RMS

MIP

Polpak

czwartek, 30 czerwca 2022

Pylon Audio Jasper Monitor 18, głośniki podstawkowe - zapowiedź testu


 Dawno na łamach bloga Stereo i Kolorowo nie pojawiały się głośniki polskiego Pylon Audio z Jarocina. Ostatnio przeprowadzałem test podstawkowych Pylon Opal Monitor (czytaj TUTAJ), ale to było na przełomie lipca / sierpnia '21, czyli już nieomal rok temu! Jednakże przez te dwanaście miesięcy Pylon Audio nie tracił czasu - rozwijał zasób technologiczny, znacznie poszerzył swą ofertę. Między innymi wprowadzono do oferty głośniki wyższej serii Jasper, która aktualnie obejmuje trzy modele: podłogowe Jasper 25 mkII i Jasper 23 oraz podstawkowe Jasper Monitor 18. Co ciekawe, kilka dni temu ruszyła produkcja długo oczekiwanych głośników "vintage" o nazwie systematycznej Jade 20. Tylko pogratulować Pylon Audio takiej inwencji, determinacji i konsekwencji. Do mnie niedawno dotarły głośniki Pylon Audio Jasper Monitor 18 wraz z adresowanymi im podstawkami produkcji własnej Pylon Audio (zobacz TUTAJ i TUTAJ).

* * *

Jasper Monitor 18 - podstawkowy przedstawiciel linii Jasper. Podobnie jak więksi bracia - Jasper 25 mkII i Jasper 23 - zachowuje zaawansowane i dojrzałe brzmienie, prezentując je w sposób przyjemny i efektowny jednocześnie.

Specjalnie dobrane pod względem parametrów technicznych jak i spójności dźwięku przetworniki pochodzą od duńskiego Scan-Speaka. Za odtwarzanie niskich i średnich tonów odpowiada 18 cm Revelator (Scan Speak Revelator 8W/4531G01) - rozpoznawalny dzięki swojej unikatowej, nacinanej membranie. Zabieg ten został wykonany w celu redukcji zniekształceń i tzw. „modów” membrany, co zaowocowało niespotykaną kontrolą i sprężystością basu oraz ekspresyjnością i namacalnością wokali. Górę pasma powierzyliśmy głośnikowi wysokotonowemu (Scan Speak Discovery D2608-913000), w którym wykorzystano jeden z najlżejszych układów drgających - kopułka ważąca tylko 0,18 grama z łatwością odtwarza wszelkie najdrobniejsze niuanse i detale nagrań. Efektem tych rozwiązań jest dźwięk o precyzyjnym, barwnym i detalicznym charakterze.

Całość zamknięta w solidnej konstrukcji o oryginalnej formie, z wygiętymi płaszczyznami zapobiegającymi powstawaniu fal stojących w obudowie, wraz z odpowiednim pochyleniem frontu. Dodatkowym zadaniem takiej bryły jest wyrównanie centrów akustycznych głośników, przekładające się na spójność prezentacji i sceny. Kolumny przeznaczone dla pomieszczeń o powierzchni od 15 do 32 m2. Do zestawów przewidziane są firmowe standy, które stanowią atrakcyjną propozycję dla osób chcących wykorzystać pełen potencjał kolumn w zakresie ich możliwości przestrzennych.Dostawa pod drzwi mieszkania

Katon z Jasper Monitor 18

Ochronna forma z pianki

Głośniki dodatkowo zabezpieczone są workami z miękkiej tkaniny

Okrągłe maskownice przyklejone zostały po bokach ochronnych worków


Standy Pylon Audio do samodzielnego złożenia - zrobię to jednak dopiero w najbliższy weekend

Zniewalający "look" Jasper Monior 18!


Monitory z założonymi maskownicami

Zdejmuję maskownice


Na górze - Scan Speak Discovery D2608-913000; na dole - Scan Speak Revelator 8W/4531G01


Wykończenie skrzynek, jakość lakieru i jego położenie, to klasa deluxe

Ozdobny napis "PYLON"

Skrzynki są pochylone do tyłu, zaś przednie i tylne ich ścianki są dodatkowo wyprofilowane 

Podwójne terminale głośnikowe; i to wysokiej jakości!

Przedni profil skrzynek przypomina ten znany z tzw. księżycowej twarzy, gdzie podbródek jest mocno wysunięty do przodu (patrz np. Jay Leno)

Tymczasowo ustawiłem Jasper Monitor 18 na moich standach Solid Tech Model 2/3, ale przez weekend zmontuję oryginalne Pylon Audio

Jasper Monitor 18 napędzane są przez zestaw TEAC UD-701N / TEAC AP-701. Ale to super gra!

Tu monitory stoją już na firmowych standach Pylon Audio; ich montaż zabrał mi nieco czasu...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację