RMS

MIP

Polpak

sobota, 21 września 2019

Odtwarzacz sieciowy Auralic Altair G1 - zapowiedź testu

Niedawno, bo jakieś dwa tygodnie temu, opublikowałem recenzję znakomitego "strumieniującego przetwornika cyfrowo-analogowego", czyli Auralic Vega G1 Streaming DAC (czytaj test TUTAJ). W podsumowaniu testu tak o nim napisałem: "Brzmienie Vega G1 charakteryzuje się przede wszystkim świetną otwartością połączoną z bogatą wewnętrzną substancjalnością. O pierwszorzędnym różnicowaniu tonalnym i niezłą głębią tonalną. Odtwarzacz pozwala ujawnić sto procent potencjału drzemiącego w serwisach strumieniujących muzykę wysokiej częstotliwości. Dźwięk odtwarzany za pośrednictwem Tidal HiFi/MQA to wręcz referencja streamingu. Ogólnie Auralic Vega G1 oceniam na sześć gwiazdek. Doskonale funkcjonalny sprzęt o ponadstandardowym brzmieniu klasy high-fidelity".

Niniejszym przedstawiam Czytelnikowi najnowszy odtwarzacz sieciowy AURALiC ALTAIR G1 (zobacz TUTAJ) - po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie na ostatniej monachijskiej wystawie High End 2019. Do Polski premierowo dotarł w ten czwartek, zaś już w piątek Stereo i Kolorowo miało przyjemność odebrać od polskiego dystrybutora MIP Sp. z o.o. egzemplarz testowy. Oczywiście, od razu poszedł "na testy".

Warto zauważyć iż, premierowy Altair G1 to niejako hybryda referencyjnego streamera Aries G2, streamera Aries G1, strumieniujących DACów Vega G1 i G2, jak i kilku innych urządzeń Auralic. Pod względem funkcjonalnym jest to przedwzmacniacz liniowy, DAC, streamer i wzmacniacz słuchawkowy, czyli uniwersalne źródło cyfrowe typu „all-in-one”.

*  *  *

Cytuję za materiałami reklamowymi Auralic Polska: "Jako najwyższej klasy cyfrowe centrum dla każdego dobrego systemu audio, ALTAIR G1 zachowuje programową i sprzętową funkcjonalność oryginalnego ALTAIRa. Oznacza to, że może działać, jako przedwzmacniacz, DAC, streamer oraz uniwersalne źródło cyfrowe typu „all-in-one”. A przy tym wszystkim jest wyposażony we wszystkie udogodnienia oraz zalety serii G1, na które składają się: znakomita nowa obudowa, kolorowy ekran o przekątnej 4 cali, podzespoły klasy Premium zastosowane w serii G czy funkcja Smart IR.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność streamera, ALTAIR G1 otrzymał wiele aktualizacji, które pochodzą zarówno z serii G1, jak i G2. W urządzeniu znajdziemy układ przetwornika analogowo-cyfrowego ESS 9038Q2M, który oferuje zdecydowanie większą rozdzielczość i lepsze odwzorowanie detali, niż kiedykolwiek wcześniej. Aby dorównać ulepszonej części cyfrowej, zmodyfikowano także tor analogowy. Tor ten ma teraz lepsze elementy oraz zoptymalizowaną konstrukcję, dzięki czemu zapewnia bardziej zbalansowane brzmienie.

Co więcej, platforma obliczeniowa także została ulepszona. Teraz, zamiast platformy Tesla G1 znajdziemy na pokładzie dużo mocniejszą Tesla G2, która posiada 2 GB pamięci systemowej, co zapewnia zdecydowanie lepsze, płynniejsze działanie. Pozostawiono opcję wewnętrznej pamięci masowej. Dlatego też istnieje możliwość dokonania jej montażu za dodatkową opłatą. A to z kolei pozwala na magazynowanie dużych bibliotek muzyki w formatach o wysokiej jakości w bezpieczny i wygodny sposób.

Jako cyfrowy koncentrator, ALTAIR G1 wciąż może działać w trybie końcówki Roon, odtwarzacz muzykę z takich platform streamingowych, jak Tidal, Qobuz, czy Spotify Connect. Oferuje także obsługę Bluetooth, Airplay oraz SongCast, zaspokajając dzięki temu zróżnicowane potrzeby.

ALTAIR Streaming DAC wykorzystuje wielokrotnie nagradzaną technologię Lightning. Obsługuje odtwarzanie DXD i Quad-Rate DSD poprzez sieć WiFi. Oferuje także kilka nowych, zaawansowanych funkcji, takich jak odtwarzanie bez przerw (Gapless), Playlisty na odtwarzaczu i funkcję Multi-room. W ramach trwającego programu AURALiC oferuje regularne aktualizacje , które pobierają się w tle. Najnowsza funkcja dodana do zastosowanej technologii Lightning streamingu – odtwarzanie z pamięci – pozwala ALTAIR pobierać i buforować całą ścieżkę do pamięci lub systemu magazynowego z wyprzedzeniem aby poprawić jakość dźwięku, potrafi także grać lokalnie, bez konieczności przesyłania danych w sieci. Korzystając z aplikacji Lightning DS, można również przesyłać strumieniowo muzykę z Tidal, Qobuz oraz słuchać radia internetowego w dowolnym momencie. AirPlay, Bluetooth i funkcja Songcast zapewniają alternatywne sposoby strumieniowania ulubionej muzyki z Apple Music, Spotify i innych dostawców usług za pośrednictwem smartfona lub komputera. Funkcja przesyłania strumieniowego Altaira G1, obsługiwana przez Lightning DS sterowana jest przez aplikację AURALiC. Dostępna jest na platformie iOS, wersje aplikacji na platformy Windows i Mac są w fazie rozwoju. Jest również kompatybilna z innymi aplikacjami trzecimi lub oprogramowaniem sterującym UpnP. ALTAIR działa również jako punkt końcowy RoonReady do korzystania z oprogramowaniem Roon, dając nam możliwość na nowo odkrywania i słuchania muzyki. Pozostałe wejścia należą do AES / EBU, koncentryczne i Toslink oraz złącze USB do komputera umożliwiając pracę jako samodzielny DAC USB.

AURALiC Platforma Tesla. ALTAIR jest opracowany na platformie sprzętowej Tesla G2 General Computing, 2 GB pamięci DDR3, oraz 4 GB pamięci systemowej. Platforma Tesla posiada zdolność obliczeniową 25 000 MIPS, co w zupełności wystarcza aby zdekodować szeroką gamę formatów audio, w tym AAC, AIFF, ALAC, APE, DIFF, DSF, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA oraz WV. AURALiC wybrał tę platformę dzięki jej elastyczności i długoterminowego wsparcia technicznego. W planach są funkcje, które będą oferowały DSD upsampling, Room Acoustic Treatment i wsparcie MQA. Wszystkie te funkcje mogą być dostarczone poprzez automatyczne aktualizacje online bez konieczności ingerencji użytkownika.

Femto Master Clock. Podwójna częstotliwość zegara Dual 72fs Femto Master Clocks wewnątrz ALTAIR G1 jest specjalnie zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem jego układu ESS Sabre DAC. Jedna częstotliwość do odtwarzania muzyki z częstotliwością próbkowania, która jest wielokrotnością 44,1 K, a druga dla 48 K, umożliwiająca ALTAIR odtwarzanie z najwyższą precyzją zegara (tryb „exact” VEGA‚ S) przez cały czas, bez przycięć. Femto Master Cloak, który jest napędzany przez bardzo dobry zasilacz 9 V, ma bardzo niewielką ilość szumu fazowego, który jest na poziomie -151 dBc / Hz, ale także doskonały filtr 100 Hz dla wyrównania poziomu szumu, który wynosi jedynie -115 dBc / Hz. Urządzenie to taktowane jest wysokowydajnym zegarem dzięki czemu ALTAIR może odtwarzać muzykę żywą, naturalną szczegółową z dużą naturalną sceną.

Liniowa Moc. Coraz więcej użytkowników urządzeń DAC w tym przedziale cenowym rozpoczyna swoją przygodę od zmiany dedykowanego zasilacza na lepszy natomiast AURALiC używa technologię wysokiej wydajności zasilania liniowego Purer – Power ™. Dzięki tej technologii, „brudny” prąd idzie najpierw idzie do modułu oczyszczania mocy i prądu dzięki temu zniekształcenia można zmniejszyć nawet o 90 dB. „Oczyszczone” zasilanie jest następnie przekazane do transformatora wysokiej jakości, z żelaznym rdzeniem wykonanym z przeznaczeniem dla AURALiC. Wyjątkowo staranne uzwojenie zapewnienia zerowe wibracje i bardzo niski poziom szumów, aby uniknąć wpływu na dźwięk z obwodu elektrycznego. Konwencjonalny zasilacz generował by zbyt duże zniekształcenia o szerokim paśmie, które są trudne do wyeliminowania. Oddzielna część zasilacza AURALiC zasila obwód analogowy – chip DAC o zadziwiająco niskim poziomie hałasu, dzięki czemu Altair to doskonałe narzędzie, aby na nowo odkryć swoją muzykę, z większą ilością szczegółów do „ostatniego bit’u”. Teraz muzyka może być odkrywana na nowo, wraz z wszystkimi drobnymi szczegółami, których nie można było wcześniej doświadczyć.

Elastyczny tryb filtra. ALTAIR posiada cztery tryby pracy filtra, który pozwala swoim użytkownikom dostosować dźwięk do swoich osobistych preferencji. Te tryby filtrów zostały opracowane z dobrze znanych „Elastycznych Filtrów AURALiC” z procesora VEGA Digital Audio, z których każdy zawiera kilka filtrów cyfrowych zoptymalizowanych pod kątem odpowiedniej częstotliwości próbkowania. „Tryb filtra Elastycznego” został opracowany w ramach AURALiC subiektywnego odczucia słuchowego i obiektywnych danych testowanych modeli relacji. Celem było zoptymalizowanie wrażeń odsłuchowych dla różnych formatów plików oraz muzyki. Tryb „Precyzja” oferuje nam doskonałą jakość przy odsłuchach cyfrowych, gdzie ważny jest każdy detal w nagraniu, natomiast tryb „Smooth” jest lepszy dla normalnego słuchania, gdzie zwiększona liczba detali wywołała by uczucie natłoku informacji. Pozostałe dwa tryby, o nazwie „Dynamiczny” i „Balance” również są zoptymalizowane dla różnych gatunków muzycznych". Koniec cytatu.
Przyłączam Auralic Altair G1 do sieci "Stereo i Kolorowo"
Aluminiowa obudowaSterowanie odbywa się via iPad Air 2

Ekran typu "retina"


Tył urządzenia


Kilka skanów ekranu iPad Air 2 z aplikacją Lightning DS Auralic

System odsłuchowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację