Polpak

środa, 19 lutego 2020

Głośniki podłogowe Fyne Audio F702 - zapowiedź testu
Nigdy do tej pory nie miałem u siebie na testach kolumn głośnikowych szkockiej firmy Fyne Audio (zobacz TUTAJ), choć słuchałem ich tu i tam, jak i wiele dobrego o nich czytałem. Oczywiście, nie trzeba być biegłym detektywem, aby skonstatować, iż zarówno design, rozwiązania techniczne i same głośniki bardzo przypominają produkty innej szkockiej firmy głośnikowej, a mianowicie Tannoy. Nie ma w tym żadnego przypadku, po prostu część doświadczonych pracowników postanowiło odejść z Tannoy i założyć własną - właśnie Fyne Audio. Jednocześnie wynosząc ze sobą spore know-how, stąd takie powinowactwo rozwiązań i stylistyki. Co istotne, produkty Fyne Audio są bardzo rozsądnie wyceniane.

Kilka dni temu przedstawiciel polskiego dystrybutora Fyne Audio, czyli EIC Sp. z o.o. z Warszawy, dostarczył do mnie do Gdyni nowe kolumny podłogowe Fyne Audio F702 (czytaj TUTAJ). To są dość duże, ale wyjątkowej urody głośniki o wysokiej skuteczności 92 dB. Górny przetwornik to klasyczny głośnik koncentryczny, który na pewno Czytelnikowi wyda się baaardzo znajomy...

* * *

Szkocka firma Fyne Audio wprowadza do swojej oferty ekskluzywne kolumny głośnikowe w serii F700. Przeanalizowano wszystkie technologie i rozwiązania techniczne zastosowane we flagowym modelu Fyne Audio F1, stworzono ich odpowiedniki, a te wykorzystano w najnowszych konstrukcjach, których ceny są znacznie przystępniejsze niż cena pierwowzoru.

Ręcznie wykonywane obudowy modeli serii 700 mają kształt zaprojektowany specjalnie z myślą zarówno o uchu jak i o oku. Wygięcie każdej ścianki jest precyzyjnie skalkulowane pod względem minimalizacji powstawania fal stojących, a to pozwala na prześwietlenie każdego szczegółu muzyki. Rozbudowane usztywnienie wewnętrzne wzmacnia neutralność akustyczną obudowy minimalizując jej drgania. Całość wykonana jest z wysokiej jakości sklejki brzozowej o dużej gęstości, a konstrukcja obudów modeli podłogowych oparta jest na zastosowaniu dwóch objętości i podwójnego systemu bass reflex.

W zwrotnicy częstotliwościowej zastosowanej w modelach serii 700 zastosowano wysokiej klasy komponenty: niskostratne cewki indukcyjne, kondensatory ClarityCap, a całość okablowano srebrnymi przewodami firmy Van den Hul. Każda zwrotnica poddawana jest obróbce kriogenicznej w której głębokie zamrożenie i powolne rozmrożenie łagodzi mikronapięcia powstające w samych komponentach, przewodach i połączeniach lutowniczych. Dzięki temu zmaksymalizowany jest przepływ sygnału co zapewnia większą przejrzystość dźwięku.

W kolumnach zastosowano charakterystyczny dla produktów Fyne Audio port BassTrax Tractrix zapewniający perfekcyjne rozprowadzenie dźwięków basowych generowanych przez tylną stronę membrany. Rozpraszanie w kącie 360 stopni pozwala na swobodniejsze ustawienie kolumn w przestrzeni niż ma to miejsce w przypadku urządzeń wykorzystujących tradycyjne tunele bass reflex. W każdym modelu serii F700 wykorzystano przetwornik IsoFlare, którego budowa oparta jest na tym który stosowany jest modelu flagowym F1. Membrana niskośredniotonowa wykona jest z włóknistej celulozy, a znajdująca się w jej wnętrzu kopułka wysokotonowa uformowana jest z magnezu, ma średnicę 25mm i napędzana jest magnesem neodymowym. Jej pasmo przenoszenia sięga z łatwością 30kHz. Górne zawieszenie wykonane jest w technologii FyneFlute co zapewnia liniową pracę przy dynamicznych fragmentach muzyki, które wymagają ekstremalnie dużych wychyleniach membrany. W modelach podłogowych, punktowe źródło dźwięku, system IsoFlare, wspierany jest dodatkowym głośnikiem niskotonowym.

Solidna podstawa wykona jest z dwóch płyt o grubości 8 mm odseparowanych dużymi aluminiowymi podkładkami które stanowią podstawę dla kolców regulowanych radełkowanymi nakrętkami.

Specyfikacja techniczna:
- Rodzaj konstrukcji: 2,5 drożna, dyfuzor BassTrax Tractrix promieniujący w dół, system z dwoma komorami wewnętrznymi
- Rekomendowana moc wzmacniacza (Watt RMS): 30 - 200
- Moc ciągła (Watt RMS): 100
- Skuteczność (2,83 V/1 m): 92 dB
- Impedancja 8 Ohm
- Pasmo przenoszenia (-6 dB typowe w pokoju): 30 Hz-34 000 Hz
- Zastosowane przetworniki:
1 x IsoFlare - punktowe źródło dźwięku - membrana niskośredniotonowa wykonana z włóknistej celulozy o średnicy 200 mm
magnezowa kopułka wysokotonowa napędzana magnesem neodymowym o średnicy 25 mm
1 x niskośredniotonowa membrana wykonana z włóknistej celulozy o średnicy 200 mm
- Podział w zwrotnicy: 250 Hz i 1,7 kHz
- Rodzaj zwrotnicy: bi-wired; filtr 2 rzędu dolnoprzepustowy; filtr 1 rzędu górnoprzepustowy; obróbka kriogeniczna
- Wymiary (W x S x G w mm): 1 111 x 384 x 440
- Masa jednej sztuki: 30,5 kg.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację