Polpak

poniedziałek, 9 września 2019

Kolumny podstawkowe Koda K-2000B mkII - zapowiedź testuSwojego czasu sporo zamieszania wśród audiofilów wywołały niedrogie kolumny Koda K-2000B z Chin. Było to jakieś 10 lat temu. Głośniki kosztowały bardzo niewiele (nie pamiętam dokładnie, ale było to około 1 000 PLN za parę), lecz w wartościach bezwzględnych bardzo dobrze grały. Ba! Nawet nie tyle dobrze grały, co rewelacyjnie. Kody K-2000B zrobiły dużą furorę dojrzałym i pełnym brzmieniem, jak i świetną konstrukcją (którą można było dodatkowo na różne sposoby łatwo apgrejdować).

Tak się złożyło, że te 10 lat temu zakupiłem parę Koda K-2000B z przeznaczeniem dla mojego ulubionego wówczas wintadżowego amplitunera SABA 9240 S Electronic. Ale przetestowałem je także zestawiając ze wzmacniaczem Accuphase E-213 i z zestawem Rotel RC-03/Rotel RB-03/Rotel RB-03 (przedwzmacniacz i dwie monofoniczne końcówki mocy), a potem także z mini-wieżą Yamaha PianoCraft E-810. Dużą część owych eksperymentów opisałem na nieistniejącym już portalu Stereo Underground, a potem przeniosłem na mój blog Stereo i Kolorowo; recenzję Koda K-2000B można przeczytać TUTAJ.

Kilka dni temu polski dystrybutor Polpak Sp. z o.o. poinformował mnie, że Koda wypuściła zmodernizowaną wersję dawnych Koda K-2000B, którą nazwano Koda K-2000B mkII (zobacz TUTAJ). A to niespodzianka, tym bardziej że poprzednia wersja K-2000B od dawna była już niedostępna. W rezultacie powyższego, dziś rano kurier przywiózł do mnie do Gdyni nowiusieńką parkę Koda K-2000B. Muszę przyznać, że są to ładne i fajnie grające głośniki za ...899 PLN (za dwie sztuki).

Cytuję za Polpak Sp. z o.o.: Konstrukcja kolumny oparta jest na pierwowzorze K-2000B, czyli zespole głośnikowym sprzed około 10 lat, który był niezwykle popularny wśród audiofilów i był znany z możliwości łatwych upgrade’ów. Obecna wersja podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej i czyni K-2000B mkII jedną z najlepszych kolumn na rynku w tym przedziale cenowym!

Szczegóły konstrukcyjne i funkcje:
• Sztywna i odporna na rezonanse obudowa wykonana z płyt MDF o dużej grubości: 15 mm wszystkie ściany (czarny mat) oraz 12 mm płyta MDF (pokryta winylem) po obu stronach obudowy.
• Elegancka i solidna, wysokiej jakości powłoka winylowa o fakturze imitującą drewno.
• Mocny przetwornik wysokotonowy z jedwabną kopułą dla zwiększenia szczegółów i neutralności.
• Panel przetwornika wysokotonowego ma kształt zapewniający wyjątkowe rozproszenie dźwięku w osi, jak i poza nią.
• Wysokiej jakości przetwornik średnio-niskotonowy ze sztywną, lekką i szybko poruszającą się membraną z Kevlaru® zapewniającą wyjątkowy zakres brzmienia, naturalne tony średnie oraz znakomicie zdefiniowany, głęboki bas.
• Wysokiej jakości zwrotnica z komponentami wysokiej jakości. Punkt odcięcia: 2 000 Hz. Oktawa: głośnik wysokotonowy 12 dB, głośnik niskotonowy 6 dB.
• Opcja bi-wiringu i bi-ampingu: pozłacane, wysokiej jakości miedziane zworki bi-wire o grubości 2 mm.
• Podwójnie rozszerzana tuba bassreflex 90° zapewnia doskonałą wentylacji

Dane techniczne
Typ / Konstrukcja 2-drożna, kolumna podstawkowa, tylny port basowy
Bi-wiring, bi-amping
Moc 40 - 150 W (zalecana moc wzmacniacza)
100 W RMS
Pasmo przenoszenia 48 Hz - 20 000 Hz
Impedancja 6 Ohm
Efektywność 88 dB
Przetwornik wysokotonowy 25 mm (1”), jedwabna kopułka
Przetwornik średnio-niskotonowy 133 mm (5.25”), Kevlar®
Wymiary (W x S x G) 33.6 x 16.7 x 26.6 cm (bez nóżek i maskownicy)
Masa 6.75 kg / szt.


Firmowe blaszki wymieniłem na zworki Sevenrods

Na podstawce Solid Tech

3 komentarze:

  1. Dobry wieczór, ma ochotę zakupić te kolumny, czy będzie to dobry wybór zakładając współprace z Onkyo TX-8150 ?

    OdpowiedzUsuń
  2. A do naima xs2 co pan obleci gram na kef xq1 i musi być podstawa br przód banany w ścianie

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację