Polpak

czwartek, 2 września 2021

Studio 16 Hertz Arcada 2,5 Signature, głośniki podłogowe - zapowiedź testu

 


Kilka dni temu gościłem u siebie w domu pana Grzegorza Rogalę, właściciela i konstruktora firmy Studio 16 Hertz z Tychów (Studio 16 Hertz jest też polskim dystrybutorem marki Cayin). Pan Grzegorz przyjechał do Trójmiasta w sprawach biznesowych, ale przy okazji zajechał i do mnie do Gdyni. Zabrał zrecenzowany już wzmacniacz Cayin CS-150A, a jednocześnie dostarczył mi swoje nowe głośniki na odsłuchy. To monumentalne Studio 16 Hertz Arcada 2,5 Signature (zobacz TUTAJ) na duńskich przetwornikach Scan Speak "Revelator".

* * *

(Cytuję opis dostarczony mi listownie przez pana Grzegorza Rogalę). Kolumny głośnikowe Arcada 2,5 powstały w 2012 roku. Wersja Signature tego modelu liczy sobie natomiast 3 lata.

Acada 2,5 Signature zbudowane zostały na bazie przetworników duńskiego Scan Speaka. Konstrukcja ta jest układem 2,5-drożnym (stąd i nazwa systematyczna), gdzie za niskie tony odpowiada głośnik Scan Speak Revelator 18W8531G00 - a za bas i średnie tony Scan Speak 18W/16Hz G02. To specjalny głośnik przygotowany na zamówienie firmy, gdzie membrana wykonana jest z włókien drzewnych IV generacji i ma kolor czarny, aluminiowy kosz, karkas cewki z włókna szklanego i układ magnetyczny wprost przeniesiony z modelu 18 W Revelator. Zakres wysokotonowy obsługuje przetwornik również Scan Speaka tzw „mały Revelator” czyli D2905/9700. Jest to 28 mm kopułka nasączana substancją tłumiącą rezonanse. Przetwornik posiada układ SD-1, czyli miedziany pierścień linearyzujący impedancję .

Zwrotnice tego modelu zbudowane są na solidnych podzespołach jak cewki niemieckiego Intertechnika na drucie 1,4 - 1,8 mm grubości, grafitowe rezystory i znakomite kondensatory, zaś filtry zwrotnic posiadają zbocza 12 dB /oktawę . Zwrotnica podzielona została na trzy płytki drukowane, dla każdego obwodu osobna. Okablowanie to miedź o czystości 6N. Terminal przyłączeniowy jest dwu częściowy składa się z korpusu aluminiowego anodowanego na czarno oraz blachy nierdzewnej z wydrukowanym grawerem nazwy modelu i firmy techniką laserową. Gniazdo to pojedynczy terminal WBT Midline 0763 złocone z nakrętką grawerowaną która dobrze trzyma w zacisku zarówno widełki, jak i wtyki bananowe.

Obudowa wykonana jest w solidnych płyt MDF o 22 mm grubości, natomiast boki obudowy to sandwich aż 32 mm grubości. Obudowa składana metodą pióro wpustu na kąt 45 stopni. Sztywność takiego połączenia jest bardzo dobra. Tutaj skrzynia ma dwa różne materiały, jeden to sztywny MDF ,drugi to płyta wiórowa o większym tłumieniu wewnętrznym. Skrzynia posiada na sporej jej części maty bitumiczne znacznej grubości oraz materiał tłumiący. Wzmocniona jest także specjalnymi wieńcami usztywniającymi obudowę.

Kolumny wytwarzane są w trzech rodzajach oklein w podstawowej wersji: czereśnia amerykańska, orzech amerykański i dąb czarny. Na zamówienie wykonujemy dąb bielony, palisander santos, heban makassar i wiele innych. Wszystkie wymienione okleiny pochodzą z włoskiej wytwórni ALPI. Arcada 2,5 Signature posiada prostą frontową ściankę, a boki bryły są sfazowane na kąt 30 stopni. Maskownice mocowane są za pomocą magnesów neodymowych zatopionych pod okleiną, przez co brak gniazd w obudowie nie zaburza bryły frontowej ścianki.

Dane techniczne
Pasmo przenoszenia: 30 - 28 000 Hz (+/-3 dB)
Moc nominalna/muzyczna: 160/250 W
Zalecana moc wzmacniacza: 25 - 250 W
Impedancja: 4 Ohm
Efektywność: 90 dB
Wymiary: 102 x 21 x 35 cm
Masa: 32 kg netto / sztuka


Dostawa prosto z TychówWszystko zostało bardzo starannie zapakowane

Wysunięte stelaże, a na nich kolce zakończone gumkami - pomysłowe i praktyczne! Producent oferuje też na życzenie nóżki norweskiej Soundcare by SEAS


Zaraz po wypakowaniu z pudeł

Na górze Scan Speak tzw. „mały Revelator”, czyli D2905/9700


2 x duńśki Scan Speak "Revelator" Piękna stolarka - okleina dębowa barwiona na czarny mat


Terminale WBT-0763 "classic"


Na początek przyłączyłem głośniki Arcada 2,5 Signature do wzmacniacza Esoteric F-03A, potem "pójdzie" Trigon Exxact

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację