Polpak

sobota, 28 listopada 2020

HiFiMAN Deva: słuchawki planarne z odbiornikiem Bluetooth i USB DAC - zapowiedź testu
W tygodniu dojechały do mnie premierowe słuchawki HiFiMAN Deva (zobacz TUTAJ). To bardzo nietypowy model słuchawek - pomijając już nawet fakt, że mają one zaaplikowane przetworniki magnetostatyczne. Albowiem można je używać w dwóch trybach - jako przewodowe lub bezprzewodowe (w standardzie Bluetooth Qualcomm aptX HD). Służy do tego specjalna przystawka (adapter) Bluemini, czyli odbiornik Bluetooth, ale równolegle także DAC USB. Słuchawki przyłączone przewodem do np. komputera spełniają rolę przetwornika cyfrowo-analogowego dla wyjścia USB. Ale kiedy chcieć używać Deva wyłącznie jako klasyczne słuchawki przewodowe, adapter Bluemini można zdemontować, tym samym zmniejszając masę słuchawek o 35 g. Bardzo sprytne rozwiązanie. I ergonomiczne.


* * *

Jak podaje producent, słuchawki Deva - dzięki odbiornikowi Bluemini - łączą się przy pomocy modułu Bluetooth z dowolnym urządzeniem nadawczym. Wysoka jakość dźwięku oraz minimalizacja opóźnień są możliwe dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych i najpopularniejszych kodeków Qualcomm aptX HD oraz LDAC. Adapter Bluemini podłączany jest do słuchawek za pomocą tradycyjnego gniazda analogowego. Czarny moduł odbiornika został dopasowany do kształtu lewego nausznika, w którym znajduje się gniazdo mini-jack. Dzięki wbudowanemu przetwornikowi, Deva umożliwia także transfer plików w jakości do 24 bit/192 kHz za pomocą kabla USB typu C, dzięki któremu bez problemu odczytamy pliki muzyczne z telefonu czy komputera. Użytkownikom pozwoli to wyeliminować konieczność użycia zewnętrznego DAC-a, a tym samym uzyskanie wysokiej jakości brzmienia bez dodatkowych akcesoriów.

Inżynierowie HiFiMAN-a musieli dojść do wniosku, że słuchawki bezprzewodowe są owszem fajne i wygodne, ale z punktu widzenia audiofila w dużym stopniu ograniczają jakość brzmienia i możliwość wykorzystania jednych nauszników zarówno w połączeniu Bluetooth, jak i przewodowo. Producent wychodzi z założenia, że tradycyjna metoda połączenia sprawdza się zawsze i wszędzie. Dlatego słuchawki Deva można podłączyć do dowolnego odtwarzacza przenośnego, a nawet smartfona za pomocą kabla 3,5 mm. Do budowy słuchawek wykorzystano znaną i sprawdzoną już w innych konstrukcjach membranę NsD (NEO supernano Diaphragm), która jest aż o 80% cieńsza od poprzednich projektów marki. Taka konstrukcja ma zapewniać wysoką responsywność dźwięku i dokładne obrazowanie przestrzenne.

Specyfikacja techniczna:
- Typ: nauszne
- Przetworniki: magnetostatyczne (wstęgowe)
- Konstrukcja otwarta
- Impedancja: 18 Ohm
- Skuteczność: 93,5 dB
- Stosunek sygnał/szum: Bluemini: 95 dB
- Zniekształcenia THD: Bluemini: < 0.1%
- Pasmo przenoszenia: 20 - 20 000Hz
- Bluetooth: Bluemini
- Złącze słuchawkowe: 3,5 mm mini jack
- Regulacja głośności
- Czas działania: od 7 do 10 h
- Obsługiwane kodeki Bluetooth: aptX, aptX HD, AAC, SBC, LDAC
- Odbiornik Bluetooth posiada mikrofon
- Praca jako USB DAC z telefonem i komputerem
- Masa słuchawek bez kabla: 360 g.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację