Polpak

czwartek, 1 grudnia 2022

Plan recenzji - grudzień 2022 r.

Na ostatni miesiąc roku 2022 na blogu Stereo i Kolorowo zaplanowałem kilka ciekawych recenzji sprzętowych. Zaś ostatniego dnia grudnia tradycyjnie pokuszę się o muzyczne podsumowanie roku, czyli opublikuję "subiektywny zestaw najciekawszych albumów".

1. Właśnie kończę opis koreańskich Phiaton 900 Legacy (zobacz TUTAJ). To kompaktowe słuchawki bezprzewodowe Bluetooth z systemem aktywnej redukcji szumów ANC. Warto wiedzieć, iż Phiaton Corporation jest częścią większego południowokoreańskiego przedsiębiorstwa Cresyn Co., Ltd. A to bardzo dobrze rokuje względem słuchawek 900 Legacy. Muszę uczciwie przyznać, że są świetne!


 2. Kolejne słuchawki w "poczekalni" to Monoprice Monolith AMT (zobacz TUTAJ) z zainstalowanymi pełnozakresowymi przetwornikami AMT (Air Motion Transformer). Takie nietypowe przetworniki zawierają składaną elastyczną membranę, w której pojedyncze fałdy otwierają się i zamykają naprzemiennie, a tym samym „wdychając” i "wydychając" powietrze za pomocą specjalnego systemu mieszków - przy czym powietrze przepuszczane przez ich fałdy jest przyspieszane czterokrotnie szybciej niż sama membrana. Co istotne, w przetwornikach AMT membrana nie pracuje w kierunku osi promieniowania, lecz prostopadle do tej osi. Uważa się, że to gwałtowne przyspieszenie ruchu powietrza zapewnia znacznie lepszą reprodukcję dźwięku, w tym wysoki zakres dynamiki i niezwykle szeroki zakres częstotliwości. 
3. Od kilkunastu dni zajmuję się przetwornikiem cyfrowo-analogowym Canor DAC 2.10 (zobacz TUTAJ). To DAC, który posiada konstrukcję dual-mono opartą na dwóch konwerterach cyfrowo-analogowych ES9038Q2M firmy ESS Sabre obsługujących sygnał aż do rozdzielczości 24-bit. Wyjście to stopień lampowy wsparty na czterech lampach elektronowych 6922. Układ przetwornika wyposażono w 7. filtrów cyfrowych, w tym jeden zastrzeżony dla formatu MQA. Oczywiście, możliwie jest także całkowite wyłączenie i pominięcie filtrowania. Dzięki zastosowanym konwerterom możliwe jest odtwarzanie plików w formatach PCM z częstotliwością próbkowania do 768 kHz oraz w formacie DSD do natywnego DSD512 przez wejście USB.

4. Niedawno odebrałem na testy TEAC PE-505 (zobacz TUTAJ), czyli japoński przedwzmacniacz gramofonowy. PE-505 zaopatrzony został w pełni zbalansowane wejścia/wyjścia, które obsługują wejście dla wkładek typu MC. Wykorzystuje w pełni zbalansowany obwód na wszystkich etapach, który wzmacnia, wyrównuje i utrzymuje czystość sygnału nawet najsłabszych sygnałów audio odbieranych przez wkładkę. Co istotne, niezbalansowany sygnał na konwencjonalnym wejściu RCA także jest konwertowany do trybu przetwarzania różnicowego - zaraz za gniazdami wejściowymi.
5. RØDE NTH-100 (zobacz TUTAJ) to słuchawki produkowane w dalekiej Australii. To pierwszy model słuchawek firmy Røde Microphones z Sydney i, jak do tej pory, jedyny. Ale jest to bardzo nietypowy, oryginalny produkt przygotowany szczególnie dla profesjonalnego użytku (ale nie tylko!), a dzięki temu wyjątkowo trwały, odporny na uszkodzenia oraz z zaimplementowanymi udogodnieniami zwiększającymi codzienny komfort i poręczność użytkowania. Oferuje też bardzo zaangażowany, acz dokładny dźwięk o ponadstandardowych parametrach w swojej klasie cenowej.
6. Musical Fidelity MX-Stream (zobacz TUTAJ) to transport strumieniujący wymagający podłączenia do zewnętrznego DAC-a - jego funkcją jest odebranie z zewnętrznego środowiska plików audio PCM do 32 bitów i 352,8 kHz lub DSD do DSD256, a następnie zamiana na cyfrowy, zero-jedynkowy sygnał audio. MX-Stream czyni to w sposób "bit-perfect", czyli dostarcza taki sygnał cyfrowy, który w żadnym miejscu układów nie był modyfikowany - po to, aby był absolutnie zgodny z bitowym oryginałem. Innymi słowy, odtwarzacz w żaden sposób nie ingeruje w strumień danych, przekazując na wyjście cyfrowe dokładnie to samo, co otrzymuje na źródle (m.in. brak resamplingu, bez zmian wartości poszczególnych próbek).
7. OLLO Audio Reference S4X (zobacz TUTAJ) to słuchawki dynamiczne otwarte produkowane w Słowenii. Jak podaje OLLO Audio, Reference SRX są rozwinięciem modelu S4R. Zostały ulepszone o nowe strojenie, pady i pałąk. Słuchawki są opracowane w ścisłej współpracy z profesjonalnymi inżynierami miksu i masteringu, którzy wiedzą, że dźwięk i komfort to dwa najważniejsze składniki naprawdę dobrych słuchawek studyjnych. Rezultatem tego są otwarte słuchawki referencyjne do domowego studia, jak również do profesjonalnego studia dźwiękowego lub dla audiofila, który do słuchania muzyki wymaga tego, co najlepsze.
8. Kolejnym przedmiotem recenzji będzie Topping G5 (czytaj TUTAJ) - ten mobilny wzmacniacz słuchawkowy / DAC seryjnie zbiera nagrody i pochwały. Wykorzystuje moduł wzmacniacza słuchawkowego NFCA, specjalnie zmodyfikowany, aby pasował do przenośnego rozmiaru. Ten moduł jest w stanie wytwarzać dużą moc przy zachowaniu niskich zniekształceń i długiej żywotności baterii. Topping G5 integruje własny stopień konwersji cyfrowo-analogowej, oparty na chipie DAC ESS ES9068AS, oferując doskonałą wydajność. Umożliwia także dekodowanie strumieni audio o wysokiej rozdzielczości, do 32 bit PCM 768 kHz, DSD512 i DoP256.
9. Dopiero co przyjechał do mnie Yaqin MS-2A3 (czytaj TUTAJ). MS-2A3 to wzmacniacz lampowy pracujący w układzie push-pull opartym na dwóch lampach mocy 2A3 (młodszy brat lampy 300B) na kanał oraz dwóch lampach sterujących (12AX7 oraz 12AU7) na kanał. Lampy elektronowe 2A3 pracują w trybie triodowym z mocą 2 x 15 W w pełnej klasie A.
10. Serdecznie zapraszam do grudniowej lektury Stereo i Kolorowo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację