Polpak

sobota, 28 września 2019

Naim Uniti Nova: all-in-one player - zapowiedź testu


Dwa zdjęcia ze strony Naim Audio Ltd. z SalisburyCoraz trudniej przychodzi w łatwy sposób nazywać nowoczesne urządzenia audio-stereo. No bo jak nazwać "coś", co jest jednocześnie pełnowymiarowym wzmacniaczem zintegrowanym o mocy 2 x 80 Wat w klasie AB, odtwarzaczem plików, streamerem sieciowym, przedwzmacniaczem liniowym, wzmacniaczem słuchawkowym, przetwornikiem cyfrowo-analogowym i modułem łączności bezprzewodowej Bluetooth, AirPlay i WiFi? Tym "czymś" jest oczywiście Naim Unity Nova (zobacz TUTAJ). Producent zwie go po prostu jako "all-in-one player", co jest dość mylącym pojęciem. Tak czy inaczej, nowy Naim Uniti Nova reprezentuje nową generację urządzeń high-fidelity. To wzmacniacz ze zaawansowanym systemem strumieniowania i odtwarzania muzyki w formacie cyfrowym. Streamuje także Spotify czy Tidal, ma wbudowany Chromecast. To prawdziwy kombajn - audiofilski kombajn!

Muszę przyznać, że Naim Uniti Nova to bardzo inteligentne urządzenie. Jego uruchomienie i aktywacja streamowania przebiega bardzo szybko i bezproblemowo. Tym bardziej, że w odróżnieniu od wielu dalekowschodnich sprzętów hifi, tu do dyspozycji jest menu w języku polskim. Aby skonfigurować Naima, najpierw należy przyłożyć pilot zdalnego sterowania do ekranu wyświetlacza i na około 3 sekundy nacisnąć i przytrzymać klawisz z symbolem "domku". Na ekranie pojawia się komunikat o gotowości do parowania z siecią. Następnie trzeba pobrać aplikację Naim na jakieś urządzenie peryferyjne (pobrałem na iPad Air 2, ale działa też na Androidzie). A potem to już samo idzie. Należy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Całość procesu zajmuje jakieś trzy minuty i jest bardzo intuicyjne. Nic trudnego.

* * *

System all in one - Naim Uniti Nova: Rewolucyjna, nowa seria Uniti łączy najnowszą cyfrową technologię z analogową duszą tworząc dźwięk, który jest bez cienia wątpliwości dźwiękiem Naima. Odtwarzaj, streamuj, zgrywaj i przechowuj całą swoją kolekcję muzyczną w wysokiej rozdzielczości. Skorzystaj z naszego oprogramowania, aby tę kolekcję odtworzyć z zapierającą dech w piersiach jakością dźwięku. Nowe Uniti pozwala na synchronizację do sześciu systemów lub innych streamerów Naima i odtwarzanie muzyki z dowolnego źródła równocześnie w wielu pomieszczeniach lub odtwarzanie różnej muzyki w każdym z tych pomieszczeń.

Uniti Nova jest potwierdzeniem tego, że odtwarzacz all-in-one może być źródłem dźwięku o audiofilskiej jakości. Referencyjny odtwarzacz tej serii, Uniti Nova, został skonfigurowany tak, aby zaoferować najlepsze rozwiązania możliwe do implementacji w jednoczęściowym, niewielkim urządzeniu. Cała dostępna przestrzeń wewnątrz obudowy została wykorzystana na 80-watowy wzmacniacz pracujacy w klasie AB, który wysteruje nawet najtrudniejsze kolumny. Usłyszycie więc każdy detal, każdą nutę, riff i tekst.

System Uniti Nova zasłużył na swoją nazwę poprzez zastosowane w nim fantastyczne, nowe technologie odróżniające go od pozostałych urządzeń w tej serii. Zastosowano w nim najwyższej klasy podzespoły, duży transformator toroidalny, zapewniono znakomitą izolację od drgań, unikatową regulację siły głosu, więcej wejść niż mógłbyś sobie wymarzyć i 80-watowy wzmacniacz. Uniti Nova jest tak dobry, jak tylko to jest możliwe.

W Uniti Nova zastosowano kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 5" ze szklanym frontem, wyposażony w sensor zbliżeniowy. Urządzenie można więc włączyć za pomocą gestów. W sterowaniu pomaga inteligentny pilot, pracujący w harmonii z systemem regulacji siły głosu twoich odtwarzaczy all-in-one. Daje to kompletną wolność w sterowaniu systemem Uniti - teraz to przyjemność, a nie konieczność.

Seria Uniti została zaprojektowana i zbudowana od początku do końca w Salisbury w Anglii. Począwszy od aluminiowych radiatorów (inspirowanych radiatorami we wzmacniaczu Statement) do aluminiowych, szczotkowanych obudów, podświetlany system regulacji siły głosu i piękną, podświetlaną podstawę - każdy, nawet najmniejszy detal został przemyślany i estetycznie dopasowany do pozostałych. A wszystko to podbudowane zostało najnowszymi technologiami, pozwalającymi uzyskać high-endową jakość dźwięku. Uniti jest prawdziwym dziełem sztuki użytkowej.

Uniti zostało wykończone za pomoca materiałów wybranych ze względu na ich wpływ na dźwięk. Odlewane z aluminium radiatory biegną przez całą obudowę, gwarantując absolutną stabilność termiczną, przedłużając żywotność urządzenia i jakość dźwięku. Aluminiowe płyty górne zostały wykonane na obrabiarkach CNC, co gwarantuje absolutną precyzję i solidną ochronę delikatnych podzespołów.

W sercu Uniti jest audiofilska, dyskretna regulacja siły głosu, za pomocą której ustawiamy poziom głośności w domenie analogowej, ale z cyfrową precyzją. Układ ten został zaczerpnięty z przedwzmacniacza/streamera NAC-N 272, a ultragładką regulację zainspirował topowy Statement. Aby zachować tę piękną estetykę ukryliśmy antenę Bluetooth wewnątrz obudowy.

Dane techniczne
Gniazda: Wejścia audio 2 x optyczne Toslink (do 24/192) 2 x koaksjalne RCA (do 24/192, DoP DSD 64) 1 x BNC (do 24/192, DoP DSD64) 1 x HDMI ARC 2 x RCA 2 x 5-pin DIN 2 x USB typu A (przód i tył) 1 x karta SD
Wyjścia audio 1 x gniazda głośnikowe 1 x wyjscie RCA dla subwoofera/z przedwzmacniacza 1 x mini-jack 3,5 mm
Odtwarzane formaty Formaty radia internetowego
Przesyłanie strumieniowe plików formatowanych w Windows Media, MP3, ACC, OGG Vorbis oraz MMS
Radio internetowe : vTuner premium 5*
Formaty plików audio: WAV - do 32 bitów/384 kHz, FLAC i AIFF - do 24 bitów/384 kHz, ALAC (Apple Lossless) - do 24 bitów/384 kHz,MP3 - do 48 kHz, 320 kbit (16 bitów) , AAC - do 48 kHz, 320 kbit (16 bitów), OGG i WMA - do 48 kHz (16 bitów), DSD - 64 i 128 Fs
Uwaga: Obsługa bezprzerwowa (gapless) dla wszystkich formatów plików. Bezprzewodowo wszystkie formaty plików są odtwarzane do częstotliwości próbkowania 384 kHz.
Wejścia audio USB: 2 x USB Typ A (z przodu i z tyłu)
Streaming: Chromecast Built-In, Apple AirPlay, TIDAL,Spotify® Connect, Bluetooth (AptX HD), Internet Radio, UPnP™ (streaming wysokiej rozdzielczości)
Wyjścia audio Analogowe: 1 x stereofoniczny wzmacniacz mocy, 1 x wyjście sub/pre RCA, 1 x wejście słuchawkowe 3,5 mm
Złącza Sieciowe: Ethernet (10/100 Mbps), WiFi (802.11 b/g/n/ac z wbudowaną anteną)
Multiroom
UPnP™: może działać jako serwer nawet dla 4 odtwarzaczy sieciowych.
Aktualizacje: Aktualizacji systemu można dokonywać bezprzewodowo za pomocą aplikacji Naim.
Przechowywanie plików Przechowywanie plików: Zapisuj do 20 tysięcy ścieżek na lokalnie podłączonym urządzeniu USB i przekaż na odtwarzacz sieciowy.
Zasilanie Moc wzmacniacza: 80W na kanał przy 8 omach
Pobór mocy: Typowe zużycie: 140W, Tryb czuwania (standby): <5W, Głębokie uśpienie: <0,5W
Zasilanie: 100 V, 115 V, 230 V; 50 lub 60 Hz
Sterowanie Ręczne sterowanie :Zigbee RF4CE
Aplikacja sterująca: Naim na systemy iOS i Android
Panel przedni: 5-calowy, kolorowy wyświetlacz LCD oraz obrotowy potencjometr głośności z czujnikiem zbliżeniowym i czterema przyciskami
Wymiary: 95 mm x 432 mm x 265 mm (WxSxG)
Masa: 13 kg
Wykończenia: Szczotkowane i anodyzowane aluminium
W zestawie :Pilot, kabel zasilania Power-Line Lite (tylko w UK), ściereczka i instrukcja szybkiego uruchamiania.
Kabel zasilający: Kabel zasilający Power-Line
Certyfikaty i licencje Certyfikaty :Apple AirPlay, Chromecast Built-In, Bluetooth, AptX HD, zigbee RF4CE, Rovi, HDMI, NTFS, HFS i Wi-Fi.Solidny sposób pakowania

Zaraz po przyłączeniu do sieci

Pokrętło głośności; od spodu podświetlane na biało, na górnej tarczy widoczne są białe kreski informujące o danym poziomie głośności


Typowe dla Naim gniazda głośnikowe

Wejścia i wyjścia, w tym klasyczne DIN

Menu w języku polskimKonfiguracja sieci


Fantastyczny design

Na górze pilot zdalnego sterowania (obok dużego pokrętła głośności)


Po obu bokach znajdują się spore radiatory

Napis "NAIM" jest podświetlany na białoWyświetlacz za szklaną płytką; duży i świetnie kontrastowy

Poziom głośności wyświetlany jest na ekranie przez kilka sekund; równolegle na górnym pokrętle zapala się odpowiednia do głośności ilość białych diod - świetnie to wygląda!


Konfiguracja jest bardzo intuicyjna; całość odbywa się w języku polskim

 
Wybór źródła


Tak wygląda ekran nakładki na Tidal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację