Polpak

sobota, 3 lipca 2021

M2Tech Young DAC MkIV, DAC i wzmacniacz słuchawkowy - zapowiedź testu 

Minęło już ponad siedem lat od czasu, kiedy na stronach Stereo i Kolorowo testowałem pierwszą wersję włoskiego przetwornika cyfrowo-analogowego M2Tech Young DAC (czytaj recenzję TUTAJ). Jak się okazuje, firma M2Tech z Pizy nie zasypia gruszek w popiele, a nieustannie się rozwija, wciąż modernizuje produkty. Niedawno zaproponowała już czwartą (!) wersję swego przebojowego DAC-a, czyli M2Tech Young DAC MkIV (zobacz TUTAJ i TUTAJ). Pierwotna wersja wywarła na mnie super-pozytywne wrażenia odsłuchowe (i tak samo estetyczne) - przy czym testowałem Young DAC razem z zasilaczem bateryjnym M2Tech Palmer Power Station.

Najnowszy Young DAC MkIV to w zasadzie całkowicie nowa konstrukcja względem poprzedniej wersji. Zaimplementowana tutaj kość DAC to referencyjny Asahi Kasei AK4497 z dekodowaniem sygnałów DSD i MQA. Urządzenie wyróżnia też duża liczba różnych wejść i wyjść, łączność Bluetooth, stacjonarny wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz liniowy. Niezwykle nowoczesna maszyna!

* * *

Young MKIV to znacznie więcej niż prosta aktualizacja poprzedniego modelu. Całkowicie przeprojektowaliśmy wszystko od podstaw, decydując się na nowy, bardziej zaawansowany układ scalony do konwersji cyfrowo-analogowej z katalogu Asahi Kasei (AK4497), dodając wejście I2S ze standardem PS Audio i rozszerzając dekodowanie MQA na wszystkie wejścia (z wyjątkiem Bluetooth). A nie tylko na wejściu USB.

Young MkIV jest teraz w stanie obsługiwać 768 kHz PCM i 512x DSD. Na pokładzie znajduje się również wyjście słuchawkowe na 6,35 mm jack, napędzane przez wysokiej jakości wzmacniacz klasy AB firmy Texas Instruments.

Dostępne są zarówno niezbalansowane jak i zbalansowane wyjścia są teraz dostępne bez potrzeby stosowania jakiegokolwiek adaptera, a każde wyjście (SE, zbalansowane i słuchawkowe) ma własne niezależne ustawienie głośności. Dodaliśmy również łączność iOS dla aplikacji sterującej, która jest teraz dostępna zarówno dla telefonów z systemem Android, jak i iPhone'ów.

Pod względem brzmieniowym wzrost jest krótko mówiąc ogromny: szczegółowość bez popadania w ostrości i bez zmęczenia słuchaniem, bas jest teraz zwarty, głębszy i bardziej wyraźny, ogólnie prezentacja dźwięku jest bardziej autorytatywna i imponująca. Ogromna dynamika i żywiołowość dźwięku. Bardzo delikatna góra, typowa dla urządzeń Velvet Sound AKM, daje wrażenie prawdziwego analogu.

Specyfikacja techniczna
- Wejścia: analogowe single-ended (RCA), SPDIF (RCA), AESEBU (XLR), Optyczne (Toslink), Wysoka prędkość USB 2.0
- Bezprzewodowy Bluetooth
- Wyjścia: zbalansowane analogowo (XLR), niezbalansowane analogowe (RCA), słuchawkowe (jack 6,3 mm)
- Przykładowe częstotliwości: PCM 44,1 kHz do 384 kHz, DoP 64X do 128X, Natywne DSD 64 x do 512 x
- Rozdzielczość PCM: 16 do 32 bitów
- Stosunek sygnału do szumu: 118 dBA (single-ended), 120 dBA (zbalansowane)
- THD + N: 0,0008% przy 5 Vrms na wyjściu zbalansowanym
- Napięcie wyjściowe: 2,5 Vrms lub 5 Vrms (single-ended), 5 Vrms lub 10 Vrms (zbalansowane)
- 12 VDC (wyzwalacz)
- Impedancja wyjściowa: 100 omów (single-ended), 200 omów (zbalansowane)
- Impedancja wejściowa: 47 kΩ (analogowe), 75 omów (SPDIF), 110 omów (AESEBU)
- Napięcie zasilania: 15 VDC
- Pobór energii: 4 W (operacyjny), 0,23 W (w trybie czuwania)
- Wymiary: 200 x 200 x 50 mm (szer. x gł. x wys.)
- Masa: 2 kg
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację