Polpak

czwartek, 28 kwietnia 2022

Questyle CMA Fifteen, DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym - zapowiedź testu


 

Równo trzy lata temu na blogu Stereo i Kolorowo opisywałem DAC/wzmacniacz słuchawkowy Questyle CMA Twelve Standard Gold (czytaj recenzję TUTAJ). Dalekowschodnia firma Questyle po swojej przebojowej "dwunastce" przygotowała "piętnastkę", czyli model wyższy. Kilka tygodni temu na światowych rynkach zadebiutował Questyle CMA Fifteen (zobacz TUTAJ oraz TUTAJ) - DAC PCM/DSD/MQA ze wzmacniaczem słuchawkowym. Oto on!

* * *

Questyle CMA Fifteen to hi-endowe urządzenie, które nie tylko jest perfekcyjnie wykonane, ale także posiada doskonałą funkcjonalność i świetne brzmienie. Ponadto CMA Fifteen korzysta z unikalnej i opatentowanej technologii wzmocnienia prądowego, które wynosi transparentność tego urządzenia na zupełnie nowy, nieznany do tej pory, poziom.

Przy tworzeniu najnowszego i flagowego zarazem urządzenia projektanci marki Questyle wyszli z założenia, że „ewolucja się nigdy nie zatrzymuje”. Dlatego też stworzono produkt, który nie tylko wykorzystuje wieloletnie doświadczenie marki oraz ogromne zaplecze produkcyjno-badawcze, ale także prezentuje najnowsze zdobycze obecnej technologii w nowej, dogłębnie przemyślanej i jakże perfekcyjnej formie. Jednocześnie nazwa tego flagowego wzmacniacza nawiązuje także do piętnastej rocznicy wprowadzenia przez firmę Questyle unikalnej technologii wzmocnienia prądowego. Ta zaawansowana i topologia układów wzmacniających oferuje niezrównaną i nieosiągalną dla innych rozwiązań przejrzystość i naturalność brzmienia, z której znane były wcześniejsze hi-endowe produkty tej marki. Ponadto cała ścieżka sygnału oparta jest w całości na elementach dyskretnych, co dodatkowo świadczy o najwyższej randze najnowszego CMA Fifteen.

Inżynierowie marki Questyle spędzili aż 3 lata na pracach badawczych razem z firmą ESS i wybrali do najnowszego CMA Fifteen najlepszy układ przetwornika, jaki obecnie produkuje ESS Technology, czyli ESS9038PRO. Jest to jeden z najlepszych układów DAC produkowanych obecnie, który oferuje ogromne pokłady transparentności, jednocześnie wspierając wszystkie gęste formaty, wraz z PCM 32bity/768kHz i DSD512 włącznie.

Aby zapewnić najlepsze możliwe osiągi, praktycznie każdy najlepszy układ przetwornika cyfrowo-analogowego posiada wyjście w trybie prądowym. Jednocześnie, co jest zazwyczaj pomijanym szczegółem, większość aplikacji tych układów zawiera konwerter I/V (prądowo-napięciowy), który zazwyczaj negatywnie wpływa na całokształt brzmienia. W CMA Fivteen wykorzystano fakt, że autorski tor wzmacniający także pracuje w trybie prądowym, bezpośrednio sprzęgając z tym torem pracujący w tym samym trybie układ przetwornika, bez stosowania konwertera prądowo- napięciowego. Zaowocowało to niezwykle transparentnym oraz naturalnym brzmieniem, które jest przy tym i rozdzielcze i gładkie jednocześnie, bo nie wprowadza żadnych zniekształceń, jakie często pojawiają się przy konwersji między trybami pracy wzmacniacza.

Flagowy przetwornik marki Questyle wspiera pełne dekodowanie formatu Master Quality Authenticated, umożliwiając odtwarzanie strumieni i plików audio zapisanych w tym formacie w najlepszej możliwej jakości. Co więcej, urządzenie to posiada także starannie zaimplementowany interfejs Bluetooth wraz z obsługą kodeka LDAC, który umożliwia bezprzewodową transmisję danych w formacie LDAC aż do rozdzielczości 24bitów/96kHz. Wisienką na torcie jest także wsparcie dla standardu Apple Lossless. Zastosowano tutaj dodatkowy port USB-C (oprócz standardowego wejścia USB-B), tak aby uprościć połączenie z urządzeniami Apple.

CMA Fifteen posiada także wejście liniowe, dzięki czemu może pełnić funkcję doskonałego, transparentnego przedwzmacniacza. Z kolei analogowe wyjścia urządzenia pozwalają na wybór poziomu wyjściowego +14dBu (standardowy poziom używany w sprzęcie hi-fi) oraz +20 dBu (standard pro-audio), co dodatkowo znacznie zwiększa kompatybilność tego urządzenia. Wyjścia liniowe posiadają regulację głośności, jednakże możemy ją za pomocą przełącznika pominąć, jeżeli chcemy podłączyć CMA Fifteen na przykład do wzmacniacza zintegrowanego. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia jednego z dwóch trybów biasu we wzmacniaczu słuchawkowym, czyli „standardowy” i „wysoki”. Ten ostatni zapewni pracę w pełnej Klasie A na zdecydowanej większości słuchawek, oferując najwyższy poziom transparentności i precyzji.
Opakowanie i akcesoria

Pilot zdanego sterowania

Znakomite wykonanie!

Po lewej typowe dla Questyle zgrupowanie wielu diod 

Po środku dwa przełączniki hebelkowe - DAC/wzmacniacz słuchawkowy oraz "BIAS control"


Aż trzy gniazda słuchawkowe

Gałka głośności

Ze słuchawkami Austrian Audio Hi-X60


Z planarami Dan Clark Audio STEALTH

Tył urządzenia

Dodatkowe przełączniki suwakowe

Dwa gniazda USB - typu B oraz C (specjalnie dla urządzeń przenośnych)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację