Polpak

sobota, 12 października 2019

Lampizator Amber 3 DAC - zapowiedź testu
Myślę że nie ma potrzeby bliższego przedstawiania polskiej marki Lampizator (zobacz TUTAJ), bo jest więcej niż dobrze rozpoznawalna w naszym kraju. Jest też świetnie znana na świecie, przede wszystkim w takich krajach jak Japonia, Niemcy, Korea i USA, a to bardzo dużo znaczy. Jej właścicielem i jednocześnie konstruktorem jest pan Łukasz Fikus; biuro i zakład Lampizatora mieści się w Warszawiance, tuż pod Warszawą. Głównymi produktami firmy są przetworniki cyfrowo-analogowe (oczywiście oparte na lampach elektronowych, stąd też nazwa Lampizator), ale w obszarze działalności znajdują się też kolumny głośnikowe, wzmacniacze, przedwzmacniacze gramofonowe, kable audio hi-fi, a także "superkomputer", czyli autorski serwer muzyczny.

Aktualnie najwyższym modelem DAC-a jest Lampizator Pacific DAC (jego cena waha się pomiędzy 115 000 a 152 000 PLN), nieco niżej lokuje się Golden Gate 2, potem Big7 mkII i Atlantic 2 TRP. Zaś stawkę zamykają Baltic DAC oraz Amber 3 DAC. Ten ostatni jest "najniższą" firmową produkcją, ale i tak podstawowa wersja cenowa zaczyna się od 13 000 PLN. Nie jest to więc "budżetówka".

Przetwornik cyfrowo-analogowy Lampizator Amber 3 DAC (zobacz TUTAJ) pojawił się w ofercie stosunkowo niedawno, bo pod koniec sierpnia bieżącego roku. Do mnie, na testy, przyjechał w tym tygodniu, choć miał dotrzeć znacznie wcześniej, bo na początku września. Niestety, "moce przerobowe" Lampizatora ostatnio nie nadążają z bieżącą produkcją, co jest namacalną miarą sukcesu przedsiębiorstwa. Amber 3 DAC otrzymałem bezpośrednio od producenta, z podwarszawskiej manufaktury. Ale odbywało się to przy aktywnej pomocy ...niemieckiego dystrybutora marki oraz równolegle polskiego dilera - firmy Aristan Audio Devices (zobacz TUTAJ) z Torunia. Poznaliśmy się przy okazji ostatniego testu wzmacniacza Tsakiridis Aeolos (czytaj recenzję TUTAJ), bo Aristan Audio Devices jest również dystrybutorem Tsakiridis Devices na rynku polskim.

Amber 3 DAC jest oczywiście następcą modelu Amber 2 DAC. Jak podaje producent, całkowicie przeprojektowano sekcję cyfrową, która w nowej wersji pochodzi bezpośrednio z układu Pacific DAC. Z pewnością nie jest aż tak wyrafinowany, acz ma zachowywać wiele dobrych cech Pacyfiku - czystą, naturalną, przestronną i dynamiczną prezentację wartą co najmniej dwa razy droższego produktu.

Przeprojektowano również zasilacz i wybrano zupełnie nowy komplement lampowy - składający się z lampy ECC99 jako wzmacniacza wejściowego, w zerowym sprzężeniu zwrotnym, w trybie pojedynczej triody, a także ECC82 jako bufora wyjściowego o niskiej impedancji. Ten przetwornik cyfrowo-analogowy, dzięki buforowi wyjściowemu, może szczególnie dobrze napędzać wzmacniacze tranzystorowe.

Inne ważne cechy to: miedziane gniazda wyjściowe, filtr mocy CLC z lampowym prostownikiem 6X5, prawdziwie zbalansowany układ, opcja regulacji głośności, w pełni analogowy przedwzmacniacz o bardzo wysokiej jakości, działanie USB w najwyższej jakości, nowo zaprojektowane wyciszenie, aby uniknąć trzasków i kliknięć w komputerze.

Lampizator Amber 3 DAC już od wczoraj wygrzewam, albowiem otrzymałem egzemplarz fabrycznie nowy. Ustawiłem go na platformie antywibracyjnej Custom Design Quadrophonic iRAP. Jako źródło będę używać przede wszystkim transport sieciowy Auralic Aries G1, ale będę się posiłkować także moimi dwoma komputerami. Jako kable cyfrowe będę stosować przewód USB Fidata HFU2-1M oraz przewód BNC marki Melodika. DAC-i porównawcze to NuForce Evolution DAC oraz Shanling D3.2. Zapraszam do lektury testu za kilka tygodni.Amber 3 DAC dostarczany jest w dużym kufrze-walizceDAC opatulony jest grubymi gąbkami


W zestawie znajduje się "wypasiony" przewód zasilający Lampizator; wstępnie już wygrzany na specjalnym urządzeniu

Kufer wraz zawartością

Design obudowy typowy dla Lampizator, czyli przewaga racjonalnej użyteczności nad barokowym pięknem

Charakterystyczny włącznik w miejscu litery "O" nazwy LAMPIZATOR; tu nie pełni funkcji włącznika sieciowego, a włącznika cyfrowego wejścia USB

Czarna obudowa


DAC stoi na platformie antywibracyjnej Custom Design Quadrophonic iRAP

Tył urządzenia

Wysokojakościowe gniazda; przełączniki S/PDIF/Toslink i "GAIN"

Amber 3 DAC podłączony do systemu - gramy!

2 komentarze:

  1. Aktualnie najwyższym modelem DAC-a jest Lampizator Pacific DAC (jego cena waha się pomiędzy 115 000 a 152 000 PLN), nieco niżej lokuje się Golden Gate 2, potem Big7 mkII i Atlantic 2 TRP. Zaś stawkę zamykają Baltic DAC oraz Amber 3 Dać. Chyba pomyłka.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie oczekiwać na moderację