Polpak

czwartek, 6 lutego 2020

Kolumny podstawkowe Martin Logan Motion 35XTi - zapowiedź testu
Kilka lat temu opisywałem amerykańskie kolumny podstawkowe Martin Logan Motion 35XT (czytaj recenzję TUTAJ). Kolumny te miały zainstalowane dwa głośniki: wysokotonowy 1.25” x 2.4” z membraną elekrostatyczną Folded Motion XT 11.4 cm x 7 cm oraz średnio-niskotonowy 16,5 cm wykonany z aluminiowej membrany z odlewanym polimerowym koszem i asymetryczną obudową eliminującą rezonanse. Głośniki na tyle mnie zaintrygowały i przekonały, że wkrótce zamówiłem parkę dla siebie jako stałe wyposażenie mojego systemu. I nigdy tego nie pożałowałem.

Parę miesięcy temu Martin Logan poinformował o wprowadzeniu ulepszonej, nowej generacji wersji serii Motion, której to modele otrzymały dodatkową literkę "i" w nazwie. I tak pojawiły się trzy modele podłogowe oznaczone kolejno jako 60XTi, 40i i 20i, dwa podstawkowe 35XTi i 15i, a także dwa głośniki centralne 50XTi oraz 30i. Uzupełnieniem oferty są dwa subwoofery Motion FX i Motion AFX.

Do mnie, na recenzję, dojechały najnowsze modele podstawkowe Martin Logan Motion 35XTi (zobacz TUTAJ) w białym wybarwieniu obudowy "Matt White". Zastosowane przetworniki wysokotonowe to oczywiście legendarne Folded Motion XT. To cienkowarstwowy przetwornik, który łączy w sobie dokładność i delikatność panelu elektrostatycznego na małej przestrzeni. Ekstremalnie lekkie materiały użyte w strukturze przypominającej akordeon zwiększają powierzchnię, dając przetwornikom wysokotonowym Folded Motion od 8 do 10 razy większą powierzchnię niż typowe głośniki wysokotonowe.

* * *

Od momentu wprowadzenia na rynek seria Motion zyskała uznanie za swoją wydajność i jakość. Recenzenci (wymienieni poniżej) uwielbiali jej „niewiarygodnie realistyczną tonalność i obrazowanie”, „doskonały bas” i „ostro zdefiniowaną scenę dźwiękową”. „Jedne z najlepszych kolumn, które testowałem”, „dostajecie kolumnę kompletną i wartą każdej ciężko zarobionej monety”.

Nowa seria Motion dostarcza niezwykłych emocji z każdą kolejną nutą. Zwróć uwagę na szybką reakcję i wolne od zniekształceń przetworniki wysokotonowe z technologią Folded Motion, która naśladuje w swojej skali wydajność dużych paneli elektrostatycznych Martin Logan. Szeroka, realistyczna dynamika średniego zakresu, płynnie połączona z głębokim basem, osiągnięte dzięki dokładnym tolerancjom niestandardowych ręcznie budowanych zwrotnic. Ideały są uwielbiane przez wielu za nienaganną akustykę i czystą wydajność.

Niestandardowe, pięciodrożne, niewymagające użycia dodatkowych narzędzi terminale zapewniają bezpieczne połączenie, pozłacane dla lepszego transferu sygnału. Opcja bi-wiring dostępna w wybranych modelach.

Aluminiowa membrana średnio- i niskotonowa: specjalnie zaprojektowane, sztywne i lekkie, z wysokowydajnymi magnesami redukujące zniekształcenia przetworniki. Zapewniają one wysoki wychył i wyjście dźwięku, zachowując przy tym najdrobniejsze szczegóły basów i maksymalizują możliwości przenoszenia mocy, a wszystko to bez cienia zniekształceń. Unikalna wklęsła nakładka przeciwpyłowa wzmacnia wytrzymałość i sztywność membrany zmniejszając jej falowanie.

Opatentowane zwrotnice Vojtko™. Wysokiej jakości polipropylen i kondensatory elektrolityczne o niskiej zawartości DF, niestandardowe uzwojone cewki indukcyjne oraz ochrona termiczna i przepięciowa zapewniająca płynną prezentację dźwiękową. Proste topologie i pragmatyczne, rzeczywiste brzmienie zapewniają realizm w każdym pomieszczeniu odsłuchowym.

Technologia obudów zwiększająca wydajność. Kolumny Motion mają wzmocnione przegrody, praktycznie eliminując rezonanse. Elegancka, subtelna nowa stylistyka uzupełnia telewizory z płaskim ekranem i inne wysokiej klasy komponenty. Motion 60XTi i 50XTi mają również dodatkowe usztywnienie wewnętrzne.

Legendarny Motion! Sukces serii Motion wynika bezpośrednio z jej bliskiego związku z legendarnymi głośnikami elektrostatycznymi firmy Martin Logan. Pragnienie przekształcenia tego poziomu wydajności w bardziej tradycyjną kolumnę o przystępniejszej cenie stworzyły serię Motion. Kluczem do sukcesu jest unikalna technologia przetworników wysokotonowych Folded Motion i Folded Motion XT. Ten cienkowarstwowy przetwornik łączy w sobie całą dokładność i delikatność panelu elektrostatycznego na małej przestrzeni. Ekstremalnie lekkie materiały użyte w strukturze przypominającej akordeon zwiększają powierzchnię, dając przetwornikom wysokotonowym Folded Motion od 8 do 10 razy większą powierzchnię niż typowe głośniki wysokotonowe.

Ta idealna kombinacja światła i wysokiego poziomu dokładności, szersze pasmo większą wydajność, wszystko z szybszą, bardziej wydajną reakcją i praktycznie zerowym zniekształceniem. Dzięki tym cechom konstrukcja przetwornika wysokotonowego typu Folded Motion może naśladować działanie dużego panelu elektrostatycznego w tradycyjnej obudowie kolumny. Dzięki dopasowaniu głośnika wysokotonowego Folded Motion do wysokowydajnych głośników i subwooferów, z ręcznie budowanymi i niestandardowymi zwrotnicami, seria Motion poszerzyła rozpoznawalność marki Martin Logan poza królestwo najlepszych na świecie kolumn elektrostatycznych.

Jak pracują przetworniki Folded Motion? Przyciągają przeciwne ładunki, odpychają te same, wszystkie utrzymują magnesy neodymowe. Obwód na membranie otrzymuje ładunek, który jest stale odwracany wraz z sygnałem, powodując, że membrana „ściska” powietrze jak akordeon.

Specyfikacja techniczna
Typ / Konstrukcja - podstawkowa 2 przetworniki 
Odcięcie zwrotnicy - 2,2 kHz
Moc - 20 - 250 W (zalecana moc wzmacniacza) 200 W RMS
Pasmo przenoszenia - 50 - 25 000 Hz (±3 dB) Rozproszenie 80° x 80°
Bassreflex - tylny pojedynczy
Impedancja - 4 Ohm kompatybilny z urządzeniami: 4, 6 i 8 Ohm
Efektywność - 92 dB @ 2.83 V/m
Przetwornik wysokotonowy - 32 x 61 mm, Folded Motion 114 x 70 mm membrana
Przetwornik niskotonowy - 1 x 165 mm, membrana aluminiowa, odlewany kosz polimerowy.
Obudowa - asymetryczna odporna na rezonanse. Sztywna strukturalna nasadka przeciwpyłowa redukująca przełamywanie się membrany (break-up modes).
Wymiary (W x S x G) - 34,3 x 19,2 x 30 cm
Masa - 8,4 kg / szt.
Dostępne wersje i kolory - Gloss Black, Matt White, Red Walnut.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację