Polpak

sobota, 15 lutego 2020

Zestaw: Auralic Aries G2, Auralic Vega G2 i Auralic Leo GX, czyli transport sieciowy, DAC i generator zegara - zapowiedź testuKilka dni temu zapowiadałem test transportu sieciowego Auralic Aries G2 (czytaj TUTAJ),  czyli urządzenia służącego do strumieniowania muzyki z serwisów streamingowych, ale pozbawionego wewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego, więc jako takiego nie samodzielnego. Jednakże warszawski dystrybutor MIP Sp. z o.o. razem z Auralic Aries G2 dostarczył do mnie także dwa inne urządzenia firmy Auralic uzupełniające (lub precyzyjniej - kompletujące) ów transport sieciowy. Razem z Auralic Aries G2 przyjechał do mnie także "Streaming DAC" Auralic Vega G2 (zobacz TUTAJ) oraz generator zegara (Master Clock) Auralic Leo GX (zobacz TUTAJ). Te trzy urządzenie zestawione razem ze sobą tworzą referencyjny system strumieniujący wraz z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i zewnętrznym generatorem zegara. Niestety, nie są tanie. Sam transport Auralic Aries G2 to koszt około 17 000 PLN, ale DAC Auralic Vega G2 to już kwota 25 000 PLN, zaś zegar Auralic Leo GX - 30 000 PLN, czyli razem robi się niezła sumka 72 000 PLN. No cóż, high-end to high-end i musi swoje kosztować. Najważniejszy przecież jest dobry dźwięk, a ten jako taki wymaga wyrzeczeń i poświęceń...

O transporcie sieciowym Auralic Aries G2 tym razem w zapowiedzi nic nie napiszę, bo już to uczyniłem anonsując go kilka dni temu. Skoncentruję się na firmowych opisach DAC-a Auralic Vega G2 oraz zegara Auralic Leo GX, które cytuję za producentem poniżej.

* * *

Nowy standard cyfrowego przetwarzania audio. AURALiC VEGA G2 posiada wszystko to, co wyróżniało VEGA, jednocześnie oferując zupełnie nowy produkt. Oryginalne projekty inżynieryjne koncentrują się na izolacji i separacji przed najmniejszymi zubożeniami jakość dźwięku. Najnowocześniejsze technologie i własne innowacje oferują rozbudowaną funkcjonalność i doskonałą integrację z rodziną produktów serii G. Jeśli szukasz kolejnego referencyjnego przetwornika cyfrowo-analogowego, który ukazuje przyszłość zintegrowanego przetwarzania danych muzycznych, który utrzymuje nieskazitelną jakość, nie szukaj dalej. Oto VEGA G2.

Lightning Streaming. Podobnie jak wszystkie produkty AURALiC obsługujące strumieniowanie, rozbudowane opcje łączności bezprzewodowej ARIES G2 są możliwe dzięki custumowej technologii Lightning Streaming firmy AURALiC. Lightning Streaming wykorzystuje istniejące sieci Wi-Fi do utworzenia dedykowanej sieci strumieniowania muzyki, która umożliwia bezprzewodowe dostarczanie formatów muzycznych o najwyższej jakości włącznie z DSD512 i PCM 32 bit / 384 kH. Lightning Streaming zapewnia również pozostałe funkcje, jakich oczekuje się od urządzeń ARUALiC, takich jak odtwarzanie bez przerw, buforowanie pamięci, bit-perfect, multi room, czy upsampling.

Wraz z serią produktów VEGA G2 i serią G firmy AURALiC wprowadzamy również interfejs bazujący na przeglądarce do konfiguracji Lightning Streaming i jego funkcji, umożliwiający uniwersalny dostęp po raz pierwszy z dowolnego smartfonu, tabletu lub komputera.

Współpracując z produktami AURALiC ARIES G2 i innymi produktami serii G2, takimi jak SIRIUS i LEO, niesamowita moc i dokładność synchronizacji VEGA G2 podnoszą konfigurację cyfrowego systemu audio strumieniowego na najwyższy poziom.

Lightning Link. Lightning Link to dwukierunkowe sprzężenie o niskim poziomie jitter, 18 Gb / s, które wykorzystuje szybkie złącze sprzętowe typu HDMI, zapewniając doskonałą kontrolę transmisji. Lightning Link sprawia, że muzyka nawet w ultra-wysokich rozdzielczościach zabrzmi jak nigdy dotąd.

W przeciwieństwie do innych połączeń HDMI opartych na I2S, dwukierunkowy Lightning Link umożliwia działanie bez jitteru wszystkim urządzeniom w danym systemie. Zegarowanie informacji z urządzeń docelowych, takich jak VEGA G2, potrafi zapewnić perfekcyjną synchronizację danych ARIES G2. Lightning Link przenosi również dane sterujące systemem do wszystkich elementów, począwszy od regulacji głośności po konfigurację silnika procesora, co pozwala wszystkim połączonym urządzeniom AURALiC na jednolity, zunifikowany interfejs sterowania.

* * *

AURALiC LEO GX – przełom w taktowaniu systemów cyfrowych. W czasach, kiedy formaty muzyczne oraz systemy audio rozwijają się w kierunku wyższej rozdzielczości i większych możliwości, systemy audio hi-end w coraz większym stopniu polegają na precyzji zegarów taktujących. Dzięki precyzyjnemu taktowaniu systemy te mogą zachować odpowiednie parametry przetwarzania sygnału w domenie cyfrowej. W przypadku plików o wysokiej rozdzielczości odtworzenie ich zakresu dynamiki jest możliwe tylko z pomocą zegarów taktujących, które potrafią pracować z częstotliwościami ponad dziesięć razy wyższymi, niż te, jakie były powszechne zaledwie kilka ta temu. Jednakże dzisiejsze zegary o wysokich częstotliwościach, jakie znajdujemy w przetwornikach cyfrowo analogowych są jednocześnie droższe i trudniejsze do skonstruowania, niż kiedykolwiek.

Nawet systemy, które używają tradycyjnych zewnętrznych generatorów zegara (Zegarów 10 MHz lub zegarów pracujących z częstotliwością próbkowania) są ograniczone osiągami wewnętrznego zegara w przetworniku DAC. Przetwornik może wtedy wzorować się na zewnętrznym sygnale taktującym aby stworzyć swój własny sygnał zegara używając pętli PLL. Jednakże nigdy nie może zdekodować sygnału dokładniej, aniżeli pozwala mu na to jego własny mechanizm taktujący (zazwyczaj oparty na oscylatorze).

Zegar referencyjny AURALIC LEO GX, działając w połączeniu z przetwornikiem VEGA G2 Streaming DAC, to zupełnie nowe podejście do całej koncepcji taktowania systemu audio. Teraz, po raz pierwszy w historii, hi-endowy przetwornik może pracować bezpośrednio z sygnałem dostarczonym przez zegar referencyjny. Nigdy wcześniej nie było możliwe, aby całkowicie obejść wewnętrzny zegar przetwornika na rzecz najwyższej precyzji dedykowanego zewnętrznego zegara w taki sposób, jak teraz.

Współdziałanie pomiędzy zegarem LEO GX oraz przetwornikiem VEGA G2 to całkowicie nowy, potencjalnie rewolucyjny system taktowania. Co więcej taki, który faktycznie spełnia obietnicę dostarczenia lepszego, niż kiedykolwiek zakresu dynamiki, powiększonego odstępu sygnału od szumu oraz pomijalnych zniekształceń.

LEO GX – zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne. AURALiC LEO GX stosuje wszystkie rozwiązania zastosowanie w innych urządzeniach serii G, aby spełnić jedno zadanie: zapewnić perfekcyjne środowisko dla jednego z najbardziej zaawansowanych systemów taktujących dostępnych w high-end audio. LEGO GX to tak naprawdę dwa zegary, każdy kontrolowany temperaturowo dla stabilnego działania. Każdy jest dedykowany, aby zapewnić ekstremalnie precyzyjne częstotliwości taktowania dla sygnałów bazujących na 44,1 kHz oraz 48 kHz. Dokładnie częstotliwości pracy tych zegarów to odpowiednio 90.3168 MHz oraz 98.304 MHz. Są to zadziwiające wartości, które odzwierciedlają poziom osiągów, jaki oferuje LEO GX.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację