanie biernych membran pozwala zapewnić bardziej energetyczny i naturalnie brzmiący dźwięk nawet przy niskim poziomie głośności.

Projektanci wzbogacili model Argon 7LS o zwrotnicę charakterystyczną dla produktów Amphiona. Ustalając częstotliwość odcięcia na poziomie 1600 Hz konstruktorzy stworzyli doskonałe warunki dla głośnika wysokotonowego – tweeter może pracować w zakresie, w którym ludzki słuch jest najbardziej wnikliwy. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu głośniki działają jak punktowe źródła, przewyższając możliwościami konstrukcje koncentryczne. W przypadku tych drugich głośnik wysokotonowy znajduje się niejako wewnątrz fali dźwiękowej generowanej przez otaczający go większy przetwornik. Aby zapewnić równomierną dyspersję dźwięku, konstruktorzy zastosowali specjalnie opracowany falowód. Dzięki niemu miejsce optymalnego odsłuchu jest bardzo szerokie. W uzyskaniu wysokiej jakości dźwięku pomagają rozwiązania techniczne, które Amphion wykorzystuje w profesjonalnych konstrukcjach wykorzystywanych przez światowe studia nagraniowe. Dzięki ich perfekcyjnemu dostrojeniu pod kątem wykorzystania w domu, model Argon 7LS gwarantuje spektakularną jakość dźwięku, dokładnie taką, jaką chciał pokazać artysta".

Specyfikacja techniczna
Typ: kolumna podłogowa
Skuteczność: 91 dB
Impedancja: 8 Ohm
Pasmo Przenoszenia: 28 - 25 000 Hz
Maskownica: zintegrowana, wymienna (różne kolory)
Głośnik Wysokotonowy: 25 mm, tytanowy
Głośnik Nisko-średniotonowy: 2 x 180 mm, aluminiowy
Konstrukcja: 2-drożna, membrana bierna
Wymiary: 1 160 x 191 x 305 mm (wys/szer/gł)
Masa: 30 kg/sztuka


Wytargałem głośniki z windy; nie było to łatwe zadanie, bo jedna skrzynka (bez kartonu) to żywe 30 kg

Ciekawy sposób pakowania; gąbki stabilizujące są przyklejone od wewnątrz kartonu

Głośniki już wypakowane z pudeł

Wkręcam kolce


Czarno-szare wykończenie skrzynekMaskownice są tylko na głośnikach


Tylne membrany bierne

Bardzo nietypowe terminale duńskiego Argento Audio, a obok przełącznik podbicia sopranów

Amphiony grają ze wzmacniaczem Bladelius Tyr III

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację