Polpak

niedziela, 27 października 2013

Stolik audio Solid Tech Radius Duo 3
Wstęp
Kiedy meloman-audiofil skompletuje już cały zestaw audio, posiądzie wszystkie upragnione sprzęty zapewniające wyborny dźwięk, zdobędzie dzięki im satysfakcję z brzmienia muzyki i doszlifuje to wszystko odpowiednim okablowaniem, najczęściej pojawia się kolejny problem: gdzie i na czym to wszystko postawić, poukładać? Jaki wybrać stolik, aby zapewnić zestawowi marzeń godną oprawę? Przecież nie wypada rasowemu odbiorcy muzyki stawiać drogiego sprzętu audio na tanich meblach z IKEA. Trzeba mieć więc koniecznie godziwą i dostosowaną szafkę dla ukochanego hi-fi. Piszę to całkowicie bez ironii - tak po prostu najczęściej dzieje się w rzeczywistości, czyli w życiu. 

Między innymi, dlatego ostatnimi czasy „Stereo i Kolorowo – Underground” wzbogaciło się o dedykowany audio mebel pochodzący ze szwedzkiej firmy Solid Tech. Na razie został wypożyczony do testów od polskiego dystrybutora Premium Sound, ale być może, pozostanie na dłużej.

Solid Tech
O Solid Tech pisałem już dwukrotnie: przy okazji testu stóp antywibracyjnych „Feet of Silence” TUTAJ oraz akcesoriów antywibracyjnych „Discs of Silence” TUTAJ. Wypada mi, więc jedynie z grubsza powtórzyć to, co wówczas napisałem o Solid Tech.

To przedsiębiorstwo mieszczące się w Malmö w Szwecji, założone w 1995 roku. Obecnie Solid Tech ma w ofercie niezwykle bogaty wybór różnorodnych stolików audio i postumentów dla kolumn o wspólnej nazwie Radius. Wszystkie produkowane są z drewna i z wysokogatunkowego szwedzkiego aluminium. Ponadto firma oferuje specjalistyczne racki (specjalne ażurowe stoliki) Rack of Silence wykorzystujące sztywność połączeń krzyżowych oraz elastyczność sprężyn. Kolejną grupą firmowych produktów są stopy, izolatory i podkładki antywibracyjne. Można tu znaleźć produkty o nazwach „Disc of Silence”, „Isoclear” oraz „Feet of Silence”, które są kompatybilne z izolatorami montowanymi na firmowych rackach. Dostępne są także specjalne podkładki pod kolce stolików lub podstaw do kolumn. Co istotne, produkty Solid Tech oprócz precyzyjnego wykonawstwa oraz zastosowanych innowacyjnych rozwiązań (patentów) odznaczają się także niebanalnym, pięknym designem. Surowym, aczkolwiek estetycznym – w skandynawskiej manierze. Po prostu rasowe „Made in Sweden”.

Warto podkreślić, że wszystkie produkty Solid Tech są wykonywane z niezwykłą dbałością o pomiary rezonansowe, przy użyciu optymalnych materiałów oraz ze sporym znawstwem pochodzącym z dziedziny wibroizolacji. Jednocześnie firma do swoich wytworów podchodzi czysto naukowo i przy użyciu normalnych zasad fizyki, a bez krzty mistycyzmu, czy też tzw. „audio voodoo”. Bardzo to jest zdroworozsądkowe i uczciwe. Solid Tech ujawnia, że nie stosuje żadnych „kosmicznych” materiałów rodem z NASA, czy takich używanych przez przemysł obronny lub do budowy samochodów wyścigowych Formuły 1 oraz nie korzysta z pomocy naukowej żadnych uczelni czy instytutów naukowych.  Solid Tech wykorzystuje za to wysokogatunkowe materiały oraz posługuje się zdrowymi (niewydumanymi) prawami fizyki, a także korzysta z licznych własnych pomiarów, badań i doświadczeń. Stąd ceny produktów mieszczą się w normalnych, przyzwoitych zakresach, a nie „high-endowych”, a ich wpływ na jakość dźwięku jest niewątpliwy.

Jak można przeczytać na firmowej stronie, zasadę projektowania sprzętów Solid Tech opisują trzy proste komunikaty:

1. Tworzenie funkcjonalnej izolacji w płaszczyźnie pionowej i poziomej, z niską częstotliwością rezonansową, która jest daleko poza słyszalnym zakresem.
2. Wykorzystywanie fizycznie małego i stabilnego układu (organizmu), w celu uniknięcia wpływu drgań przenoszonych przez powietrze.
3. Wdrażanie stosowania sprzętu o małej masie dla uniknięcia magazynowania energii, minimalizując tym samym tendencję obiektu do rezonansów.

Tego typu praktykę można w skrócie skwitować jednym zdaniem: „rozsądne hi-fi - tak, irracjonalny high-end - nie”. Mi taka zasada odpowiada i przekonuje, tym bardziej, że produkty Solid Tech są racjonalnie wycenione.

Od kilku miesięcy Solid Tech ma w Polsce swojego dystrybutora – to firma Premium Sound z Gdańska.

Radius Duo 3 – budowa i wrażenia ogólne
Solid Tech do swoich produktów używa wysokogatunkowe szwedzkie aluminium, stal oraz drewno. Rodzina o wspólnej nazwie Radius obejmuje całą serię stolików o różnorodnych rozmiarach, układach półek i ich ilości. Radius to także standy dla kolumn podstawkowych.

Stolik audio Radius Duo 3 wykonany jest z aluminiowych nośnych rur oraz drewnianych blatów. Rury mogą być w kolorze czarnym lub czystego aluminium. Natomiast blaty dostępne są w wielu wybarwieniach drewna lub lakierowane na czarno lub biało. Rury nośne mają specjalną konstrukcję: na zewnątrz są żebrowane, a w środku znajdują się trzy ścianki, centralnie łączące się w centralnym miejscu przekroju. Taka konstrukcja sprawia, że jest ona bardzo lekka, ale jednocześnie i wielce sztywna – mocna. Trzeba podkreślić, że cała budowa stolika Radius Duo 3 jest bardzo przemyślana i logiczna. Trzy półki-blaty łączą się ze sobą sześcioma rurami-nogami w rogach oraz po środku frontu i tyłu szafki. Każda rura (a w zasadzie jej fragment) jest dokręcana do blatu grubymi śrubami. Konstrukcja ta jest bardzo stabilna, statyczna i mocna – pomimo że masa całkowita nie przekracza 20 kg. Każda z dwóch stron stolika może być obciążona masą 60 kg, czyli w sumie 120 kg (!). To naprawdę sporo – można tu ustawiać nawet najcięższe końcówki mocy.

Montaż jest bardzo prosty i intuicyjny. Po prostu najpierw do górnego blatu, od jego spodu, wkręca się śruby, do nich zaś wkręca się fragmenty rur nośnych. Z kolei na nie kładzie się następną półkę, do niej ponownie wkręca się rury-nogi i dalej – kolejny blat, a do niego dolne stopy zakończone kolcami. Cała operacja nie zajmuje więcej niż 10 – 15 minut. Sama przyjemność. Niestety, w zestawie nie ma podkładek pod  kolce, ale Solid Tech oferuje takowe – trzeba je nabyć jednak osobno.

Jak wygląda stolik Radius Duo 3 to widać na zdjęciach. Jest to bardzo estetyczny mebel, łączący w sobie piękno naturalnego drewna blatów oraz technicyzujacy styl, który nadaje czyste i lekko białawe aluminium nóg nośnych. Warto podkreślić, że stolik Solid Tech wykonany jest niezwykle precyzyjnie i skrupulatnie. Wszystko jest pięknie dopracowane, z dbałością o najmniejsze detale – wręcz pedantycznie. Stolarka półek jest najwyższej próby – lakier czysto i dokładnie położony. Wspaniała robota.
Montaż stolika jest prosty i przyjemny

Przekrój poprzeczny aluminiowej rury nośnej

Od spodu wkręca się 6. fragmentów rur z kolcami

Rury zapakowane są w papierowe rulony

Stolik Solid TechŁadne drewniane wykończenie blatu - usłojenie drewna jest doskonale widoczne  

Monitory Martin Logan Lotion 15 stoją na podstawach Solid Tech


Sprzęt audio ładnie prezentuje się na stoliku Radius Duo 3 


Aluminiowe rury nośne wykonane są z czystego szwedzkiego aluminium

Wzmacniacz Hegel H80

Rzut ogólny na system odsłuchowy

Wpływ na dźwięk
Tym razem nie napiszę zbyt dużo o dźwięku systemu, o wpływie stolika Solid Tech na zmianę substancji muzyki. Niemniej jednak różnica po przestawieniu sprzętu audio z dotychczasowych stolików (VAP i Ostoja) na Radius Duo 3 naturalnie była i to wcale nie mała. Największą poprawę odczułem na wypełnieniu basu, lepszej jego masie i definicji. Ponadto ogólny przekaz zyskał na bogatszym różnicowaniu poszczególnych instrumentów, ich lokalizacji i nasyceniu. Wydaje się, że drewniane blaty swoją naturalną słojową (a przez to wielokrotnie warstwową) strukturą  wraz ze sztywnym, aczkolwiek lekkim zawieszeniem nośnym z aluminium pozwoliły uwolnić dźwięk, jego głębię i precyzję. Tak to odbieram.

Konkluzja
W dwóch słowach podsumowania napiszę, że Solid Tech Radius Duo 3 to przemyślany projekt wykorzystujący naturalne drewno oraz lekkie aluminium. W rezultacie powstał bardzo solidny i piękny mebel, który ma dobroczynny wpływ na system audio. Zapewnia nie tylko doskonałą izolację  od rezonansów i wibracji otoczenia, ale także dostarcza użytkownikowi bardzo wysokie odczucia estetyczne.

Post scriptum
Wraz ze stolikiem Radius Duo 3, do testów otrzymałem także podstawy pod monitory, które nazywają się po prostu … Radius – Loudspeaker Stand. Ich konstrukcja jest analogiczna jak stolika. To dwie aluminiowe rury od dołu wkręcane w cokół, a u góry w akrylową podstawkę, na której stawia się monitor. Standy są bardzo lekkie, ale stabilne i mogą przyjąć sporą masę skrzynek głośników.


Sprzęt używany podczas testu
Wzmacniacze: Hegel H100 (test TU), Hegel H80, Dayens Ampino (test TU), a także komplet przedwzmacniacza i dwóch monofonicznych końcówek mocy Rotel RC-03/Rotel RB-03/Rotel RB-03.
Kolumny: Vienna Acoustics Mozart Grand, Martin Logal Motion 15 (test TU), Studio16 Hertz Canto Two (test TU), Pylon Topaz 15 (test TU), Rega RS1 (test TU) i Usher S-520.
Źródła cyfrowe: odtwarzacz Musical Fidelity A1 CD-PRO, iPad 3 Apple (test TU) oraz NuForce Air DAC (test TU) i NuForce Icon DAC. 
Gramofony: Clearaudio Emotion oraz Roksan Radius 5.2 (test TU).
Przedwzmacniacz gramofonowy: Ri-Audio PH-1 (test TU).
Wkładki gramofonowe: Goldring 2100, 2300 i Legacy (test TU), Audio-Technica AT-F3/III (test TU) oraz Clearaudio Aurum Classic Wood.
Okablowanie: Audiomica Laboratory w tym seria Pirop Reference (test TU), DC-Components (test TU) i Nameless (test TU).
Akcesoria: panele akustyczne Vicoustic Wave Wood (10. sztuk) na ścianach (test TU), podstawa antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU) pod gramofonem, stopy antywibracyjne BW40 Rogoz-Audio (test TU) pod wzmacniaczem oraz zatyczki do gniazd RCA Sevenrods Dust Caps RCA (test TU), a także reduktor zakłóceń sieci elektrycznej DC-Blocker DCB1 firmy Tomanek (test TU).

Dane techniczne
Dostępne na stronie polskiego dystrybutora Premium Sound TUTAJ.

Link na stronę Solid Tech TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację