Polpak

niedziela, 4 lipca 2021

Spendor A7, głośniki podłogowe - zapowiedź testu

Całkiem niedawno na łamach bloga Stereo i Kolorowo opisywałem najnowsze podstawkowe modele głośników brytyjskiego Spendora - były to Spendor Classic 4/5, wraz z adresowanymi im firmowymi standami (czytaj recenzję TUTAJ). Wyraziłem wówczas szczerą nadzieję, że wkrótce będę miał miłą okazję recenzować nie monitory, a głośniki podłogowe tej renomowanej brytyjskiej firmy. Nieco trzeba było poczekać na swoją kolejkę, ale wreszcie, kilka dni temu, wjechały do mnie podłogowe, kompaktowe głośniki Spendor A7 (zobacz TUTAJ i TUTAJ). To obecnie najwyżsi przedstawiciele serii "A" (zobacz TUTAJ) - oprócz modelu A7 są dostępne także monitory A1 oraz podłogówki A2 oraz A4. Model A5 został wycofany z produkcji (nota bene niegdyś testowałem A5 - czytaj moją recenzję TUTAJ).

W każdej skrzynce zainstalowano po dwa głośniki; średnio-niskotonowy to konstrukcja własna Spendora - 180 mm, polimerowy głośnik Spendor EP77 z korektorem fazy (EP oznacza Engineering Polymer). Wysokotonowy to 22 mm kopułka (to głośnik SEAS wykonywany na zamówienie Spendora, według jego specyfikacji). W obudowie ukryto wyrafinowany system typu "linear-flow" (przepływ linearny) wpływający na jakość przetwarzania niskich tonów - jego prostokątne ujście znajduje się na dole tylnej obudowy. A7 to smukłe i zgrabne kolumny kompaktowe - nie są wysokie maja jedynie 934 mm. Skrzynki pokryte są przepięknym fornirem z dębowego drewna.

* * *

Najnowsze kolumny z serii A nie wymagają od słuchacza posiadania dużej przestrzeni odsłuchowej ani wysokiego budżetu, żeby zagwarantować mu niesamowicie otwarte, dynamiczne i wciągające brzmienie. Bez względu na wybrany model każdy miłośnik muzyki odkryje na nowo swoje nagrania.

Smukłe, małe i zgrabne, dzięki czemu z łatwością ustawisz je nawet w małym pomieszczeniu. A jednocześnie wielkie duchem, dzięki czemu odsłonią całe piękno muzyki, ukazując pełną skalę i dynamikę brzmienia. Naszym inżynierom udało się wdrożyć w serii A innowacyjne rozwiązania, dzięki którym głośniki wpasują się idealnie praktycznie w każdy system audio.

Seria A firmy Spendor od początku swojego istnienia zawsze potrafiła zaprezentować dźwięk w sposób zaskakująco żywy, niespotykany w tej klasie konstrukcji. To najwszechstronniejsze brzmieniowo i użytkowo głośniki, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy, przy założeniu że nie wchodzimy w wysokie progi cenowe.

A7 – największy w rodzinie model podłogowy swoją swobodą prezentacji, przestrzenią i basem przy zachowaniu naturalności stanowi kwintesencję brytyjskiej szkoły grania. Kolumna konstrukcyjne bliźniaczo podobna do A4 posiadająca pozornie tylko jedną odmienną cechę – większą obudowę. Niech was nie zmylą podobne parametry i przetworniki – różnice w sposobie prezentacji przestrzeni, głębi i niżej schodzący bas powinny zostać od razu uchwycone podczas porównania.

Za wyjątkowy sposób prezentacji średnicy i dołu odpowiada przetwornik nisko-średniotonowy z membraną wykonaną z polimeru zestrojony w nieco większej objętości obudowy. Sprawdzi się idealnie w towarzystwie praktycznie każdego wzmacniacza lub amplitunera kina domowego. Najlepsze rezultaty model A7 będzie w stanie zaprezentować w pomieszczeniach od 30 do 50 m2.

Specyfikacja techniczna:
- 2-drożna konstrukcja podłogowa
- Typ obudowy: bass-reflex z przepływem linearnym
- Głośnik wysokotonowy: 22 mm
- Głośnik nisko-średniotonowy: 180 mm, polimerowy głośnik Spendor EP77 z korektorem fazy
- Efektywność: 88 dB (1 W, 1 m)
- Częstotliwość podziału: 3,7 kHz
- Pasmo przenoszenia: 32 Hz – 25 kHz
- Impedancja nominalna: 8 Ω
- Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 - 200 W
- Wymiary (W x S x G): 934 x 180 x 305 mm
- Masa jednej sztuki: 18 kg

Akcesoria zostały sprytnie ukryte w szczelinie piankowej formy ochronnej


Do wyboru kolce lub nóżki z gumowymi podkładkami

Wybieram nóżki nie kolce

Ujście systemu linearnego przepływu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację