Polpak

poniedziałek, 7 września 2020

Monitory aktywne Barefoot Footprint 01 - zapowiedź testu
Monitory aktywne w służbie zaawansowanego audio high-fidelity? A dlaczego nie?! Kilka razy już takowe testowałem i opisywałem na stronach Stereo i Kolorowo. Były to m.in. monitory Fostex, Pioneer czy Paradigm. Za każdym razem musiałem przyznać, że taka opcja jest optymalna pod względem audiofilskim. Monitory aktywne tzw. bliskiego (lub średniego) pola niekiedy "miażdżą" wszelkie wzmacniacze, głośniki pasywne i inne. Kiedy podłączyć prąd do monitorów aktywnych to kończy się zabawa, a zaczyna się porządne granie!

Warszawski Musictoolz właśnie dostarczył mi bardzo nietypowe aktywne monitory trójdrożne - to amerykańskie Barefoot Footprint 01 (zobacz TUTAJ) - polska ich nazwa jest dość pocieszna, bo tłumaczy się jako "Boso - Ślad Stopy 01". Nie, monitory te nie są produkowane w rezerwacie indiańskim, a po prostu główny konstruktor firmy i równolegle właściciel nazywa się Thomas Barefood... Można napisać: "Boso, ale w ostrogach", wykorzystując tym samym tytuł książki pana Grzesiuka. 

Głośniki Footpront ustawiłem na standach Solid Tech, podpiąłęm je do prądu. Przewodami XLR firmy Melodika doprowadziłem sygnał analogowy z przedwzmacniacza i DAC-a NuForce Alita, a do nieco cyfrowy z serwera i streamera CocktailAudio X45 na przemian z laptopa (z Tidal HiFi/MQA). Dziś zaczynam odsłuchy!

* * *

Firma Barefoot Sound powstała aby zapoczątkować nową generację monitorów studyjnych. Gdy po roku 2000 małe i średnie studia nagraniowe zaczęły stawać coraz bardziej popularne, Thomas Barefoot postanowił opracować głośnik, który spełniałby funkcje kilku różnych zestawów głośników i jednocześnie zachowywał najwyższą możliwą wierność, a także nie rujnował budżetu właściciela.

W ten sposób stworzono zestaw, który wywołał rewolucję na rynku pro audio. Najpierw dzięki MiniMain12, a później MicroMain27, firma Barefoot Sound uplasowała się w światowej czołówce producentów głośników studyjnych. Te innowacyjne konstrukcje tworzone są wyłącznie z najwyższej jakości komponentów i muszą spełniać najbardziej wyśrubowane wymagania.

Zestawy Barefoot Sound sprawdzają się doskonale jako codzienny odsłuch bliskiego pola, ale robią nieziemskie wrażenie kiedy grają dużą mocą jako główny odsłuch. Monitory Barefoot Sound to w opinii użytkowników najbardziej uniwersalne głośniki na świecie. Wszystkie zestawy wykonywane są ręcznie w San Francisco, w słonecznej Kalifornii.

Footprint 01 firmy Barefoot Sound to monitory aktywne bliskiego pola, przeznaczone dla wszystkich inżynierów, producentów, muzyków i kompozytorów, którzy cenią bezkompromisową jakość, cechującą wszystkie modele monitorów tego producenta, a pracują w mniejszym pomieszczeniu lub dysponują niższym budżetem.

Nowa linia monitorów inaugurowana przez model Footprint 01 została zaprojektowana przez samego Thomasa Barefoota, podobnie jak linie bestsellerowe MicroMain i MasterStack. Footprint 01 to aktywne monitory trójdrożne, i podobnie jak wspomniane wcześniej serie, posiadają takie same rozwiązania technologiczne: naprzeciwległe głośniki basowe, podwójny radiator pierścieniowy tweetera oraz emulację Emphasis Monitor Emulation. Monitory FP01 zostały wyposażone w ośmiocalowe, naprzeciwległe subwoofery o papierowych membranach, czterocalowy aluminiowy przetwornik średnich częstotliwości oraz jednocalowy tweeter o podwójnym radiatorze pierścieniowym.

Dwudrożny przetwornik DSP współpracuje tu z dwoma modułami wzmacniacza klasy D napędzającymi głośniki basowe o mocy 500 W i dostarczającymi sygnał o mocy 150 W do głośników przetwarzającymi średnicę i górę. Pomiędzy głośnikiem średniotonowym a wysokotonowym umieszczono pasywną zwrotnicę. Głośnik średniotonowy umieszczono nad tweeterem, uzyskując za pomocą tego niezwykłego układu koncentrację energii akustycznej w samym centrum obudowy.

Ideą, która zawsze przyświecała Tomasowi Barefootowi podczas projektowania nowych monitorów, było uzyskanie dźwięku najlepszej jakości, o największej dynamice i precyzyjnym, szybkim, a jednocześnie pełnym i potężnym basie. Zależało mu na tym, by monitory sprawdzały się na każdym etapie produkcji muzycznej: podczas rejestracji, miksu i masteringu. Jedak nie każdy projekt zaczyna się dziś i kończy w profesjonalnym studiu. Dlatego Footprint 01 to monitory, które doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, studiach projektowych, niewielkich domowych studiach, w trasie czy podczas plenerowych sesji wyjazdowych.

Podobnie jak w przypadku innych modeli monitorów Barefoot, tak i za pomocą Footproint 01, dzięki rewolucyjnej technologii MEME (Multi-Emphasis Monitor Emulation) możesz sprawdzić, jak Twój miks zabrzmi na trzech rodzajach referencyjnych monitorów. MEME bazuje na modelowaniu DSP imitującym zakres częstotliwości, fazowość, przenoszenie transjentów, dynamikę i rodzaje zniekształceń charakterystyczne dla różnych typów klasycznych monitorów bliskiego pola. Wielu realizatorów ceni sobie możliwość sprawdzenia miksu na kilku różnych zestawach monitorów, co pozwala na skupienie się na określonych aspektach brzmienia czy określenie, jak zachowa się w innych warunkach niż studyjne. Nie zawsze jednak jest miejsce czy budżet na to, by wyposażyć studio w kilka par monitorów. Dzięki rozwiązaniu MEME firmy Barefoot Sound otrzymujesz cztery rodzaje monitorów w postaci jednego zestawu!

Specyfikacja techniczna
Typ: aktywne monitory trójdrożne z emulacją MEME
Sterowanie: krokowy przełącznik poziomu wejściowego, wybór emulacji MEME
Złącze wejściowe: symetryczne na XLR, impredancja 50 kOhm
Czułość: 90 dB @ 1 m. z -15 dBV poziomem sygnału wejściowego (potencjometr na poziomie 0 dB)
Zakres obsługiwanych częstotliwości: 36Hz – 45 kHz (±3 dB), 45 Hz – 40 kHz (±1 dB)
Częstotliwości basowe: -3 dB @ 36 Hz, Q = 0,707, stromość filtra = 18 dB/octave
Obudowa: 18 litrów, uszczelnione woofery, średniotonowy przetwornik zamknięty w odrębnej komorze, wełna akustyczna o długim włóknie
Częstotliwości krosowania: 250/3600 Hz (pasywna krosownica pomiędzy głośnikiem średniotonowym a tweeterem)
Tweeter: 1″ radiator pierścieniowy o niskich zniekształceniach
Głośnik średniotonowy: 4.0″ o aluminiowej membranie i niskich zniekształceniach, +/- 3.5 mm
Głośniki basowe: 8″ o membranie papierowej, +/- 9,5 mm
Wzmacniacz wysokich częstotliwości: 150W
Wzmacniacz niskich częstotliwości: 500W
Zasilanie: 85 VAC to 265 VAC
Zapotrzebowanie mocy: spoczynkowe: 2W, maksymalne: 765W
Masa: 16 kg sztuka
Masa wraz z opakowaniem: 20,2 kg
Wymiary: 356 x 241 x 330 mm
Wymiary wraz z opakowaniem: 356 x 260 x 345 mm


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie oczekiwać na moderację