Polpak

poniedziałek, 5 lipca 2021

SHUBI MBV-FS80, platforma antywibracyjna - zapowiedź testu


 
Oj, dawno na łamach Stereo i Kolorowo nie opisywałem platformy antywibracyjnej. Ostatnio była to brytyjska Custom Design Quadrophonic iRAP (czytaj test TUTAJ), ale to było już ponad 1,5 roku temu. Jednak kilka tygodni temu jakoś całkiem przypadkowo na Facebook skontaktowaliśmy się z panem Maciejem Szubertem, szefem i konstruktorem firmy SHUBI Custom Acoustic Stands. Listownie uzgodniliśmy wypożyczenie jakiegoś ciekawego produktu na potrzeby testów. W rezultacie tego, w zeszłym tygodniu, przyjechała do mnie platforma antywibracyjna SHUBI MBV-FS80 (zobacz TUTAJ). Przez weekend poustawiałem na niej po kolei parę różnych recenzowanych sprzętów hi-fi. Inteligentna budowa, wyjątkowo estetyczne wykonanie i duża funkcjonalność platformy. Od razu się polubiliśmy! 

* * *

(Opis ze strony SHUBI Custom Acoustic Stands). Korpus platformy stanowi frezowana płyta HDF o grubości 38 mm. (HDF - ang. high-density fibreboard, czyli płyta z włókien drzewnych charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością, przypis red. Ludwik Hegel). Jej duża i jednolita gęstość powoduje, że jest doskonałą masywną bazą montażową dla pozostałych komponentów. Korpus otrzymał wykończenie w postaci śnieżno-białego lakieru poliuratanowego.

Najistotniejszym elementem platformy jest jej blat główny oraz jego połączenie z korpusem. Sam blat wykonany jest z klejonki formatek sklejki wodoodpornej, okleinowanej fornirem DĄB NEGRO i wykończony gruntem szelakowym i twardym satynowym woskiem hydrofobowym.

Umieszczony jest on we frezowanym gnieździe korpusu z dystansem rzędu 7 mm. Jego zawieszenie stanowi specjalny elastyczny wkład, który zapewnia sprężystość blatu pod obciążeniem, a jednocześnie pozwala zachować stabilność przy dużym nacisku powierzchniowym, nawet do 45 kg.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zredukowanie nadmiernego wpływu drgań z zewnątrz na sprzęt ustawiony na platformie - w szczególności w przypadku gramofonów, w których już same elementy mechaniczne mogą generować niepotrzebne wibracje korpusu oraz wzmacniaczy lampowych, w których lampy są szczególnie wrażliwe na zewnętrzne wibracje wszelakiego pochodzenia.

Dodatkową zaletą tego typu konstrukcji platformy jest możliwość dopasowywania wkładu amortyzującego do przyszłego obciążenia.

Podstawę platformy stanowią cztery masywne stopy wykonane ze stali nierdzewnej o średnicy 80 mm i wysokości 20 mm. Mimo surowego wyglądu materiału, dla zachowania estetyki, stopy pokrywają się z krawędziami korpusu oraz posiadają po 3 ozdobne przetoczenia. W ich dolnej części zamocowane zostały wkłady korkowe zabezpieczające przed uszkodzeniem powierzchnię, na której ma stanąć platforma.

Charakterystyka produktu:
- Masa - ok. 9 kg
- Wymiary blatu głównego - 44 x 38 x 2,2 cm
- Wymiary całkowite - 51 x 48 x 8,8 cm
- Materiał - HDF / sklejka / stal / fornir
- Wykończenie - lakier poliuretanowy / twardy wosk hydrofobowy
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację