Mamy już dzień 1 listopada, czas więc opublikować ostatnią w tym roku zapowiedź testów na łamach Stereo i Kolorowo. Oto moje recenzenckie plany na listopad i grudzień '24.
1. Kończę recenzję polskiego gramofonu UNITRA GSH-801 Edmund (czytaj zapowiedź TUTAJ). Gramofon jest konstrukcją bezpaskową - wyposażony został w napęd bezpośredni (ang. Direct Drive) UNITRA NG-1, z opracowanym i dostępnym jedynie w UNITRA autorskim silnikiem z zaawansowanym systemem regulacji obrotów. Stabilizację zapewnia własny algorytm regulacji obrotów. Ramię gramofonowe R10 jest opracowane w firmie UNITRA i jest projektem oryginalnym. Ramię pracuje na dwóch parach łożysk i jest wykonane z aluminium. Gramofon został zbudowany w oparciu o masywną, pełną plintę, wyposażony w zewnętrzne liniowe źródło zasilania oraz bezpośredni dostęp do ramienia złączem DIN. Znakomite urządzenie!
2. Jeszcze na początku września '24 przyjechały do mnie brytyjskie monitory PMC Prodigy 1 (zobacz TUTAJ). Gabarytowo są relatywnie niewielkie, ale zaopatrzone w pełnowymiarową, zaawansowaną linię transmisyjną; konstrukcyjnie oparte na firmowych profesjonalnych monitorach bliskiego pola PMC. Miałem się nimi wcześniej zająć, ale musiałem je odesłać dystrybutorowi na potrzeby wystawy Audio Video Show w Warszawie, a bez obecności u siebie opisywanego hifi gorzej mi się pisze recenzję...
3. W pierwszym, góra drugim tygodniu listopada chciałbym opublikować recenzję polskiego przetwornika cyfrowo-analogowego Fezz Equinox DAC by Lampizator (czytaj TUTAJ). Konwerter ten, jak mówi sama nazwa, to połączenie potencjału konstrukcyjnego dwóch firm: Lampizator zaprojektował i jest odpowiedzialny za tor audio (zarówno za sekcję cyfrową, jak i analogową), zaś Fezz Audio za produkcję obudów, projekt układu zasilania, transformatory toroidalne; przeprowadza też finalny montaż oraz kontrolę jakości. Equinox DAC oparty jest na chipsetach PCM1794 i lampie 12AU7. W sekcji zasilania zastosowano transformator toroidalny specjalnie zaprojektowany przez inżynierowów Fezz / Toroidy.
4. Warszawski Audiomagic niedawno podesłał mi na premierowe odsłuchy wzmacniacz słuchawkowy z DAC i Bluetooth o intrygującej nazwie Rose Technics RT-5000 (czytaj TUTAJ). Zastosowano tutaj parę flagowych chipów DAC ES9038PRO firmy ESS o współczynniku DNR wynoszącym 140 dB w trybie mono. Sekcja wzmacniacza słuchawkowego jest obsługiwana przez dziesięć (!) opampów OPA1612 firmy Texas Instruments. Osiem z nich obsługuje konwersję prądu na napięcie, a dwa znajdują się w obwodzie LPF urządzenia (czyli w filtrze dolnoprzepustowym). Rose Technics zainstalował też parę flagowych układów Muse JRC MUSEES01-FET (po jednym na każdy kanał).
5. - 7. Z kolei inny warszawki dystrybutor - MIP - dostarczył do mnie set słuchawkowy dalekowschodniej firmy FiiO. Składają się na niego słuchawki FiiO JT1 i przenośny wzmacniacz słuchawkowy FiiO BTR15 (zobacz TUTAJ) oraz kolejny wzmacniacz przenośny FiiO K13 (zobacz TUTAJ). Oba wzmacniacze wyposażone są też w przetworniki cyfrowo-analogowe.
8. Przedwzmacniacz gramofonowy Pro-Ject Tube Box DS3 B (zobacz TUTAJ) oparty jest na dwóch lampach elektronowych E88CC, wykorzystuje w pełni zbalansowaną sekcję wzmocnienia, oparty jest na całkowicie dyskretnych obwodach audio. Dyskretny obwód nie jest budowany z układów scalonych - składa się z komponentów elektronicznych, które są odrębnymi, indywidualnymi urządzeniami (zwanymi również komponentami dyskretnymi). Zbalansowany sygnał jest obrabiany przez w pełni pasywny i dyskretny stopień korekcji RIAA. Utrzymując w pełni symetryczny stopień wzmocnienia można efektywnie zoptymalizować stosunek sygnału do szumu, tym samym zapewniając sekcji EQ najlepszej jakości sygnał.
9. i 10. Kilka dni temu otrzymałem na testy dwie pary słuchawek dynamicznych: Aune AR5000 (czytaj TUTAJ) z serii Air i Aune SR7000 (czytaj TUTAJ) z serii referencyjnej Sea. Te pierwsze mają konstrukcję otwartą, a drugie zamkniętą. Muszę przyznać, że obie reprezentują bardzo wysoki poziom wykonawczy, materiałowy i dźwiękowy. Doskonałe słuchawki.