Polpak

wtorek, 18 lutego 2020

Głośniki podłogowe Gato Audio FM-30 - zapowiedź testu

Od jakiegoś czasu, czyli od kilku miesięcy, zabiegałem o możliwość przetestowania u siebie głośników Gato Audio FM-30. Trudno było rozmawiać mi z poprzednim dystrybutorem, zaś obecny diler okazuje się być bardzo empatyczny. Duński Gato Audio wycofał się z dystrybucji na Polskę przez tylko jedyną firmę, od 2020 roku dilerami są równolegle trzy firmy. Pozwoliło to m.in. na około 40 % obniżkę cen produktów, co jest wartością nieprawdopodobną w hi-fi audio. Ale to jest "najprawdziwsza prawda". Dlatego tytułowe Gato Audio FM-30 kosztują całkiem rozsądne pieniądze, a nie nierealnie w rzeczy samej. Niebawem napiszę więcej o dźwięku. Zapraszam za kilkanaście dni.

Głośniki dojechały do mnie na testy z pabianickiego Q21 - zobacz TUTAJ. Przyjechały na palecie, bo to są duże i dość ciężkie kolumny.


* * *

FM-30 to smukła i dyskretna wolnostojąca kolumna głośnikowa, która wyróżnia się nie tylko pięknym stylem i elegancją, lecz także doskonałym brzmieniem. Model ten dostarcza perfekcyjnie czysty, naturalny dźwięk z mocnym, punktowym basem i z łatwością dopasowuje się do wystroju i akustyki pomieszczenia odsłuchowego.

Objętość 30 litrów i trzy zoptymalizowane głośniki (1 × średniotonowy 150 mm i 2 × niskotonowe 150 mm) pozwalają FM-30 zapewnić czysty i dynamiczny zakres średniotonowy oraz punktowy, sprężysty i mocny bas. Gwarantując tak niesamowity dźwięk z tak dyskretnej i stylowej konstrukcji FM-30 stają się prawdziwym unikatem wśród kolumn głośnikowych.

Opracowując tę wyrafinowaną konstrukcję projektanci postawili sobie za cel stworzenie najlepszej możliwej kolumny głośnikowej, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających audiofilów. Równie ważnym aspektem było stworzenie eleganckiego, estetycznego produktu, który uwypukli nowoczesny styl wielofunkcyjnego domowego salonu. FM-30 doskonale spełnia oba cele.

Aby osiągnąć zaplanowaną wydajność i jakość brzmienia, konstruktorzy dostosowali każdy z głośników pod kątem funkcji jaką ma pełnić. Dzięki temu indywidualnemu podejściu możliwe było wykorzystanie zalet każdego z przetworników, bez potrzeby godzenia się na wizualne i dźwiękowe kompromisy. To właśnie dlatego dźwięk dostarczany przez kolumny głośnikowe Gato Audio jest tak naturalny.

W uzyskaniu spektakularnej jakości brzmienia pomaga także dopracowana konstrukcja głośników, stworzona w oparciu o najnowocześniejsze materiały i rozwiązania techniczne. Wśród zastosowanych udoskonaleń wymienić można m.in. liniowe zawieszenie o niskich stratach, membranę z mineralnym wypełnieniem, zoptymalizowany układ magnetyczny i konstrukcję gwarantującą optymalny przepływ powietrza.

Głośniki umieszczone są wewnątrz wielowarstwowej struktury tworzącej obudowę Gato Audio FusedMASS. Rozwiązanie to gwarantuje ekstremalnie wysokie tłumienie wewnętrzne i minimalny rezonans oraz zapewnia niesamowitą wytrzymałość i trwałość. Laminując różne materiały o zróżnicowanych grubościach i dodając specjalny klej konstruktorzy inteligentnie rozwiązali problem rezonansu, który pojawia się przy dodawaniu coraz większej ilości materiału.

Istotnym elementem FM-30 jest zwrotnica PurePHASE. To dzięki niej najnowocześniejsze przetworniki z łatwością tworzą prawdziwie wybitną kolumnę głośnikową. Poza swoją tradycyjną rolą, tj. prawidłowym rozdzielaniem częstotliwości dla poszczególnych przetworników, PurePHASE zapewnia także dokładną kontrolę fazy akustycznej i gwarantuje szeroką liniową dyspersję.

Unikatową funkcją kolumn głośnikowych z serii FM jest możliwość dopasowania lub spersonalizowania parametrów dźwiękowych kolumny głośnikowej. Specjalna regulacja pozwala delikatnie zmodyfikować brzmienie, aby dopasować je do własnych preferencji, akustyki sali odsłuchowej lub pod kątem współpracy ze wzmacniaczem. Rozwiązanie to gwarantuje także, że żadne szczegóły nie zostaną utracone, a słuchacz zachowa pełny, bogaty dźwięk.

Specyfikacja techniczna:
- System 3-drożny
- Rekomendowana moc wzmacniacza / Nominalna moc wejściowa 50 do 250 W
- Przetwornik niskotonowy / nisko/średniotonowy 2 x 150mm mineral cone, low loss suspension
- Przetwornik średniotonowy 150 mm mineral cone, low loss suspension
- Przetwornik wysokotonowy 38 mm ring radiator
- Pasmo przenoszenia 37 Hz – 35 000 Hz
- Skuteczność 87 dB
- Impedancja 4 Ω
- Wymiary (S x W x G) mm 310 x 970 x 335
- Masa jednej sztuki 29 kgBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację