Polpak

Polpak

środa, 9 października 2019

NuPrime Evolution DAC, przetwornik cyfrowo-analogowy PCM, DSD i MQA - zapowiedź testuLedwie kilka dni temu opublikowałem test premierowego kondycjonera zasilania NuPrime Pure AC-4 (czytaj recenzję TUTAJ), a już białostocki dystrybutor Rafko poinformował o dostępności nowego przetwornika cyfrowo-analogowego NuPrime Evolution DAC (zobacz TUTAJ). To referencyjny konwerter cyfrowo-analogowy PCM 768 kHz/32 Bit / DSD512 / DXD / MQA na doskonałych kościach ESS 9038PRO. Właśnie do mnie dotarł na recenzję...

Jak podaje producent, w topowym DACu NuPrime zastosowano dwie nowości - transformator C-Core oraz zaawansowany filtr AC. Zaraz za gniazdem elektrycznym zainstalowano wysokiej klasy filtr AC. Jego zadaniem jest redukowanie szumu pojawiającego się w wysokich częstotliwościach - od 100 kHz do 5 MHz. Według pomiarów NuPrime filtr działa z co najmniej 20 decybelową skutecznością. Następnie, tak przefiltrowany prąd trafia do transformatorów C-Core.

Transformatory typu C-Core z rdzeniem składanym charakteryzują się wyższą skutecznością niż klasyczne transformatory toroidalne. Wynika to z faktu, że charakteryzują się mniejszymi stratami energii w przepływie pola magnetycznego (mniejszą upływnością pola elektromagnetycznego), a więc wyższą sprawnością i stabilnością. Wytwarzają też mniej zakłóceń wpływających na inne obwody w urządzeniu. W celu zapewnienia lepszego ekranowania transformatorów zamknięto je w stalowych puszkach. Pomaga to w minimalizowaniu szumu interferencyjnego, który może zakłócać pracę innych obwodów. W końcu prąd trafia do baterii kondensatorów o pojemności 70 000 mikrofaradów, co jest wartością kilkukrotnie przewymiarowaną w stosunku do nominalnych potrzeb. Zapewnia to wręcz żelazną stabilność zasilania w najbardziej krytycznych momentach.

Sekcja analogowa korzysta z autorskiej ścieżki sygnałowej złożonej z dyskretnych komponentów. Jej unikalna koncepcja zapewnia wysoki poziom PSRR (współczynnika tłumienia wpływu zasilania). W stopniu wyjściowym zainstalowano wymienne wzmacniacze operacyjne, tak aby entuzjaści DIY mogli poszukać swojego własnego brzmienia.

Urządzenie wykorzystuje ESS 9038PRO. Połączono go ze sterującym układem scalonym PSRC NuPrime. Ten służy nie tylko do dekodowania, ale również zapewnia konwersję częstotliwości próbkowania z PCM 44,1 kHz do PCM 768 kHz i DSD64 do DSD512.

Najważniejsze cechy:
- Układ scalony PSRC NuPrime zapewnia obsługę częstotliwości próbkowania od PCM 44,1 kHz do PCM 768 kHz i DSD64 do DSD512 (w tym PCM do / z DSD) orax DXD
- Autorskie rozwiązanie NuPrime, które pozwala na dekodowanie formatów DoP za pośrednictwem wejść koaksjalnych i optycznych.
- Siedem filtrów cyfrowych dla różnorodnych charakterystyk dźwięku: minimum phase fast, miniumum phase slow, linear phase fast, linear phase slow, apodizing fast, hybrid fast, brickwall.
- Wyjścia analogowe z regulacją głośności 2 x RCA oraz 2 x XLR
- Regulacja fazy wyjściowej: normal / invert
- Ustawienie stopnia wyjściowego (oba wyjścia można ustawić na prawo, lewo, R + L lub L + R).
- Regulacja jasności wyświetlacza
- Siedem wejść cyfrowych dla pełnej elastyczności systemu.
- Nieliniowa krzywa głośności - autorski projekt oprogramowania potencjometru
- Asynchroniczny tryb przesyłania danych przez USB.
- Wejście USB obsługuje natywne odtwarzanie DSD metodami ASIO i DoP. DSD jest dekodowany natywnie z tą samą częstotliwością próbkowania co źródło wejściowe.
- Wejście USB obsługuje MQA.
- Indywidualnie regulowana głośność na każdym wejściu w celu dokładnego dopasowaniu poziomu natężenia dźwięku dla każdego źródła.
- Specjalne oprogramowanie sterownika dla systemu Windows (standardowe oprogramowanie sterownika dla komputerów Mac).
- Nóżki izolujące od drgań.
- Wyjście I2S służące do łączenia się z innymi produktami NuPrime (może nie działać z innymi urządzeniami).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację