Polpak

niedziela, 31 marca 2019

Słuchawki Pioneer HDJ-X10

Design nowych Pioneer HDJ-X10 został nagrodzony

Zaawansowany przetwornik HDJ-X10

HDJ-X10 w wersji Custom


Wstęp
Niedawno gdzieś przeczytałem, że nowe japońskie Pioneer HDJ-X10 (zobacz TUTAJ) to "słuchawki dla Di-Dżejów, które brzmią fantastycznie". Na tyle dobrze, że nawet lepiej sprawdzają się w świecie domowego audio hi-fi, niż w stricte profesjonalnym. Dlatego napisałem list do polskiego dystrybutora marki Pioneer - firmy DSV Sp. z o.o. z Gdyni, z prośbą o wypożyczenie HDJ-X10 do testów. Niestety, nie otrzymałem najnowszej limitowanej wersji HDJ-X10C (zobacz TUTAJ), a po prostu "zwykłą" HDJ-X10, lecz za to w rzadszym kolorze srebrnym, a nie czarnym. Dobre i to.

Wrażenia ogólne i budowa
Słuchawki dostarczane są w stosunkowo niedużym, płaskim kartoniku w kolorze czarnym. Na nim znajdują się duże zdjęcia HDJ-X10. W kartoniku umieszczono kolejne pudełko typu szkatułka. Po otwarciu zobaczyć można twarde etui ze słuchawkami wciśnięte w ciemnoszarą piankową formę. Ranty pudełka są czerwone, a ono samo czarne. Kapitalnie taki kontrast wygląda. W górnej pokrywie ukryte jest niewielkie, płaskie pudełko z akcesoriami.

Słuchawki w płaskim etui transportowym spoczywają rozłożone na płasko. Wszelkie akcesoria ukryte są w dodatkowych schowku pod górną pokrywą szkatuły. Tamże znajdują się dwa przewody słuchawkowe - 1,2 metrowy spiralny (rozciągany do 3.0 m) i 1,6 metrowy prosty. Oba zakończone są wtykami 6,3 mm nakręcanymi na 3,5 mm. Spiralny jest gumowany, zaś prosty pokryty czarnym materiałowym oplotem. W zestawie są także instrukcja obsługi oraz gwarancja producenta.

Słuchawki wykonane są pierwszorzędnie i wyjątkowo solidnie. (Zresztą Pioneer chwali się, że HDJ-X10 przeszły test "US Military Standard Shock"). Piękny, nieco studyjny design oraz wysokogatunkowe materiały zastosowane do budowy. Zewnętrzna część muszli wykonana jest ze stali, zaś dźwignie pałąka z czystego aluminium. Muszle po bokach mają wbudowane twarde porowate, gumowate tworzywo sztuczne - podobnie jak w ich fragmentach zewnętrznych (tam, gdzie nie ma stalowej płytki). Tworzywo to chroni muszle przed ewentualnymi uszkodzeniami (np. podczas upadku). Gumowy pierścień służy też dla łatwiejszego chwytu (nie ślizgają się w dłoni). Pady są okrągłe, z ekologicznej skóry. Na poliuretanowych skórzanych nausznikach i pałąku znajduje się nanopowłoka, dzięki czemu są odporne na pot i łatwe do wycierania. Przewód słuchawkowy doprowadzany jest do lewej muszli.

Dźwignia pałąka mocowana jest centralnie do muszli. Jest tak skonstruowana, że można ją "wywinąć" do góry nogami, tym samym składając słuchawki do "pozycji embrionalnej". Dźwignie mają wbudowane sprężyny automatycznie utrzymując słuchawki w pozycji "gotowej do pracy". Aby złożyć słuchawki w celu włożenia ich do etui, należy przytrzymać muszle w pozycji "rozłożonej". W przeciwnym przypadku samoistnie się odwrócą.

Mechanizm łączący muszle z pałąkiem w całości wykonany jest z czystego aluminium. Poszczególne fragmenty konstrukcyjne są skręcane śrubami, nie są klejone. Pałąk wykonany jest ze stalowej szyny od góry i od dołu obudowanej miękką ekologiczną skórą. Mechanizm regulacji pałąka po obu stronach oznaczony jest skalą od 1 do 5,5. Na górze pałąka wyciśnięty jest szary napis "Pioneer DJ".

Ergonomia
Słuchawki są bardzo lekkie - 328 gram (bez przewodu). Na czasze i uszach leżą bardzo dobrze - zapewniają pełen komfort nawet podczas ciągłych kilkugodzinnych odsłuchów. Napięcie pałąka na głowę jest w sam raz - miękkie poduszki nie naciskają zbyt mocno na uszy. Kabel nie plącze się, nie mikrofonuje. Pady doskonale blokują zewnętrzny hałas otoczenia. Połączenie muszli z obudową nauszników tworzy szczelne zamknięcie wokół ucha, które odcina słuchacza od większości dźwięków świata zewnętrznego. Ergonomię mogę ocenić na stopień wzorowy. Nie mam uwag.

* * *

Kilka słów od producenta: "Pioneer DJ stworzył nową linię DJ-skich słuchawek, składającą się z modeli HDJ-X10, HDJ-X7 i HDJ-X5, oferujących zupełnie nowe doznania podczas miksowania.

Nowy, flagowy model HDJ-X10 został zaprojektowany z myślą o profesjonalnych DJ-ach, grających w klubach i na festiwalach. Stworzono go mając na uwadze częste podróże, jak również wygodę przy długotrwałym użytkowaniu. Jednocześnie, pozwala usłyszeć częstotliwości, które nie są poddane reprodukcji w innych słuchawkach DJ-skich, dzięki czemu jeszcze głębiej poczujesz swoją muzykę. Dzięki ich przetwornikom HD, słuchawki HDJ-X10 są pierwszymi na świecie, które produkują wysokiej rozdzielczości dźwięk od 5 Hz do 40 000 Hz. Gdy podłączysz je do naszego flagowego zestawu TOUR1 lub NXS2, możesz doświadczyć rozdzielczości do 96 kHz/24-bit z wyjątkową czystością brzmienia. Jako pierwsze na rynku DJ-skim, zostały także wyposażone w pady nauszne oraz pałąk pokryte wodoodporną nano-powłoką. Oznacza to, że przez długi czas będą wyglądać świeżo i nienagannie służyć.

Niezależnie od sposobu, w jaki najchętniej nosisz słuchawki podczas miksowania, możesz komfortowo używać słuchawek HDJ-X, dzięki wytrzymałemu mechanizmowi obrotowemu i obudowie, którą stworzyliśmy w odpowiedzi na opinie profesjonalnych DJów. Są one na tyle wytrzymałe, że pomyślnie przeszły testy wytrzymałościowe według standardu amerykańskiej armii MIL-STD-810G.

Słuchawki HDJ-X10 zostały wyposażone w nowe, 50-mm przetworniki HD, dzięki którym są pierwszymi słuchawkami DJ-skimi pozwalającymi na reprodukcję wysokiej rozdzielczości dźwięku od 5 Hz do 40 kHz. Bogaty bas i czyste brzmienie średnich i niskich tonów pozwalają na precyzyjne monitorowanie i głębsze odczuwanie muzyki.

Niezależna linia uziemienia w 4-żyłowym przewodzie słuchawek daje doskonałą separację lewego i prawego kanału, poprawiając jakość dźwięku. Dodatkowo, model HDJ-X10 wyposażono w wytrzymałe gniazdo mini-XLR dla jeszcze wyższej jakości połączenia. Komora bass reflex w górnej części obudowy gwarantuje głęboki bas.

Wszystkie modele z serii HDJ-X przeszły testy wytrzymałościowe wg. wojskowego standardu (USA) MIL-STD-810G. Ruchome części zostały wykonane z wytrzymałego metalu aby zapewnić wieloletnie użytkowanie (HDJ-X10 i HDJ-X7). Poliuretanowa pianka pokrywająca pady nauszne oraz pałąk w słuchawkach HDJ-X10 jest odporna na zachlapania, dzięki czemu możesz ją swobodnie czyścić po użyciu.

Przy projektowaniu nowych słuchawek tworzymy mnóstwo prototypów, które dajemy pod ocenę profesjonalnym DJ-om. Na podstawie ich opinii wiemy, że słuchawki HDJ-X są komfortowe, niezależnie od stylu ich noszenia. Aby zapewnić najlepsze dopasowanie, słuchawki HDJ-X posiadają elastyczny, wytrzymały pałąk. Przed rozpoczęciem produkcji poddaliśmy pałąk testom, podczas których był otwierany i zamykany 20 000 razy.

Jako następcy modelu HDJ-2000, słuchawki HDJ-X odziedziczyły popularne, profesjonalne funkcje, takie jak elastyczne części zapewniające wygodne monitorowanie niezależnie od sposobu noszenia. Obudowa modelu HDJ-X10 posiada mechanizm auto-powrotu, przez co słuchawki wracają samoczynnie do neutralnej pozycji..

Możesz łatwo wymienić odłączany przewód lub pady nauszne we wszystkich słuchawkach z linii HDJ-X za pomocą części zamiennych (sprzedawanych oddzielnie). Gdy podróżujesz możesz być pewien, że Twoje słuchawki HDJ-X10 są bezpieczne, dzięki dołączonemu etui transportowemu. Etui posiada także wewnętrzne kieszenie na akcesoria, takie jak pamięć USB czy karta SD. HDJ-X10 dostarczane są wraz z dwoma, odłączanymi przewodami: 1,2 m przewód rozciągany (do 3 metrów) oraz 1,6-metrowy przewód prosty". Koniec cytatu.

Dane techniczne
Typ: Zamknięte słuchawki dynamiczne
Pasmo przenoszenia: od 5 Hz do 40 000 Hz
Impedancja: 32 Ω
Skuteczność: 106 dB
Maksymalna moc wejściowa: 3 500 mW
Przetwornik: φ 50 mm
Przewód: 1,2 m spiralny (rozciągany do 3.0 m) i 1,6 m prosty
Masa: 328 g (bez przewodu)
Akcesoria: ø 6.3 mm stereo adapter (gwintowany) i etui transportowe


Estetyczny sposób pakowania


Dwa przewody w komplecie - profesjonalny, spiralny oraz tradycyjny

Przewód 1,6 m powleczony czarnym oplotem


Słuchawki w etui transportowym


Przewód mocowany jest do lewej słuchawki za pomocą gniazda mini-XLRPiękny design; super-trwałe wykonanie

Zawiasy można wyginać na 180 st.

W taki sposób także można złożyć Pioneery


Wykonanie słuchawek HDJ-X10 to wysoka próba

Wzmacniacz słuchawkowy Woo Audio M8 Eclipse


W towarzystwie słuchawek Fostex TH-610 i MrSpeakres Aeon Flow


Zestaw S.M.S.L.


Wzmacniacz słuchawkowy Taga Harmony THDA-500T v.2


Wrażenia dźwiękowe
Do testów używałem kilka wzmacniaczy słuchawkowych: Taga Harmony THDA-500T v.2 (czytaj test TU), S.M.S.L. SAP12 (test TU), Woo Audio M8 Eclipse (test TU), NuPrime DAC-10H (test TU), Pioneer U-05 (test TU) oraz Encore mDSD (test TU). Używałem także iPhone 6S i XR. Słuchawki porównawcze to HiFiMAN HE-5se, Final Audio Design Padora Hope VI, Fostex TH-610, Meze 99 Neo oraz MrSpeakers Aeon Flow Closed. Przewód zasilający to Audiomica Laboratory Volcano Transparent, zaś interkonekty RCA to Black Cat Cable 3202.

Jak już pisałem we wstępie, głównym przeznaczeniem Pioneer HDJ-X10 jest studio i scena; to są, krótko pisząc, słuchawki profesjonalne. Ale na tyle dobre, że z powodzeniem mogą być używane do tradycyjnych domowych odsłuchów (o czym zresztą świadczy dodatek przez producenta zwykłego kabla oprócz spiralnego). Zaś japoński Pioneer zaaplikował na tyle dobre przetworniki, iż trudno modelu HDJ-X10 nie uznać za wybitny (w swojej cenie). Proszę chociażby popatrzeć na ich pasmo przenoszenia rozciągające się w zakresach od 5 Hz do 40 000 Hz.

Pioneery oferują obfity, gęsty i soczysty dźwięk jakim nie powstydziłyby się słuchawki hi-fi. To brzmienie namacalne, żyzne i barwne - z głębokim basem, skondensowaną, lecz czystą średnicą oraz jasnymi i wyrazistymi sopranami. Skala rozciągnięcia i obecności niskich tonów może wręcz zaskakiwać natężeniem i spektakularnością. Przy czym basy te pomimo dużej obecności i sporego bitu, nie są ani kluchowate, ani zbyt zmiękczone. Są optymalnie dopalone, z widocznymi warstwami i gęstą substancją. W słuchawkach profesjonalnych często niskie basy są dodatkowo podkręcane, aby DJ mógł w klubie usłyszeć je przy wyższych częstotliwościach. Pionneer też ma podrasowane basy, ale uczynione jest to dość nieinterwencyjnie - w miarę fizjologicznie. Nie przeszkadza w normalnych odsłuchach, a wręcz pomaga (np. podczas słuchania z iPhone'a). 

Średnica jest skondensowana, acz doskonale czytelna i dobrze artykułowana. Nie nachodzi na wyższy bas, nie zlewa się z niższymi sopranami. Dzięki temu charakterystyka basu jest głęboka i bogata, średnie częstotliwości czyste i szczegółowe, a wyższa góra jest wyraźna, z dużą ilością powietrza. Całość brzmienia jest lekko zaokrąglona, namacalna i o przyjaznym charakterze. Duże znacznie ma tu zaawansowana przejrzystość, którą można usłyszeć za pomocą różnych elementów muzycznych, takich jak faktura wokali czy dynamika bębnów. Energia grania nie jest ograniczana ani spowolnionymi basami (bo takich tutaj w ogólne nie ma), ani przytępieniem góry (soprany są otwarte i jasne). Do tego jeszcze dochodzi scena dźwiękowa - szeroka i otwarta. Doprawdy, uniwersalność i harmonijność muzyczna HDJ-X10 jest wprost fantastyczna!

Konkluzja
Pioneer HDJ-X10 to wyjątkowo udane słuchawki. Lekkie i wygodne, a pancernie zbudowane - przeszły testy "US Military Standard Shock". Niby przeznaczone dla Di-Dżejów, ale pierwszorzędnie sprawdzają się w klasycznym audio hi-fi. Zapewniają bogaty i głęboki dźwięk - z substancjalnym basem, barwną i szczegółową średnicą oraz napowietrzonymi sopranami. To brzmienie dojrzałe i otwarte - dla wymagających melomanów i świadomych audiofilów. Słuchawki zestawione już ze zwykłym iPhonem zapewniają pełnowymiarowy spektakl muzyczny wysokiej klasy. Polecam nowe Pioneer HDJ-X10, bo w swojej umiarkowanej cenie pod każdym względem są rewelacyjne!

Cena w Polsce - 1 249 PLN.


Zdjęcie z Internetu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację