Polpak

piątek, 21 maja 2021

Dual CS 518, gramofon paskowy - zapowiedź testu

Niemiecki Dual jest jedną z najbardziej zasłużonych gramofonowych firm na świecie. Firmą z bardzo długą historią i z wielkimi analogowymi tradycjami. Powstała w 1907 roku (jako Gebrüder Steidinger), kiedy to bracia Christian i Josef Steidinger rozpoczęli produkcję części zegarowych i gramofonowych w mieście Sankt Georgen im Schwarzwald (Badenia-Wirtembergia). W 1927 roku firma Gebrüder Steidinger przyjęła nazwę Dual, a to z powodu wdrożenia produkcji zasilaczy dwumodowych. Wkrótce potem Dual przedstawił swój własny, pierwszy gramofon. Po II Wojnie Światowej Dual szybko stał się największym europejskim producentem gramofonów. Do lat 70-tych nieprzerwanie trwał ciągły i intensywny rozwój przedsiębiorstwa - także i w innych niż gramofonowych segmentach elektroniki hi-fi. 

Niestety, napór tańszych i wysoce innowacyjnych urządzeń z Japonii spowodował wielki kryzys w przedsiębiorstwie (i w wielu innych europejskich). W 1982 roku Dual zbankrutował - został sprzedany francuskiemu Thomson S.A., a ten dalej w 1988 roku odstąpił markę niemieckiej firmie Schneider Rundfunkwerke AG. Po różnych zawirowaniach własnościowych, kilka dobrych lat temu marka ostatecznie powróciła do "macierzy" - a w 2020 roku przyjęła obecną nazwę Dual Phono GmbH. Dziś ponownie wytwarza gramofony w swojej dawnej niemieckiej fabryce w Sankt Georgen im Schwarzwald. 

W aktualnej ofercie można znaleźć pięć modeli gramofonów, ale wciąż wprowadzane są nowe. Modelem referencyjnym jest "Primus Maximus", w całości ręcznie wytwarzany w niemieckich zakładach Duala. Rozwój i produkcja "Primus Maximus" w Niemczech odbywa się w Kiefersfelden.

* * *

Kiedy niedawno przedstawiciel polskiego dystrybutora Electronic International Commerce Sp. z o.o. napisał do mnie list z propozycją wypożyczenia na testy gramofonu Dual nie wahałem się ani chwili. Przecież nigdy nie miałem u siebie, na Stereo i Kolorowo, gramofonu Dual! Dziś kurier przywiózł paczkę, a w niej nowiusieńki, pochodzący prosto z fabryki, gramofon Dual CS 518 (zobacz TUTAJ i TUTAJ) - wraz z montowaną fabrycznie wkładką gramofonową Ortofon 2M Red (nota bene - doskonały wybór). Super!

CS 518 to nie jest zwyczajny gramofon jakich dookoła wiele - to solidna antywibracyjna budowa masywnej plinty. Wyposażony został w obrotowe łożyska kulkowe i ramię z pełnym zawieszeniem kardanowym. Ma także zainstalowany wewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy typu MM, ale z możliwością odłączenia, czyli przyłączenia dowolnego zewnętrznego przedwzmacniacza (służy do tego specjalny przełącznik na tylnym panelu). A do tego wyborny design - w 100% klasyczny, gramofonowy.

Dane techniczne
Napęd: Paskowy
Regulacja prędkości obrotowej: 33/45/78
Drżenie i kołysanie dźwięku: < ±0,1 % (DIN)
Ramię: Funkcja Auto-Start/Stop: X
Łożyskowanie: 4 x pivot, łożysko kulkowe / podwójnie mocowany
Efektywna długość ramienia: 221,5 mm
Kąt odchylenia: 25,6°
Przewieszenie: 19 mm
Typ: wyważone statycznie
Zakres nacisku igły: 0 g – 4 g
Zakres masy wkładki: 5 g – 9 g
Fabrycznie skalibrowana wkładka: Ortofon 2M Red
Talerz materiał: Odlew aluminiowy
Mata: guma 2,5 mm
Łożyskowanie: Wrzeciono ze stali hartowanej, mosiężna tuleja
Średnica: 305 mm
Masa (z matą): 850 g
Plinta: Materiał: MDF
Wykończenie: Okleina winylowa / czarna
Stopy: Ø 62 mm / Elastomer
Połączenie: RCA
Wyjście gramofonowe: Tak
Wyjście liniowe: Tak
Wymiary z pokrywą zamkniętą: 435 x 367 x 145 mm
Wymiary z pokrywą otwartą: T: 415 mm / H: 400 mm
Masa: 5,9 kgBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację