Polpak

środa, 14 grudnia 2022

Octavio AMP, wzmacniacz "All-in-One" - zapowiedź testu

 

Proces technologicznej miniaturyzacji aplikowany w audio hifi wciąż i wciąż postępuje, ewoluuje, doskonali się. Coś, co jeszcze do niedawna zamykaliśmy w trzech osobnych dużych pudłach, dziś można produkować w jednym, małym. Znacząco mniejszym. Wysokoefektywny wzmacniacz zintegrowany, DAC i streamer zamontowane w jednej niedużej skrzynce to obecnie popularny standard. Ale żeby to to miało wymiary grubszej książki, to nieczęsto jeszcze się zdarza. Proszę Państwa oto francuski Octavio AMP (zobacz TUTAJ i TUTAJ)!

Octavio AMP to wydajny wzmacniacz wyposażony w streamer i DAC, czyli jest to tzw. system "All-in-One", który do pracy potrzebuje jedynie przewodowego przyłączenia głośników. Oraz doprowadzenia prądu i Internetu, ma się rozumieć. Resztę załatwia we własnym zakresie. 1) Strumieniuje dźwięk / muzykę (moduł Linkplay A98) całego świata dostępne w necie na różnych platformach streamingowych lub radiostacjach internetowych (w formatach bezstratnych), 2) jest wyposażony w wewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy (kość Burr-Brown PCM1798), 3) jest pełnoprawnym wzmacniaczem zintegrowanym klasy D (Texas Instruments TPA3250, zobacz TUTAJ), 4) ma łączność bezprzewodową WiFi, Bluetooth i AirPlay oraz 5) własną aplikację sterującą Octavio. Wzmacniacz Octacvio AMP jest wytwarzany we Francji, w niewielkim przedsiębiorstwie start-upowym prowadzonym przez młodych, acz zdolnych i pełnych entuzjazmu ludzi (zobacz TUTAJ).

Octavio AMP to malusi wzmacniacz, który ma modułową konstrukcję wewnętrzną - jest poskładany niczym z klocków LEGO, ale zamknięty w estetycznej, aluminiowej obudowie. Wyposażony w liczne udogodnienia i nowoczesne rozwiązania. Jest uniwersalny i ergonomiczny. Po prostu "plug-ang-play". Dodatkowo wyposażony w audiofilskie terminale głośnikowe oraz do w dwa zewnętrzne do wyboru zasilacze (24 V lub 32 V), które warunkują ostateczną wydajność prądową i moc wzmacniacza. Zasilacz 32 V pozwala na uzyskanie komfortowej mocy 2 x 100W przy 4 Ohm lub 2 x 60W przy 8 Ohm z wysoką sprawnością ponad 92%. To są bardzo przyzwoite parametry.

Pierwsze wrażenia związane z Octavio AMP mam bardzo przyjemne. Zaraz po uruchomieniu (i pobraniu stosownej aplikacji na smartfon) urządzenie od razu uruchamia funkcję streamingu. Proces ten jest szybki i intuicyjny. Całkowicie bezstresowy dla użytkownika. Od czasu mojego pierwszego uruchomienia urządzenia do streamowania muzyki via Tidal upłynęło nie więcej niż 2-3 minuty. Żadnego przycięcia, żadnych problemów technicznych, żadnych komplikacji. Zaś jeśli chodzi o dźwięk, to po prostu szok! Potęga, moc i muzykalność. Harmonijne granie o soczystym wypełnieniu.

Specyfikacja techniczna:
Moc (1% THD) : 2 x 60 W (8 Ohm), 2 x 100 W (4 Ohm), klasa D
Efektywność: > 92%
THD (@1W): < 0.005%
Wejścia: RCA x 2, optyczne (Toslink), USB (odtwarzanie multimediów)
Wyjścia: głośnikowe, dla subwoofera
Chipy audio: Allwinner R328, ARM Cortex-A7 (Dual-core), taktowanie 1.2 GHz, AMPAK AP6256 (Wi-Fi/Bluetooth), Przetwarzanie dźwięku (APE) oparte na architekturze ARM NEON, obsługiwane przez moduły Linkplay Next Gen
Formaty audio: FLAC/OGG/ALAC/WMA/APE/MP3
DAC: Burr-Brown PCM1798 do 24 bit/192 kHz, architektura różnicowa zapewniająca filtrowany i niezakłócony dźwięk
Optyczny: kompatybilność do 24 bitów/192 kHz
Sieć: Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4 GHz/5 GHz, antena zewnętrzna, Ethernet
Bluetooth: Bluetooth 5.0, A2DP
Wymiary (szer. x gł. x wys.): 196 x 196 x 39 mm

Pudełko


A w pudełku wzmacniaczyk


Nieliczne akcesoria: zasilacz i antenka

Pierwszorzędne wykonanie, niezły design

Tył urządzenia

Wielgachne terminale głośnikowe!

Porównanie z książką dużo mówi o gabarytach Octavio AMP


Streamuję z Tidal


Skany ekranu iPhone'a z aplikacją Octavio

2 komentarze:

  1. Panie Ludwiku,
    Czy byłby Pan wstanie określić czy zmiana stareńkiego Onkyo Tx-8150 na wspomniany wzmacniacz octavio to rozsądna decyzja? Kolumny to Pylon Opal Monitor.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację